Седнівський крохмальний завод приймає дрібну картоплю від населення
Картопля, посаджена цього року під виття сирен і звуки вибухів, відплатила щедрим урожаєм. Згідно з даними Департаменту агропромислового розвитку Чернігівської ОВА, з гектара збирають від 35 до 50 центнерів. Це майже вдвічі більше, ніж минулого року.
У селян, які, переймаючись через можливі перебої із забезпеченням продуктами харчування, відвели під другий хліб більші, ніж зазвичай. ділянки, утворився неабиякий надлишок картоплі. Кому ближче, возять продавати на базар. Просять в основному від 4 до 6 гривень за кілограм. Та більшість розраховує на гуртових закупівельників, які самі приїдуть у село.
Але їх не так уже й багато. А ціни, які пропонують за вирощений у непростих умовах урожай, селяни називають знущанням. На початку осені платили від 5 грн за кг, зараз — від 3,5 грн. У деяких регіонах, зокрема на Городнянщині, навіть від 2 грн. І це за відбірні непошкоджені бульби. А куди збувати нестандартну картоплю? Пропозицій щодо неї (у тих же соцмережах) — море: є з чого вибирати. Однак гарантій дочекатися покупців у селян немає. Тому багато хто везе картоплю на Седнівський крохмальний завод (дочірнє підприємство ПП «Левона» у Чернігівському районі).
— Закуповуємо розміром від трьох сантиметрів — менша провалюється між решітками. — говорить директор заводу Василь Левицький — Фіксована ціна - гривня за кіло Ціну знижуємо, якщо бульби пошкоджені чи сильно забруднені. Підвищуємо за вміст крохмалю. Він — це все, що нам потрібно від картоплі. Усі залишки від її переробки йдуть на поля як добриво.
Земля (її близько 900 га) підприємству дісталася бідна. Тому турбота про неї особлива. Скажімо, щоб зменшити навантаження на грунт при копанні картоплі, використовують не два комбайни, а комбайн із копачем Grimme WR 200, який майже втричі легший.
На більшій частині площ — крапельне зрошування. Тому врожаї високі. Однак цього року картоплі не саджали. Через війну. Вона, за словами Василя Гавриловича, завдала підприємству понад 10 млн грн збитків.
... Загарбники прийшли в Седнів у перші дні бойових дій. На Крохмальному заводі в них були госпіталь і частково жито. Після себе залишили спаплюжені приміщення, спустошені майстерні та ангари — з них зникла як дороговартісна техніка, так і звичайні дрилі, болгарки, перфоратори.
На думку Василя Левицького, до розкрадання доклали рук й місцеві. Та як тепер це довести і повернути втрачене?
— Ходили чутки, що в печі для підсушування зерна (крім картоплі, тут вирощують кукурудзу, горох тощо. — Авт.) окупанти спалювали тіла своїх загиблих. Наскільки це відповідає
дійсності? — запитую директора.
- Це неправда. Використовувати нашу піч як крематорій неможливо. А сморід і чорний дим. які йшли з території заводу, скоріш за все, були через те, що підпалили заправку з дизельним пальним.
Роботу дочірнє підприємство відновило у квітні — невдовзі після того, як ворог забрався з Чернігівщини.
— Зараз працюємо по 12 годин на добу. За годину переробляємо до 10 тонн закупленої картоплі, — каже Василь Левицький.
За неї селянам також пропонують крохмаль: 4 кіло за центнер бульб виходить по 25 грн за кілограм. Дешевше, ніж у магазині.
А за якість мені не соромно. Понад 20 років працював над цим, — каже очільник підприємства.
Недавно він розміняв восьмий десяток. Було за 40. коли залишив посаду головного інженера Новоборовицького (на Сновщині) спиртозаводу і взявся за нову справу.
Коли почав будувати перший цех. багато хто піднімав на сміх Мовляв, попит на крохмаль ніякий, прогориш стовідсотково. Без підтримки було нелегко, але я нікого не слухав.
Крім крохмалю (у тому числі для кондитерської промисловості), підприємство виготовляє сухе картопляне пюре та пюре бобових культур — гороху, нуту, сочевиці.
Цікавлюсь у Василя Гавриловича, чи вживає він продукцію власного виробництва.
- Останні років чотири в мене на сніданок переважно гороховий суп із нашого пюре. Там до 20 відсотків білка. Іноді для смаку додаю трохи олії.
У такому віці багато хто вважає себе старим і ні на що не здатним А він не лише тримає підприємство на плаву, а й будує плани. Допомагає селищу і військовим.
Джерело: газета “Гарт” від 13.10.2022, Марія Ісаченко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.