Микола Кравченко відвоював перерахунок пенсії, але борг у 182 тисячі отримає ще не скоро
Ось уже кілька років тисячі військових пенсіонерів по всій Україні судяться з Пенсійним фондом за перерахунок пенсій. Підставою для судових процесів став несправедливий перерахунок виплат, здійснений на основі Постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21 лютого 2018 року. Ця постанова хоч і передбачала фактичне зростання пенсій, та водночас містила низку положень, через які військові пенсіонери щомісяця недоотримувапи по кілька тисяч гривень. У березні 2019-го скандальні положення були визнані судом незаконними і скасовані. Втім автоматичного перерахунку пенсій не відбулося. Тож пенсіонери масово почали судитися з ПФУ і вигравати справи. Один із тих, хто пройшов багатомісячиу судову тяганину і таки добився свого, — 68-річний Микола Кравченко з Чернігова. Тепер він отримує на 40% більшу пенсію, аніж була до перерахунку. Крім того, Пенсійний фонд має виплатити йому 182 тисячі гривень, які недоплатив за останніх 3,5 року.
Справа в тому, що до 2018 року пенсія військовим нараховувалася виходячи з чотирьох складових: посадового окладу; окладу за військове звання; надбавки за вислугу років; додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат підвищень і премій). Однак у вищезгаданій постанові Кабміну залишили тільки три перших складові, а додаткових видів грошового забезпечення не прописали. Постановою також передбачалася поетапна виплата підвищень до пенсій (у 2018-му - 50% від суми підвищення, у 2019-му - 75% а в 2020-му — 100%).
Невдовзі після виходу цієї постанови один киянин вирішив оскаржити її і звернувся до суду з позовом про визнання спірних пунктів протиправними та нечинними. Рішенням Окружного адміністративного суду від 12 грудня 2018 року позов було задоволено. А 5 березня 2019-го правильність цього вердикту була підтверджена Шостим апеляційним адміністративним судом Києва. З цього моменту військові пенсіонери почали брати у військкоматах оновлені довідки про розмір грошового забезпечення і подавати їх до управлінь Пенсійного фонду з вимогою перерахувати пенсії. Після того як їм відмовляли — зверталися до суду. Так було і з Миколою Кравченком.
- Я військовий пенсіонер, старший прапорщик, учасник бойових дій. Маю 26 років вислуги, - розказує він. - Службу починав у полку зв'язку в Чернігові .У 1983-1985 роках служив в Афганістані, потім 4 роки - в Німеччині. Дослужував у Чернігові, де й вий шов на пенсію у 1997-му. Від колишніх, товаришів по службі і дізнався, що військові пенсіонери по всій Україні успішно добиваються перерахунку пенсії. Тому у вересні 2021-го теж звернувся до Пенсійного фонду. Втім у перерахунку мені відмовили. Сказали, що запізно звернувся. Тоді я вирішив виборювати правду в суді.
7 грудня 2021 року позов Миколи Кравченка розглянув Чернігівський окружний адміністративний суд. У відзиві на позовну заяву Головне управління Пенсійного фонду в Чернігівській області аргументувало свою відмову тим, що Миколі Євгеновичу у 2018 році вже було перераховано пенсію відповідно до вимог діючого тоді законодавства, а нові нормативно-правові акти Кабміну, за якими має проводитися перерахунок, з 2018-го не приймалися. Також зазначалося, що Кодексом адміністративного судочинства України встановлено 6 місячний строк звернення до адмінсудів, який позивач уже пропустив.
Проте на суді всі доводи Пенсійного фонду були відкинуті. Суддя відзначив, що підставою для перерахунку пенсії може бути як відповідна заява пенсіонера з доданими до неї документами, так і рішення, прийняте Кабміном. При цьому з 5 березня 2019 року (тобто з моменту винесення рішення Шостим апеляційним адміністративним судом Києва) виникли підстави для перерахунку пенсії, але Миколі Євгеновичу було протиправно відмовлено. Що стосується нібито пропущених позовних строків, то суд роз’яснив, що -перерахунок пенсій не проведений з вини Пенсійного фонду чи держорганів, проводиться з дати виникнення права на нього без обмеження строку.
Таким тином позов Миколи Кравченка було повністю задоволено. Суд зобов’язав перерахувати йому пенсію 1 квітня 2019-го року і здійснити виплату заборгованості за 3.5 року, а також виплачувати пенсію в оновленому розмірі.
У схожих судових справах управління Пенсійного фонду по всій країні подавали апеляції. Не стало винятком і чернігівське, яке в січні 2022-го спрямувало апеляційну скаргу до Шостого апеляційного адміністративного суду. Ось тільки до самого розгляду справа так і не дійшла. Спочатку завадило повномасштабне вторгнення Росії, а коли в липні суд узявся за апеляцію, то з'ясувалося, що Пенсійний фонд не сплатив судового збору. Тож апеляційну скаргу просто повернули, а рішення першої інстанції в серпні 2022-го набрало чинності.
- Я переконаний, що вони подали апеляцію лише з однією метою затягти час, щоб якомога довше не виплачувати пенсії у збільшеному розмірі, — каже Микола Євгенович — Зрештою так і вийшло. Перераховану за рішенням суду пенсію я отримую лише з вересня. А заборгованості у 182 тисячі гривень мені й досі не виплатили. Як і більшості пенсіонерів, які виграли суд.
Чому не виплачується заборгованість військовим пенсіонерам, ми запитали у начальниці Управління з питань виплати пенсій ГУ Пенсійного фонду в Чернігівській області Олени Лусти.
- Не можна сказати. що заборгованість не виплачується. Виплати йдуть, тільки із запізненням, - пояснює вона. — Щороку з держбюджету виділяється певна сума для погашення заборгованості Пенсійного фонду. Зокрема на поточний рік виділено 360 мільйонів гривень. Таким чином покрили заборгованість перед пенсіонерами включно до 30-го квітня 2020 року (тобто ті, хто до цього пасу відсудив виплати їх уже отримали - авт). - Що стосується Миколи Кравченка то рішення суду щодо перерахунку його пенсії набрало чинності у серпні. Уже з вересня він отримує пенсію я новому розмір. А заборгованість (із квітня 2019-го року до серпня 2022-го року) включена в Єдиний реєстр судових рішень. Її виплатять, коли надійдуть гроші. Проте слід розумне, що виплати відбуваються у порядку черги. Тобто спершу заборгованість буде виплачена за судовими рішеннями, що набрали чинності до серпня 2022-го.
Виникає запитання, чому Пенсійний Фонд автоматично не перерахував пенсії всім військовим пенсіонерам ще у 2019-му, коли столичний, суд скасував скандальні положення Постанови КМУ №103. Відповідь дала начальниця відділу призначення і перерахунку пенсій ГУ Пенсійного фонду в Чернігівській області Ольга Хоренко:
Відповідно до статті 63 Закону України “Пре пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, перерахунок пенсій проводиться за однієї умови - якщо буде відповідна постанова Кабінету Міністрів України про перерахунок пенсій пенсіонерам силових структур. Однак її на сьогодні немає. Що стосується перерахунків пенсій за рішеннями суду, то можу сказати що всі вони виконуються індивідуально. Тобто перерахунок пенсій за рішенням суду стосується лише тієї особи щодо якої воно ухвалене, і на інших не поширюється.
У результаті склалася така ситуація, що ті військові пенсіонери, які не стали судитися досі одержують виплати по-старому А - хто пройшов через суд, добилися перерахунку і отримують значно більшу пенсію. На додачу Пенсійний фонд має погасити їм ще й заборгованість. Щоправда, чекати, поки її сплатять, доводиться роками. У свою чергу виконавча служба допомогти стягти заборгованість не може, оскільки в Пенсійного фонду є лише спецрахунок на виплату поточних пенсій. А взяти звідти гроші — фактично означатиме забрати їх у інших пенсіонерів.
- Хай там як, але я не сидітиму склавши руки, — запевняє Микола Кравченко. - Добиватимусь негайного погашення заборгованості через Європейський суд з прав людини. Інакше грошей взагалі можна не дочекатися.
Олексій ПРИЩЕПА
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: пенсія, військовий, Кравченко