22-річний Назарій Остапчук розповів, як вдалося стати чемпіоном світу з параармрестлінгу у Туреччині
Сила, спритність і витривалість — основні якості, які обов’язково має кожен чемпіон з армрестлінгу (настільної боротьби однією рукою). Більшість людей вважають, що для перемоги цього достатньо. Однак ті, хто обрав цей вид спорту собі за хобі (чи за професію), переконані: це робота не лише м’язів, а й голови. Лише подумки налаштувавшись на перемогу і чітко продумавши, як саме ти будеш діяти з конкретним суперником, можна досягти найвищого результату. Стовідсотково це довів наш земляк — 22-річний Назарій Остапчук із Миколаївки на Борзнянщині. У жовтні минулого року на 24-му Чемпіонаті світу з параармрестлінгу, який проходив у Туреччині, він піднявся на переможний п’єдестал.
— Це була його величезна мрія — щоб у такий складний час, коли українцям доводиться боронити свою землю від російських загарбників, на церемонії вручення нагород прозвучав гімн України, — говорить мама Назарія Світлана Петрівна. — вона нарешті здійснилася...
ДОПОМОГЛА ІКОНА
Вродливий юнак спортивної статури... Із першого погляду навіть не здогадаєшся, що Назарій — людина з інвалідністю. Замість правої ноги в нього — протез. Із ним хлопець живе з трьох років.
— Назарчику було всього 2 роки і 9 місяців, коли він потрапив під колеса КамАЗа, - згадувати ті події Світлані Петрівні важко і зараз. — Того дня ми поїхали на храмове свято в Піски, що на Бахмаччині. Діти бавились, як раптом одна дівчинка кинула пластикову пляшку через дорогу і всі одне поперед одного побігли по неї. А тут та машина... Один хлопчик встиг перебігти дорогу, дівчинку зачепило, але вона тільки впала, а Назарчик потрапив під самі колеса, 12 метрів автівка тягла його дорогою. Імовірність, що син залишиться живим, була дуже малою...
«Швидкою» скаліченого малюка доправили в Бахмацьку ЦРЛ.
- Однак там лікарі не дуже поспішали щось робити. Може, думали, що немає сенсу, хто знає... Я ж бігала і кричала, щоб викликали санавіацію. Річ у тому, що ми переїхали сюди з Івано-Франківської області. Мій чоловік звідти родом. Назарчику на Заході не підходив клімат, він часто хворів, тож, коли йому виповнилося три місяці, ми вирішили переїхати сюди, на мою батьківщину. Там, на Івано-Франківщині, санавіація була звичною справою, тож нам і було дивно, що тут такого немає. Ледь випросили машину, щоб перевезти Назара в Чернігів. Водій їхав так швидко, як тільки міг, та все одно в обласному центрі нам сказали, що було втрачено дорогоцінний час. Перша операція тривала сім годин, потім були друга і третя, однак зберегти синові ногу все одно не вдалося... Он, бачите, в кімнаті у мене лежить ікона Божої Матері «Скоропослушниця». Вона Назарові життя і врятувала. Ще коли ми жили на Заході України, нам її із церкви принесла чоловікова мама. Назарчик тоді захворів на запалення легень, температура була 39,1 градуса, збити її ми не могли, а в церкву саме привезли таку ікону. Я пішла приклалася до неї, обтерла своїм носовичком, а потім ним же протерла все тіло Назара, і на ранок температура впала, запалення пішло на спад. Тоді бабуся і подарувала синові таку ж ікону. Її ми привезли із собою в Миколаївку. Коли ж Назара після нещасного випадку двічі прооперували, а запалення так і не пройшло й лікарі були вимушені відрізати ще частину ноги, я попросила їх
під час третьої операції покласти цю ікону десь поряд. Лежала вона прямо на операційному столі... І син нарешті пішов на поправку.
ПЕТРИК П'ЯТОЧКІН
У чернігівській лікарні Світлана Петрівна з Назаром провели два з половиною місяці Потім у всієї родини Остапчуків почалося нове життя — навіть із протезом Назарчик був непосидючою, активною і дуже комунікабельною дитиною.
— Бачили мультик про Петрика П'яточкіна? — посміхається Світлана Петрівна. — Ото був Назар! Діти завжди тяглися до нього, і ніхто ніколи не ображав його через протез. Усі сприймали це як щось звичайне. Потім так само було і в школі.
— Саме в школі я й захопився спортом, — долучається до розмови Назар. — Усі йшли на фізкультуру — і я з ними. Турнік, бруси... Вдома в мене також були лавка для віджимань, саморобні гантелі Коли ж пішов навчатися в технікум у Борзну, тренувань стало більше А ось саме армрестлінгом я займаюся десь років п’ять Якось о братом поїхав на чемпіонат для здорових у Харків Це були мої перші серйозні змагання. І там мною одразу ж зацікавився місцевий тренер - запропонував поїхати на Чемпіонат України. Я погодився, і недарма - посів на тому чемпіонаті призове місце й завдяки цьому потрапив до збірної України.
УКРАЇНСЬКИЙ ГІМН У ТУРЕЧЧИНІ ТАКИ ПРОЗВУЧАВ!
У складі збірної Назар уже був на Чемпіонаті світу, однак здобути перемогу йому, на жаль, не вдавалося. До минулого року. Для цього хлопцеві довелося докласти чимало зусиль і... власних коштів.
— Усі ми добре знаємо, яка ситуація в країні, тож і нас — тих, хто перебуває у складі збірної України з параармрестлінгу, - попередили. що профінансувати нашу поїздку не зможуть. Хто хотів, міг поїхати в Туреччину за свої кошти. А на проїзд, проживання і харчування потрібно було не менш ніж 40 тисяч гривень - розказує Назар. — Я спробував знайти спонсорів, та все марно. Вирішив продати мотоцикл і машину, за ці гроші й поїхав.
Самі змагання тривали три дні: перший — зважування, другий — змагання на ліву руку, третій—змагання на праву руку. Ліва рука принесла мені “срібло”, а ось права - перемогу! Тож, як бачите, всі зусилля не були марними — український гімн у Туреччині таки прозвучав! Приємно, що спортсмени з інших країн дуже підтримували мене і раділи цій перемозі. Це дуже цінно! Та й гроші мені фактично всі повернулися — після перемоги мої витрати на поїздку відшкодували наш народний депутат Анатолій Гунько і голова Борзнянської ТГ Лариса Осадчук.
— А я знала, що Назар цього разу виграє! — каже Світлана Петрівна. — 22 жовтня в мене день народження. За кілька днів до нього мені наснився син на п'єдесталі. І ось увечері 21 жовтня мені зателефонувала Діана і сказала, що Назар — переможець!
До речі, 19-річна Діана — наречена Назара — його головний напарник в армрестлінгу.
- Разом ми вже чотири роки, - говорить вона. — Познайомились в Інтернеті. Хоча... — дівчина посміхається. — Вперше я побачила Назара на ярмарку в Борзні. Він там також боровся за столом для армрестлініу, організовував змагання для молоді. Глянула на нього і зрозуміла, що він мені страшенно подобається. Того дня я ходила за ним по всьому ярмарку. Коли ж повернулася додому, в газеті побачила його фото. Назар тоді також брав участь у якомусь чемпіонаті. І про нього написали в районці. Швиденько знайшла його в соцмережах і надіслала запит. Спочатку ми спілкувалися онлайн, а потім почали зустрічатися. Тоді я і захопилася армрестлінгом. Взагалі я ще в школі була сильною, а тут вирішила розділити захоплення Назара і також почала тренуватися.
У 2019 році він їхав на Чемпіонат області, а я з ним і зразу посіла призове місце. А у 2021-му боролася на Чемпіонаті України. Результат був доволі непоганий друге місце на праву руку і трете - на ліву. Чесно кажучи, бути дичиною чемпіона складно, — зізнається Дана. — Назар часто від'їжджає за кордон на якісь змагання, і тоді ми довго не бачимось.
Я за нього завжди переживаю. Хотілося б бачити на власні очі, як він бореться, підтримувати його, разом радіти перемозі. До того ж в основному Назар їздить без тренера, а це важко, бо якому дати пораду, подати протест за потреби. Хочеться завжди бути поряд у будь-якій ситуації.
Сподіваємось, у майбутньому так і буде - 5 грудня, у день народження Діани. Назар їй освідчився, тож уже восени пара планує побратися. А поки що обоє навчаються (Назар — на агронома. Діана
— на фізичного терапевта) і, звісно ж, займаються улюбленою справою — армрестлінгом.
- Чекаємо на Перемогу! - каже Назар. — Думаю, тоді і в спорті, і в інших сферах таких перемог в українців побільшає. А головне — додому нарешті повернуться всі захисники, які зараз на передовій, і всі разом ми будуватимемо нове майбутнє нашої країни!
Джерело: газета “Гарт”, від 05.01.2023, Катерина ДРОЗДОВА
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Остапчук, параармрестлінг