Наталія Малець розповіла, як відновлювали чернігівську школу №20 після воєнних бомбардувань
6 березня, рівно за рік після обстрілу рашистів, Чернігівська ЗОШ №20 відчинила свої двері для школярів очного навчання — 10 класів початкової школи вперше цього навчального року нарешті сіли за парти рідної школи.
***
— Увечері 6 березня минулого року мені зателефонували колеги, які ночували в школі, і сказали, що її обстрілюють. Першої миті я в це навіть не повірила, — згадує директорка ЗОШ №20 Наталія Малець. — По-перше, по життю я — оптиміст, тож думки про те, що наша школа може постраждати, у принципі не допускала. По-друге, думала, що через те, що місто обстрілюють з усіх боків, люди просто запанікували й обстріл школи — перебільшення. Та коли мені сказали, що прилетіло конкретно по школі і стіни, де мій кабінет та кабінет НУШ, уже просто немає, уява почала малювати страшні картини.
Спати тієї ночі я, звісно ж, не могла. До цього бачила, що сталося зі школами №18 та №21, а тому уявляла найгірший варіант. Прямо вночі телефонувала в усі міські служби, друзям і знайомим, шукаючи допомоги. Треба було перевірити, чи немає після прильотів загорянь. Плюс майже одразу стало очевидно, що в спортивній залі пробита труба опалення, бо вода вже почала бігти у приміщення. Треба було терміново її перекрити. Я дуже боялася, що рано чи пізно вода дійде до електромережі (світло в школі тоді ще було), може статися коротке замикання і, як наслідок, пожежа. А людей, які перебували на той час у школі, неначе паралізувало. Це й не дивно. Таке пережити!
Пощастило, що вночі під час комендантської години під обстрілами один із наших учителів фізкультури прибіг сюди і перекрив водопостачання. Сама я приїхала на роботу вранці, щойно закінчилася комендантська година. Із вулиці Коцюбинського здавалося, що все добре — школа ціла. Коли ж я зайшла у внутрішній двір, стало лячно. Стіни стояли майже цілі, але стекол у вікнах не було ніде, та що там стекол — понівечені віконні рами просто висіли. Два снаряди влучили безпосередньо в крило, де розміщується спортивна зала, два впали на подвір'я школи, один — поряд зі школою. Я зняла коротке відео. Для тих, хто вважав, що з 2014 року війни в нас не було. Пізніше пошкодувала, що зняла мало. Треба було детально документувати ці злочини російської федерації проти мирного населення України, щоб ні в кого не виникало сумнівів у їх правдивості.
Того ж дня знайомі привезли плівку та утеплювач і ми з ними, іншими друзями та колегами почали оббивати вікна першого поверху школи, щоб не було мародерства. Холод, порізані склом руки... На те ніхто не зважав. Скла було дуже багато, але ми вирішили не змітати його, щоб у разі проникнення когось у приміщення охоронець почув тріск. Для самих же охоронців у коридорах попромітали доріжки. Також того дня рятували документи з мого кабінету — обмотували пакетами і виносили в підвал. Тоді навіть не розуміли, де краще все це зберігати. Вільних сейфів у нас вже не було. В одних зберігалися документи вчителів, в інші ж я ще в перший день вторгнення заховала особові справи всіх учнів, а це чимала кількість — на той час у школі було 30 класів.
Та найбільша трагедія того дня полягала зовсім не в матеріальному...
Внаслідок обстрілу постраждала наша колега, яка жила в приватному будинку неподалік. Прилетіло прямо в її будинок. Вона перебувала в нашій лікарні, пізніше ж її, слава богу, змогли вивезти на реабілітацію у Вінницю. А ось її діти й далі під час повітряної тривоги приходили в школу. Разом із колегами ми їх підтримували. Що там казати. протягом лютого-березня минулого року кожен дорослий і кожна дитина пережили якісь стресові ситуації. Хтось був під обстрілами, хтось сидів у підвалах, хтось виїхав...
Тому, коли рашистів нарешті вибили з нашої області, я просила кожного вчителя обдзвонити своїх учнів і бодай п'ять хвилин поспілкуватися, щоб вони відчували наше співпереживання і турботу. Наша школа — одна велика родина, і цього не змінить навіть війна!
***
Розмовляємо з Наталією Іванівною ми у класі зі свіжим ремонтом. Зараз навіть не віриться, що рік тому він був майже повністю зруйнований.
— Осколками побило стіни, стелю, меблі, — директорка обводить клас поглядом.
— Отут на стіні в нас висів годинник. Звісно, він теж був розбитий. Десь аж за місяць після прильоту я випадково глянула на нього і побачила, що на циферблаті застиг час — 19.16. Так ми до хвилини дізналися час, коли рашисти обстріляли нашу школу... Бо, коли мені телефонували, я розгубилася і точного часу не запам'ятала. Звісно, це не найстрашніше. Стіни можна відремонтувати, нові меблі придбати, не повернути лише життя. А в місті у той період загинуло багато людей. У тих же школах №18 і №21... Ще 2 березня я саме була у 18-й із подругою ми допомагали волонтерам. 3-го, під час обстрілу, подруга теж там була. Казала, що це було щось страшне! Я ж того дня приїхала у свою школу, щоб сховати комп'ютери...
Не розкисати в той складний період чернігівцям найбільше допомагала робота.
— Ми всі гуртувалися, ділили завдання, хто які міг ефективніше виконати, і так виживали, — каже Наталія Іванівна. — У школі збирали ге, що було потрібно на той момент, — штикові лопати, прапори, пляшки для “коктейлів Молотова", возили шини на облаштування блокпостів. Робота значно полегшує переживання, саме працюючи відчуваєш себе потрібним. А коли рашистів в області вже не було, ми почали приводити свою школу до ладу — вимітали скло, разом із батьками виймали пошкоджені рами і забивали вікна плівкою, щоб дощ не заливав усередину, бо це була реальна проблема.
На третьому поверсі навіть відра підставляли, коли дощило, шифер на даху дуже посікло осколками, тож вода затікала в приміщення, ми ж намагалися зберегти дерев’яну підлогу, бо розуміли: витрат на ремонт і так вистачатиме. Вікна, дах, система опалення потребували капітальних ремонтів, а це величезні кошти (їх виділяли з міського бюджету). А ось внутрішні роботи — це ініціатива благодійного фонду «savED» та колишнього міністра освіти і науки України Ганни Новосад. До речі, цей кабінет вона взяла під свою опіку. Влаштувала збір на свій день народження і всі кошти передала на його ремонт.
Попри таку активність, у школі розуміли: очно навчальний рік тут не почнеться.
— Я проводила батьківські збори, пояснювала, — говорить Наталія Іванівна. — Взагалі ми сподівалися, що відкриємось у листопаді. І хоч відновити повноцінне навчання до цього часу нам не вдалося, із жовтня у школі почав працювати освітній центр «Save the Children», який діти могли відвідувати, спілкуватися з учителями, одне з одним. Це було просто необхідно і рятувало в тій непростій ситуації. У грудні в нас було готове укриття, але ми все ніяк не могли запустити систему опалення. Замінили дуже багато радіаторів, і щоразу, коли запускали тепло, ставався порив або протікання в новому місці. Доводилось знову зливати воду, усувати пошкодження і знову запускати. Лише на початку лютого опалення почало нормально функціонувати. Залишилась остання проблема — відкоси, які треба було робити по теплу. Уже коли відмивали школу, готуючи її до приходу школярів, зрозуміли, що відкриємось рівно за рік. Спеціально цієї дати ніхто не обирав.
І директорка, і вчителі зізнаються: після всієї цієї роботи втома (і фізична, і моральна) була страшна, та в той же час і приємна.
— Бо ми це таки зробили! — посміхається Наталія Іванівна. — Дякую всім, хто доклав до цього рук! Приємно, що, знаючи, в якому стані школа, батьки привели своїх діток сюди. Цього року ми навіть три перших класи набрали, тож кількість учнів не зменшується. Продовжуємо працювати на благо освіти й української армії. Як би не важко було нам тут, а нашим захисникам на полі бою в рази важче. Тож ми просто не маємо права впадати в паніку чи сумувати, а маємо разом усіма можливими способами наближати Перемогу. Кожен на своєму фронті.
Джерело: газета “Гарт” від 23.03.2023, Катерина ДРОЗДОВА
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.