Село Березне стало перевалочним пунктом для тих, хто тікав від війни
За тиждень до війни у Березні Чернігівського району почали складати списки бажаючих вступити до місцевої тероборони. Зібралось 30 бажаючих. А що потім? Не розбіглись?
На фото - Володимир Павленко, фото з сайту uezd.com.ua
— Ні. Фактично тероборони як такої не було. Бо потрібно пройти курси, підписати контракт з ЗСУ. Ми цього зробити на встигли. Працювала така собі служба громадського порядку. 16 місцевих військових пенсіонерів. О п'ятій вечора проводили інструктаж і заступали на чергування. Потім створили другу групу, якій військкомат виділив зброю. Вони виїжджали на всі події, дебоші. Війна, не війна, але і таке було: порушники комендантської години, сімейні сварки.
Зараз ведемо роботу, щоб хлопці, які прийшли в перші дні. отримали відповідний статус. — каже Володимир Павленко, голова ТГ. — Приїздять представники військкомату, проводять збори, читають лекції.
А перші дзвінки про вторгнення були на початку шостої ранку. І відразу до селищної ради почали сходитися. Ми обдзвонювали військовозобов'язаних. До вечора в громаді вже було три автобуси хлопців, які поїхали нас захищати.
Вдень був на зв'язку, з головами усіх громад, моніторили, кудою їдуть орки. Андрій Богдан (голова ГороднянськоІ ТГ) каже: «Нас пройшли».
Картина вимальовувалася для нас не дуже весела. О п'ятій вечора дізнався, що міст через Снов підірвали.
До нас з тієї сторони не підійти. Але якби ж тільки однією стороною перли...
Взагалі березнянці згуртувалися. Ми були як перевалочний пункт для тих, хто тікав. За день до півтисячі людей через нас переходило.
Облаштували пункти, де можна поїсти, гарячого чаю попити, навіть переночувати. До 10 травня будівля селищної ради не замикалася цілодобово.
— Бродячих росіян у дівочих спідницях ловили?
— Не довелося. Біля Новоселівки (під Черніговом) на блокпосту затримали жінку росіянку Привезли до нас. Дві доби тут була. У неї знайшли чотири паспорти, серед яких російський і український. Чоловік, 60 років, одітий, як безхатько. Сумка страшна, стара, потерта. В ній два нові дорогі телефони. Один з яких був чистий, без інформації.
У Бігачі індус попався. Усіх їх передали спецслужбам. Переправляли через Десну до Ковчина Куликівського району.
На фото Віталій Савкін
— Попервах чергували цілодобово. — каже Віталій Савкін, березнянень, один з перших записався до територіальної оборони. — Мисливці зі зброєю. Я до цієї категорії не відношуся. Тому зі зброї були палки. Записували всі номера машин, які їхали через селище, передавали їх далі. І вночі зупиняли. А тоді сказали, що йдуть нелюди, не ризикуйте. Своєю машиною перевозив людей, які виїздили. Коли летіли рашистські літаки, гул стояв сильний. Пролетів у бік Чернігова, петлю зробив і назад повертається. І так обідно. що стрельнуть у нього нічим...
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Березне, Павленко, тероборона