Кримінальний авторитет з Прилук відбувся штрафом за скоєне
У квітні 2021 року правоохоронці Чернігівщини заявили про вручення підозри кримінальному авторитету, який запропонував тодішньому начальнику прилуцької поліції — 30-річному капітанові Назару Парацію по тисячі доларів відкату за кожну машину з нафтою, вкраденою з нелегальних врізок у нафтопровід. Мова йшла про 45-річного прилуцького бізнесмена Миколу Мурашка, у певних колах відомого як Мураха. Він співвласник двох агропідприємств — ТОВ «Агрофірма Вернигора» і ТОВ «Ларта Агро». Підозрюваному інкримінували ст. 369 ККУ (пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі) за частиною 3-ю, яка передбачає від 4 до 8 років позбавлення волі. Та до суду справа дійшла за менш суворою частиною статті — 1-ю. І в результаті замість тюремного строку Мурашку присудили штраф. Відповідне рішення 3 лютого виніс Прилуцький міськрайонний суд.
Про те. що Микола Мурашко має вагомий статус у кримінальному світі, заявили самі поліцейські. Зокрема в день вручення йому підозри начальник ГУНП в Чернігівській області Володимир Нідзельський сказав:
- Слідчі оголосили підозру так званому «смотрящему за Прилуцьким районом» за спробу дати хабара начальнику поліції. Чоловік провів третину свого життя в місцях позбавлення волі за вбивства і розбої. Має авторитет у кримінальних колах. Контролює діяльність осіб, що розкрадають нафтопродукти з родовищ на Прилуччині. Для повної протиправної діяльності йому бракувало тільки сприяння правоохоронних органів. З метою невтручання в злочинну діяльність, пов язану з розкраданням нафтопродуктів, та уникнення кримінальної відповідальності він запропонував начальнику прилуцької поліції щонайменше 10 тисяч доларів США хабаря щомісяця. Ця діяльність була задокументована поліцейськими, і тепер підозрюваний має постати перед судом.
І він таки постав. Утім судили Миколу Мурашка не за частиною 3 статті 369 ККУ, за якою порушили кримінальне провадження і в якій ідеться про обіцянку хабаря службовій особі, що займає відповідальне становище, а за частиною 1 тієї ж 369-ї (пропозиція хабаря службовій особі). Про відповідально становище особи в ній немає ані слова, тому й передбачене покарання значно лояльніше штраф від 17 до 68 тисяч гривень або до 4 років обмеження чи позбавлення волі. Справу перекваліфікували за іншою частиною статті, бо, за словами обвинуваченого, він не знав, що Назар Парацій обіймає посаду начальника прилуцької поліції. І сприймав, його як звичайного поліцейського. А доказів, що Мурашко бреше, у слідства не знайшлося...
На суді обвинувачений розказав, що з капітаном поліції вони познайомилися в грудні 2020-го, коли той приїхав до нього в лікарню і попросив допомогти з розшуком викраденого автомобіля. Під час розмови він, Мурашко, сказав поліцейському, що хоче «заробляти на нафті» і готовий йому платити, якщо той покриватиме його діяльність. При цьому обвинувачений запевняв суддю, що не знав про посаду Парація і думав, ню він займається розшуком викраденого транспорту. Втім свою вину визнав.
Хоча слабо віриться, що не знав, адже Назар Парацій іще в жовтні 2020 року став тимчасово виконуючим обов’язки начальника Прилуцького відділу поліції, а 3 грудня того ж року його призначили начальником. На суді він підтвердив, що дійсно приходив до Мурашка в лікарню, бо йому сказали, що - це впливова людина, яка може знати про викрадення машини». І саме під час того візиту Мурашко заявив йому про готовність платити 1000 доларів за кожну машину вкраденої нафти, якщо капітан «закриє очі» на нелегальні врізки в нафтопровід і крадіжки нафти-сирцю зі сховищ біля Малої Дівиці Прилуцького району, а також забезпечить безперешкодне транспортування вкраденого. За словами офіцера, він одразу ж відмовився від такої пропозиції і доповів про все своєму керівництву. За якийсь час Назар Парацій мав іще одну зустріч із Мурашком, на ній він запропонував уже 10 тисяч доларів за кожен місяць «співпраці», бо розраховував на 10 машин з нафтою. У перспективі сума могла бути ще більшою, адже Мурашко тоді обмовився ( і це зафіксовано на відеозаписах), що в нього “є ще одне місце., але спочатку треба попрацювати і перевірите одне одного”.
Обираючи покарання, Прилуцький міськрайонний суд визнав каяття Миколи Мурашка пом'якшувальною обставиною і вирішив, що штрафу в 68 тисяч гривень буде достатньо. Його й призначив. А заодно зняв арешт з грошей, які вилучили в обвинуваченого під час обшуку (49 тисяч гривень), і повернув йому право розпоряджатися своєю нерухомістю та часткою в агрофірмах.
У цій історії з Мурашком і досі залишається чимало неясностей. Подейкують, що вона могла бути складовою перерозподілу сфер впливу в регіоні. Та обвинуваченому все-таки вдалося обійтися «малою кров’ю».
Джерело: газета "Гарт" від 16.02.2023, Юрій НІКІТІН, м. Прилуки. Фото ГУНП в Чернігівській області
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.