Хірург Олексій Антоненко розповів, як вирізав рекордний у його практиці жировик
Ліпома, або, як її називають у народі, жировик, — це доброякісна пухлина, що формується із жирових клітин під поверхнею шкіри. Зазвичай вона має невеликі розміри (до 2-3 см) і не завдає людині жодних незручностей. Але не завжди. Недавно хірурги Прилуцької міської центральної лікарні видалили міжм'язову ліпому вагою понад кілограм і розміром із гандбольний м’яч. Утворення розрослося на лівій половині грудної клітки і неабияк мучило пацієнтку, а на додачу ще й почало боліти.
Жінці 62 роки, Мешкає в Лохвицькій громаді на Полтавщині, що межує з Прилуцьким районом. Місцеві медики направили ії до Полтавської обласної лікарні, однак за порадою знайомих жінка звернулася до прилуцьких хірургів. І не пошкодувала про це.
- До нас чимало людей їде із сусідня районів Полтавщини. Їм сюди ближче, ніж до обласного центру, а довіряють вони нам не менше, ніж полтавським медикам. Так і з цією жінкою, — говорить лікар-хірург і за сумісництвом медичний директор КНП “Прилуцька міська центральна лікарня” 33-річний Олексій Антоненко.
- Приїхавши до нас, хвора розповіла, що помітило новоутворення ще рік тому. Тоді воно було розміром із кулак, а 8-9 місяців тому стало прогресивно рости, і досяглf таких розмірів, що в жінки навіть почав викривлятися хребет. Взагалі, люди часто плутають ліпому з атеромою. Але це абсолютно різні речі. На відміну від атероми (закупорки сальних залоз), яка належить до шкірних захворювань, ліпома є захворюванням підшкірно-жирової клітковини.
Достовірні причини виникнення ліпоми наукою і досі не встановлені. Відомо лише, що порушується процес ділення клітин і за рахунок цього відбувається розростання жирової тканини. Можливо, це пов'язано з генетикою або з давніми травмами.
Після первинного огляду пухлини прилуцькі лікарі провели ультразвукове обстеження (щоб переконатися, що вона не злоякісна) і госпіталізували жінку для плановою хірургічного втручання. Оперував Олексій Антоненко, а асистував йому лікар-інтерн Артем Зенькович.
Оперативне втручання проводили під місцевою анестезією, також дали пацієнтці седативних препаратів (снодійно-заспокійливого характеру - Авт.), — продовжує Олексій Миколайович. - 3 технічної точки зору ця операція не передбачала значних складнощів, але були побоювання, що ліпома проникла в порожнину грудної клітки. Тоді довелося б ії розкривати Та, на щастя, обійшлося ліпома лежала на ребрах, під м'язами грудної клітки.
Що стосується безпосередньо операції, то ми зробили скальпелем надріз десь сантиметрів 15. А потім хірургічним зварювальним апаратом Патона відділили отому з капсулою від тканин, які її оточували. Цей апарат працює у двох режимах - ріже і зварює живі тканини. Завдяки цьому судини зразу коагулюються (припікаються - Авт.) і не кровоточать Видалена ліпома мала більш ніж 30 сантиметрів (!) у діаметрі. Діставши її ми зшили рану і зробили її дренування. А потім видалили з лівого надпліччя ще одну ліпому, але вже значно меншу. Загалом операція тривала близько години і пройшла без ускладнень.
— Вам доводилося видаляти такі великі ліпоми?
- Ні. За 10 років, що я працюю хірургом, такої не було. Ця має рекордні розміри. До цього найбільшою була ліпома десь із гусяче яйце.
Зараз пацієнтка вже дома. Після операції лікарі тиждень слостерігали за ії станом, після чого виписали. Жінці навіть не довелося приіжджати знімати шви, бо вони були з матеріалу, що сам розсмоктується.
Джерело: газета “Гарт”, від 15.12.2022, Олексій ПРИЩЕПА
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.