Психологиня Лариса Суржик порадила, як легше батькам пережити дистанційне навчання
Батькам дистанційного навчання не уникнути. Як краще справитись - допоможе психолог Сосницької гімназії ім.О.П.Довженка Лариса Суржик.
1 -2 КЛАСИ
Лариса Сергіївна з практики знає, що початківцям буде найтяжче. Тому радить батькам не втрачати часу й відразу брати все у свої руки. Для дітей цієї вікової категорії батьки — центр всесвіту, найбільший авторитет. Попри війну і «дистанційку» маленького школярика треба зібрати в школу за всіма правилами. Тобто, придбати наплічник, зошити, канцелярське приладдя. Усе має бути дуже яскравим, привабливим. Обов'язково треба вирушати до магазину з дитиною, враховувати її побажання, а не лише мамині чи татові. Першокласник повинен відчути, що в його житті розпочинається новий період
— він іде в школу. Необхідно знайти можливість і привести його в навчальний заклад, познайомити з учителем, посадити за парту, розповісти, як проходять уроки, влаштувати екскурсію. Пояснити, що тільки но з'явиться можливість, він ходитиме до школи разом з однолітками.
Удома з дитиною треба обговорити режим дня, — наголошує Лариса Сергіївна.
— Коли вона прокидається, снідає, сідає за уроки, відпочиває. Початківці — це ще дуже маленькі діти, тому навчатися вони повинні, граючись. У школі саме так влаштований для них навчальний процес. Тому варто вдома підготувати яскраву наочність. На дошці чи великому плакаті намалювати великий годинник, аби дитина орієнтувалася протягом дня, коли й що їй робити.
Лариса Суржик налаштовує батьків на те, що учнів початкових класів не можна надовго залишати без нагляду. Якщо батьки на роботі, треба залучати на допомогу бабусю чи дідуся, інших родичів і навіть сусідів. Маленькому школярику доведеться часто телефонувати й нагадувати, що слід зараз робити.
Увечері потрібно обговорити з дитиною, як минув день. Усе розпитати, дізнатися, що було цікаво, а що викликало труднощі. Не забувайте хвалити малюка, обнімати, цілувати, — наголошує психологиня. — Але не змушуйте звітувати про проведений день. Він має хотіти ділитися з вами своїми досягненнями й проблемами. Спочатку разом, а потім сам він повинен щодня складати речі до портфелика.
3-4 КЛАСИ
Трішки простіше буде з третьокласниками та четвертокласниками, але й з ними батькам слід тримати постійний тісний зв'язок. Головне завдання дорослих зробити так, аби дитині подобалося навчатися. Тому у цьому віці варто уникати критичних зауважень. Батьки лише разом із вчителем мають з'ясовувати й обговорювати, що дитині не вдається та як уникнути проблем. У цьому віці, вважає психологиня, у малюка вже мають бути певні обов'язки: скласти свої речі, прибрати іграшки, навести порядок на письмовому столі. Можна заохочувати тим, що вчитель й однокласники по комп'ютеру побачать непорядок, а це негарно. Натомість хатніми справами діток початкових класів краще не перевантажувати. Бо саме навчання — це вже важка для них робота. Та найголовніше для дитини, переконана Лариса Сергіївна, щоби батьки завжди були емоційно врівноважені, уникали стресових ситуацій за будь-яких обставин. Не злилися, не кричали, не звинувачували дитину. Як варіант — можна попросити старших дітей допомогти молодшим. Але за умови, що вони не проти, мають вільний час і бажання, бо, змушуючи їх до цього, лише наробите шкоди. Хочемо ми чи ні, та наші діти — це наші проблеми, тобто, дорослих, а не старших братиків або сестричок. І основне навантаження по їх вихованню та догляду лягає на батьків, — зазначає фахівчиня.
5 -8 КЛАСИ
Підлітковий вік — найпроблемніший. Лариса Суржик переконана, що аналізувати вчинки й поведінку учнів 5-8 класів — не варто. Підлітковий вік треба просто пережити. Все минає, і це пройде. Варто зрозуміти, що важко не лише батькам підлітків, а й їм самим. Адже в дітей цього віку за дуже короткий період відбувається перебудова усього організму, швидкі гормональні зміни. А це й раптові перепади настрою, і незрозуміла агресивність чи плаксивість. У цей час для підлітків батьки відходять на другий план. Тепер для них найголовніше — однолітки, друзі, їхня думка та їхня оцінка. Тому, обговорюючи з підлітком режим дня під час дистанційного навчання, потрібно враховувати його потребу в спілкуванні з друзями та приятелями.
З п'ятикласниками трохи простіше. Вони нормально реагують, коли телефонують батьки та нагадують, що час прокидатися, сідати за уроки, перепитують, чи закрив на плиті газ тощо. Вони можуть загратися й про все забути. Зі старшими доведеться більше рахуватися, аби не спровокувати агресивну поведінку надмірною опікою, — попереджає Лариса Суржик. — Тим паче не викликати насмішок з цього приводу в колі його друзів. Важливо контролювати процес навчання підлітка, але більше орієнтуватися на оцінки, які виставляють вчителі. Побачивши, що успішність падає, треба поговорити про це з дитиною, з'ясувати, в чому справа. Важливо налагодити спілкування з вчителями-предметника- ми, класним керівником. Педагоги завжди підкажуть, порадять, і разом проблеми вдасться розв'язати. Психологиня наголошує, що у підлітків має бути більше обов'язків по дому. У такому віці вони вже повинні самостійно підтримувати порядок у своїй кімнаті, застеляти ліжко, мити посуд, пилососити, допомагати по господарству. Проте батьки завжди на перше місце мають ставити навчання дитини, а лише потім хатню роботу. — Щоправда, діти підліткового віку часто лінуються, — каже Лариса Сергіївна. — Нічого не поробиш, усі ми можемо потрапляти у ситуацію, коли не хочеться щось робити. У таких випадках варто більше розмовляти з дитиною, переконувати, нагадувати. І обов'язково бути у курсі всіх її справ. Якщо дитина не розповіла, що отримала двійку, вона має розуміти: мама чи тато все одно дізнаються, бо батьки беруть активну участь у її житті. Іншими словами, не лізти в душу, проте тримати підлітка «в тонусі», не давати розслабитися й відчути вседозволеність. Однак і надмірна строгість не в поміч батькам. Виховувати підлітка треба так, щоб він розумів: усі його недоліки, недоробки й двійки можна виправити. І якщо він зробив щось не так, батьки від того не стануть його менше любити, а запропонують виправити становище, допоможуть, разом із ним рухатимуться до мети. Лариса Суржик каже, що ні батьки, ні діти — не ідеальні. А в підлітковому віці нащадки бачать набагато більше, ніж раніше. Буває, щось дитині не дається, наприклад, точні науки. І це не привід її цькувати. Дорослі мають знайти те, що вона може робити найкраще, допомогти розвиватися в цьому напрямі. І обов'язково хвалити. Якщо навіть виявиться, що причиною невдач у навчанні є звичайнісінька лінь, разом позбутися цього. А загалом, каже психологиня, у вихованні дітей треба покладатися на власну інтуїцію. Бо не все, що пишуть у розумних книжках, може підійти саме вашій дитині.
МАЙЖЕ ДОРОСЛІ СТАРШОКЛАСНИКИ
Психологиня відразу наголошує, що для старшокласників надмірний контроль батьків є фактором, який лише дратує. У цьому віці в дітей уже є багато таємниць, якими вони не хочуть ділитися з дорослими. І батьки не повинні вимагати, щоби діти їм усе розповідали. Дуже добре, коли, наблизившись до цього віку, діти й батьки стали друзями, мають спільні захоплення, довіряють одне одному. Та як би не складалися стосунки, навіть якщо не все ладиться, батьки повинні знати, як дитина навчається, з ким проводить вільний час, чим захоплюється.
Навчання у старшокласників відходить на другий план. На першому — стосунки, спілкування, перше кохання, поцілун
ки. Проте це не означає, що батьки мають пустити все на самоплив. У старшокласників під час дистанційного навчання теж має бути встановлений режим дня. Методи спонукання до цього різні. Найкраще — домовитися, що спочатку навчання, а вже потім спілкування, відпочинок, кохання. А загалом діти всі різні. Багато хто привчений змалку до відповідального ставлення до всього, тому в старшому віці з ними простіше домовитися. Якщо ж дорослі упустили цей момент, дали багато самостійності, то в старших класах можуть отримати бунтаря, що негативно позначиться на подальшому його житті. Батьки повинні так контролювати свою майже дорослу дитину, щоби вона про це не знала. Та в жодному випадку не допускається читати особистий щоденник сина чи доньки, листування в соціальних мережах. Якщо між батьками і дитиною є довіра, вони звертатимуться до дорослих по пораду, розраду. Лариса Суржик каже, що у старшокласників має бути більше обов'язків по господарству. Вони повинні уміти приготувати просту їжу, випрати білизну, одяг, прибрати в помешканні. Варто залучати їх і до інших домашніх робіт, але не командувати, мовляв, все кидай — йдемо копати картоплю. Спочатку потрібно запитати, чи може дитина сьогодні або завтра долучитися до робіт на городі, бо у неї можуть бути заплановані інші справи. Та це не означає, що мама має прибирати квартиру, а син чи донька просто сидіти в Інстаграмі чи Тік-тоці. — Дитині, яка вступає у доросле життя й нічого не вміє робити, буде дуже важко без мами й тата адаптуватися в ньому. Тому вчитися усього треба зарані. Зараз, коли триває війна, у багатьох родинах постає питання: чи продовжувати дитині навчатися, їхати в інше місто, відриватися від батьків? Варто зрозуміти, що таке важливе життєве питання не може вирішувати одна людина, тим паче дитина. Бо інколи батьки кажуть: вирішуй сама чи сам. Це неправильно. У 17 років таке рішення самостійно приймати важко, воно має бути колективним. Треба на сімейній раді обговорити усі плюси й мінуси та обрати варіант, який найбільше підходить дитині саме у вашій родині. Адже надалі може виявитися, що ухвалене рішення було помилковим, і це теж нормально. Проте й відповідальність за нього не лежатиме на одній людині, а на всій сім'ї, що набагато легше сприйняти. Наостанок Лариса Сергіївна розповідає, що зазвичай найчастіше по пораду до психолога звертаються учні 8-9 класів і їхні батьки, коли раптово змінюється поведінка дитини, а до цього ніхто з них не готовий. Для батьків початківців приводом завітати в кабінет шкільного психолога може бути те, що дитина ніяк не звикне до школи, а для старшокласників — необхідність допомогти у виборі майбутньої професії. Та головне, переконана психологиня, і для батьків, і для учнів на першому місці має бути психологічне здоров'я дитини, а вже потім — навчання.
Джерело: газета “Вісті Сосниччини” від 01.09.2022, Олена КУЗЬМЕНКО
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Психологиня, Суржик, навчання, дистанційка