Андрій Могильний розповів, як вдалося виграти грант у 250 тисяч на порталі «Дія», щоб створити мініпекарню
Село Новий Биків Ніжинського району понад місяць було в окупації. За словами мешканців, тут стояли кадирівці. Вони відомі оголошенням «тотальної продрозверстки» — коли в жителів відбирають усі продукти. Знайшовся і місцевий колаборант, який, згідно з інформацією Чернігівської обласної прокуратури, «добровільно ініціював збір в односельців продуктів харчування та матеріальних цінностей з метою подальшої передачі їх російським військовослужбовцям».
А родина Могильних у цей час пекла хліб: для родичів, сусідів, односельців.
- У звичайній селянській печі. Спочатку з маминих запасів, а потім люди приносили борошно, дріжджі, сіль - що в кого було, — розповідає голова сім’ї Андрій.
Йому 38. За дипломом — зубний технік. Але життя змусило освоїти й інші професії: був водієм. пройшовши курси бухгалтерського обліку, займався мережевим маркетингом, потім став будівельником — їздив на заробітки за кордон. У цьогорічному березні мав вирушити в Німеччину: народилася дочка (зараз Катрусі рік і місяць), хотілося краще забезпечувати родину. До того ж гроші були потрібні, щоб здійснити їхній з дружиною план — відкрити власну мініпекарню.
- Наташа (їй 39. — Авт.) — професіональний пекар. Сім років працювала за фахом у Києві. Ідея з відкриттям пекарні належить їй. Я підтримав. Разом прораховували варіанти, шукали обладнання, — говорить чоловік.
У Німеччині він збирався заробити стартовий капітал.
- У кінці лютого вже були готові всі документи. І тут війна. Я нікуди не поїхав...
Після деокупації ми з дружиною повернулися до наших планів. Як було не повернутися? Напрацювання вже були, практику під час окупації пройшли неабияку. А з коштами допоміг щасливий випадок. Це коли ми натрапили на програму «Власна справа» урядового проекту «єРобота». Вона допомагає охочим створити власний бізнес або розвинути вже налагоджений.
Складнощі виникли через бізнес-план. Досвіду, навичок, як розробити його, у нас не було. Довелося звертатися по допомогу, — не приховує мій співрозмовник.
Бізнес-план разом із заявою на отримання мікрогранта він подав через портал «Дія». Після оцінки проекту, перевірки ділової репутації, співбесіди отримав на реалізацію запланованого 250 тис. грн.
Кошти пішли на придбання обладнання, сировини й оренду приміщення.
- Спочатку купили піч. Вона невеличка - як два холодильники. Потім тістоміс, столи, форми для тіста тощо. Приміщення шукали «під піч» — щоб було з трифазною системою електропостачання.
Першу партію хліба випустили 15 листопада. Виготовили його за традиційною рецептурою. Пшеничний формовий, за словами Андрія, вдався на славу. А житній трохи кришився. Спробували замість формового випікати подовий і проблема була розв’язана.
Зараз підприємець щодня розвозить по місцевих магазинах у середньому по 100 буханців. Піч розрахована максимум на 300. Але використовувати її на повну потужність не дозволяють перебої з електроенергією.
Доводиться підлаштовуватися під графіки - пояснює Андрій.
— Їх у вас дотримуються?
— З вимиканням — ні, а вмикають майже завжди в зазначений час. За три години до ввімкнення починаємо замішувати тісто. Це зазвичай (іноді світло все ж таки є) доводиться робити вручну Ось де стає в пригоді чоловіча сила, — посміхається.
За умовами надання гранту він має створити два робочих місця Формувальник тіста вже працює. Незабаром буде ще й технолог-тістороб. А далі — зі збільшенням обсягів виробництва — й інші працівники.
— Перспективи для цього є: споживачі вже оцінили продукцію Могильних, — говорить староста села Ігор Костоваров. — Ці молоді люди гідні поваги, їхнє підприємство тільки починає працювати, тож зрозуміло, що потрібні кошти на розвиток. Значних вкладень потребує відновлення житла їхніх рідних, та Андрій з Наталією знаходять можливість допомогти ЗСУ.
— Будинок тещі зруйнований. Живемо в моєї мами однією дружною сім'єю, — каже Андрій. — Без особливих вигод дах над головою є, і добре. Головне зараз — Перемога. Буде вона буде все.
Джерело: газета “Гарт” від 22.12.2022, Ганна ЮХИМЕНКО
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.