Злочин і покарання: українське прочитиння
У цивілізованому суспільстві є незаперечна істина: якщо ти порушив закон, якщо ти - злочинець, то маєш за це відповісти й понести покарання. Не можна крадіжку виправдати тим, що тобі просто захотілося мати якусь річ; чи закрити очі на вбивство людини, яка іншому була не до вподоби.
Ця істина працює не лише стосовно окремого індивідуума, а й стосовно держави в цілому.
Недаремно відносини між різними країнами й регулюються міжнародним правом - системою юридичних принципів і норм договірного та звичаєвого характеру - заради забезпечення миру та співробітництва.
Із початку агресії проти України, з 2014 року, росія порушила близько 400 міжнародних договорів, у яких однією зі сторін є наша держава. Про це заявив Володимир Зеленський, звертаючись до учасників Копенгагенського демократичного саміту. Хоча сама ерефія вперто не помічає власної злочинності, намагаючись і далі грати роль цивілізованої правової держави.
Але про кожне таке порушення, яке забрало чи покалічило життя українця, дуже добре пам’ятаємо ми, продовжуючи збирати докази, аби покарати кожного, для кого закон і чуже життя - ніщо.
Стратегія антигуманності
Приміром, одне з найважливіших правил Женевської конвенції - це захист цивільних під час війни, зокрема - під час окупації. Але росіяни з початку повно- масштабного вторгнення постійно обстрілюють цивільну інфраструктуру: 2061 заклад освіти пошкоджено бомбардуваннями та обстрілами, 261 повністю зруйновано; пошкоджено майже 900 об’єктів закладів охорони здоров’я, 127 лікарень зруйновано вщент і не підлягають відновленню (дані станом на кінець липня). У середині літа ЮНЕСКО підтвердило знищення або пошкодження 163 об’єктів нашої культурної спадщини, серед яких 71 релігійна споруда, 32 історичні будівлі, 17 пам’ятників, 12 музеїв та 7 бібліотек. У свою чергу Міністерство культури та інформаційної політики України так само на середину літа зафіксувало 423 випадки пошкодження або руйнування об’єктів культури, серед яких 147 релігійних споруд, 46 меморіалів, 59 культурних центрів, театрів та кінотеатрів, 40 бібліотек та 33 музеї. Близько 100 об’єктів знищені повністю або майже повністю. А ще рашисти ціляли по багатоквартирних будинках, торговельних центрах, вокзалах, кладовищах... Радник глави Офісу Президента Михайло Подоляк заявив, що росія обстріляла цивільних об’єктів у 73 рази більше, ніж військових: на перші припало 22 тисячі ворожих ударів, на другі - лише 300. Але за «порєбріком» того не помічають, керуючись правилом: «Куди поцілили - там і військова база». А ще окупанти катують, ґвалтують та розстрілюють цивільне населення, викрадають людей, проводять примусову мобілізацію на захоплених територіях. Там почасти немає води, їжі, ліків, електроенергії, зв'язку... Усе це - свідоме порушення прав цивільного населення, дуже часто - російськомовного, яке путлер так поривався захищати.
Так само за Женевською конвенцією росія мала б дотримуватися прав військовополонених. Нормами міжнародного договору заборонено фізичне та психологічне катування, полонені мають право на їжу, медичне обслуговування, контакт із рідними, жінки - на окреме від чоловіків утримання і наглядачів-жінок. Натомість маємо свідчення про те, що наших захисниць принижували - голили їм голови, роздягали, а за словами міністра з питань реінтеграції Ірини Верещук, їй відомі випадки ґвалтувань. Про байдужість до усіляких міжнародних норм та законів красномовно говорить нахабне знищення наших полонених у Оленівці та цинічна показова страта одного з наших захисників, вину за які так само нагло і цинічно ворог перекидає на нас. Зрештою, він завжди так робить.
Всупереч інстинкту самозбереження
Ще одне порушення міжнарождного права - Конвенції про боротьбу з актами ядерного тероризму - підтверджується захопленням Чорнобильської та Запорізької атомних станцій. Мішенню російських військ також була Південноукраїнська атомна станція біля Миколаєва, над якою вони запустили кілька ракет.
Бумеранг за Чорнобиль багатьом учасникам «спецоперації» уже прилетів у вигляді променевої хвороби. А ось ЗАЕС уже півроку використовують у ядерному шантажі. Колишній міністр палива та енергетики України Іван Плачков у одному з інтерв’ю сказав, що на станції нині порушено сім компонентів безпеки, хоча системи захисту працюють, вони цілі: «Варіантів може бути безліч. Можна зберегти фізичну цілісність корпусу реактора, але допоміжне обладнання, основне обладнання, парогенератори, насосне обладнання - дуже багато місць, де може статися великий викид радіації». За його словами, радіаційна пара може піднятися у висоту, рознестися, дійти до Європи і навіть до США - все залежить від її обсягу та рози вітрів.
Особисто мене хвилює не тільки те, що божевільні російські керманичі можуть піти на ядерну катастрофу свідомо. Непокоїть, що небезпечна «граната» перебуває у руках мавп, які були впевнені, що і в Чорнобилі ніякої радіації немає, бо у роки Другої світової війни її там не було. Просто від некваліфікованості, головотяпства й дурості може статися що завгодно.
Закриваючи ядерну тему, не можемо не згадати про порушення Будапештського меморандуму, яким ерефія фактично знівелювала всю боротьбу за ядерне роззброєння у світі.
Десь загубили у кремлі й примірники Гаазької та інших спеціалізованих конвенцій, які обмежують методи та засоби ведення воєнних дій. Адже деяке озброєння - особливо небезпечне, завдає надмірних фізичних ушкоджень, знищує усе живе на своєму шляху. Але в росії про те вибірково забувають і застосовують заборонені касетні, термобаричні «вакуумні» бомби, протипіхотні міни, фосфорні боєприпаси та запалювальні авіабомби. Підозрюють, що проти захисників Маріуполя та Ізюму використовували навіть хімічну зброю.
Винищувачі всього живого
Черговий воєнний злочин за міжнародним правом - це навмисна шкода природному середовищу. Зараз, в умовах безперервних обстрілів та бойових дій, питання екології здаються другорядними. Але насправді заподіяна шкода катастрофічна й матиме наслідки - забруднені повітря, вода й ґрунти стануть причинами смертей у майбутньому.
Громадська організація «Екодія» вже зафіксувала понад 200 екоцидів, страждають усі регіони, найбільше - Київщина, Слобожанщина, Донеччина та південь України. А міністр захисту довкілля Руслан Стрілець розповів, що росія уже завдала нашій екології збитків на сотні мільярдів гривень.
Так, через обстріли спалахнули пожежі у Чорнобильських лісах, які не могли швидко загасити через російську окупацію. Також ворожі війська десятки разів влучали у нафтобази та заправні станції, у хімічні підприємства, як у Рубіжному на Луганщині чи в Сумах, що призводить до витоків азоту та аміаку. Повітря забруднюють і хімічні речовини, які вивільняються під час вибуху бомб і ракет, а їхні уламки, як і залізяччя танків та бронемашин, отруюють ґрунтові води, якість якої вже суттєво погіршилася у районах активних бойових дій. Небезпеку становлять і затоплені або зруйновані шахти: у «шахтну» воду потрапляють важкі метали та солі з гірничих порід, які забруднюють підземні води.
Нагадаємо, за забезпеченістю питною водою Україна раніше посідала 125 місце серед 180 країн світу. Обстріли очисних споруд, руйнування водогонів і неможливість їх швидко лагодити впливають на якість та кількість води. У майбутньому ми можемо зіткнутися з загрозою опустелювання територій.
А ще на сьогодні, за даними ООН, наша держава - одна з найбільш замінованих країн світу: понад 80 тисяч квадратних кілометрів нашої території потрібно чистити від мін та вибухонебезпечних залишків. І якщо у населених пунктах розмінування проводитимуть у першу чергу, а тому - доволі швидко, то ліси десятиріччями можуть залишатися нерозмінованими. На нашому Поліссі, ми це добре знаємо, досі знаходять снаряди часів Другої світової, а скільки вже після цієї залишиться.
Від війни страждають не лише люди, а й рослини і тварини, багато з яких - рідкісні. 70 тисяч їхніх видів - це 35% біорізноманіття усієї Європи. А сьогодні близько третини всього природно-заповідного фонду України зачепила війна.
Через замінування частини акваторії Чорного моря, пуск снарядів із надводних та підводних човнів, використання гідролокаторів, гинуть мешканці моря. Так, на березі національного природного парку «Тузлівські лимани» - найбільшого національного парку Європи - знайшли мертвих дельфінів. Еколог Іван Русєв пояснив: дельфіни гинуть, бо низькочастотні сигнали локаторів на військових кораблях вражають вухо тварин, вони стають ніби сліпі, не можуть орієнтуватися, знаходити собі їжу. Деякі помирають безпосередньо від вибухів...
Дорога до справедливості
Усі факти порушення міжнародного права ретельно фіксуються, набувають міжнародного розголосу і будуть представлені у майбутніх міжнародних судах над російськими воєнними злочинцями.
Нагадаємо, першим таким судом став Нюрберзький трибунал 1945-46 років. За його результатами засудили 19 нацистських злочинців, які, в залежності від тяжкості злочину, отримали різні терміни ув’язнення, від 10 років і до довічного, декого стратили.
Токійський трибунал розглядав японські воєнні злочини в Другій світовій війні у 1946-48 роках. 29 головних воєнних злочинців засудили до страти або позбавлення волі.
Міжнародний трибунал щодо колишньої Югославії працював із 1993 до 2017 року й засудив 90 воєнних злочинців. Були трибунали щодо Руанди, Сьєрра-Леоне, Камбоджі, Східного Тимору, Лівану, Косова.
Україна також скаржилася до Міжнародного суду ООН, вперше - у 2017 році. Тоді наша влада заявила про порушення росією Міжнародної конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму (підтримка збройних груп на Донбасі зброєю та грошима) та Конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації (мова про переслідування українців та кримських татар у Криму).
Цьогоріч Україна подала вже другий позов - щодо порушення Конвенції про запобігання злочину геноциду. Про фізичне знищення українців у світі спочатку говорили дуже обережно, але Буча стала переломною точкою: вже на початок травня геноцид українців російськими військами визнали парламенти країн Балтії, Польщі, Канади, Чехії та Ірландії. А це ми ще не все знаємо про окупований Маріуполь, інші міста Донецької та Луганської областей. У березні Міжнародний суд у Гаазі наказав росії зупинити вторгнення й подальші воєнні дії на території України. Та, звісно, за кремлівським парканом того не почули.
Проте це не означає, що на цьому в кривавій історії ставиться крапка. Адже Карім Хан, прокурор Міжнародного кримінального суду (МКС) у Гаазі, майже з самого початку повномасштабного вторгнення сам ініціював розслідування злочинів росії проти України. До речі, на це йому також надала мандат 41 держава світу. Суд розслідує злочини, розпочинаючи від 21 листопада 2013 року й дотепер. Свідчення про них збирає Офіс генпрокурора України, а також спільна слідча група за участі МКС та за підтримки агентства Європейського Союзу. Вже цієї зими суд має намір висунути перші звинувачення у можливих російських воєнних злочинах в Україні, а наші представники домовляються з МКС про передачу йому щонайменше одного російського військовополоненого, який нібито готовий свідчити проти росії. Про це повідомяляє «Радіо Свобода» з посиланням на агентство Bloomberg.
Попри проведену титанічну роботу, не варто очікувати на швидке покаранння винних. Адже юридична база таких справ дуже неоднозначна, оскільки мають значення контекст подій, намір виконавців, часто навіть геополітика.
Не розслідують у суді й справу за самим фактом повномасштабної агресії росії проти України. Все через те, що ерефія як відповідач не визнає Римський статут, базовий документ МКС, і Україна теж досі його не ратифікувала.
Але. «Те, що вони (росіяни, - Авт.) не визнають юрисдикцію МКС, ще не означає, що вони зможуть вільно пересуватися світом, - заявив у одному з інтерв’ю колишній заступник генпрокурора України Гюндуз Мамедов. - Тому що понад 120 держав є державами-учасниками Римського статуту, і ордери, коли їм випишуть, максимум, де вони зможуть відпочивати - у Південній Осетії або Абхазії».
Як ми писали вище, у сучасній історії вже були Міжнародні трибунали. Чимало злочинців, серед яких - і керівники держав, притягнули до відповідальності. Створять трибунал і над новим агресором. Так, пройде якийсь час, можливо, й роки. Але що для нас час, якщо за свою свободу та справедливість ми вже жертвуємо незрівнянно більше - тисячі своїх життів.
Джерело: газета «Вісті Борзнянщини» від 08.09.2022, Марина ГРИНЕНКО
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.