Катерина Лойченко: «Колінний суглоб ніби розпадався. Біль був жахливим». Допомогла лікуватися громада
Катерина Лойченко з села Полісся Бутівського старостинського округу Городнянської територіальної громади почала ходити після травми коліна та операції. Для жінки це далося надзвичайно важко.
— Я інвалід, у мене з народження немає ступнів, — говорить Катерина Лойченко. — Вони, як у коника, округлі такі. Я призвичаїлася — взуваю кросівки чи ботинки і затягую шнурками, так і ходжу.
У травні були дощі тижнів зо два, стало слизько. Думаю, вискочу надвір — туди й назад, — взула ка-лошки маленькі гумові. Вийшла на вулицю, підковзнулася на траві, підвернула ногу всередину трошки і впала.
Думала, що біль від падіння мине. Та коліно почало розвалюватися. Суглоб ніби розпадався. Біль був жахливим, я криком кричала.
Поїхала в лікарню, у Городню. Травматолог Іван Хіхлуха приймав. Зробили рентген. Наклали гіпс, пробували лікувати. Сказали, що нічим допомогти не можуть. Відправили на МРТ у Чернігів та в обласну лікарню.
МРТ показало, що пошкоджений меніск.
Хрящова прокладка, яка виконує роль амортизатора в суглобі, стабілізує його. Роздроблений низ колінного суглоба і розірванії зв’язки з одного боку. Травматолог Михайло1 Романюк перенаправив у чернігівську міську лікарню №2. Сказав, якщо Олег Макашов там візьметься, то зробить. Якщо ні — тільки Київ.
Макашов домовився про прийом у національному інституті ортопедії та травматології в Києві з Сергієм Богданом, фахівцем по менісках. Богдан рекомендував: хай у Чернігові роблять меніск. А без зв’язок — з одного ж боку вони лишилися, — якщо будете акуратною, проживете сто років.
На поопераційний період необхідні були кошти. Я ж не переміщалася сама. Треба було і в Городню наймати машину, і в Чернігів. У район поїхати — 200 гривень, у Чернігів — 500, плюс простій. І в Києві потрібне було таксі. А в мене пенсія 1800 гривень.
Допомогли люди. Олена Яцкова, наш обласний депутат з Городні, порадила написати пост у фейсбуку про допомогу. Назбирала біля чотирьох тисяч гривень. Мер Городні Андрій Богдан дав три тисячі гривень від громади.
Зверталася я і в міністерство. В інтернеті знайшла сторінку Мінохорони здоров’я і написала електронного листа. Відповіли, що прийнято. Згодом мені подзвонив з обласної лікарні Романюк і сказав, що прийшла на мене рознарядка, давайте визначатися з датою операції.
Відкладати не можна було. Мене попередили, якщо протягом трьох місяців не прооперувати, ходити не буду. Поки гіпс накладали, поки їздила на консультації — уже місяць минув.
Тож у середині серпня зробили операцію. Вона складалася з того, що роздроблені шматочки прибрали. Якщо меніск був великий, як колінна чашечка, то зараз від нього маленький шматочок лишився.
Сама операція була повністю без-I коштовною. Лише купила халати для І операційної бригади.
Через місяць у колінні суглоби і вкололи гіалуронову кислоту. Це сучасний метод лікування та відновлення, і Заплатила вісім з половиною тисяч і гривень.
Після операції півтора місяці я була на візочку. Потім місяць — на милицях, і півтора місяці — з паличкою. Зараз і ходжу нормально. Ступаю акуратно,
щоб нічого не нарушити. Дітям можу допомогти. У мене три доньки. Другий, третій і шостий клас. Живу з третім чоловіком у громадянському шлюбі.
її доньки
— Фізична особливість не заважала стосунки заводити?
— Я з шести років виступаю в самодіяльності — уже 27 років. Звикла І бути на людях.
— Не боялися народжувати дітей?
— Імовірно, мої вроджені вади від радіації. Мама працювала в Городні в льотній кухні, коли вибухнув Чорнобиль. Звідти прилітали літаки. Працівникам кухні у дворі наказували ходити в протигазах. Коли я була вагітною старшою донькою, мене посилали робити генетично-радіологічні аналізи. Сказали, що діти мають народитися здоровими. Так і є.
«Гіалуронова кислота потрібна для підтримки хрящової тканини. Це протекція, захист хряща»
— Вісім з половиною тисяч гривень — чи може так дорого коштувати ін’єкція гіалуронової кислоти? — звернулася із запитанням в ортопедо-травматологічне відділення Чернігівської обласної лікарні. — Люди звикли до ціни приблизно півтори тисячі за укол у колінний суглоб.
— Якщо ін’єкція за півтори тисячі, то процедуру радять повторювати три-п’ять разів на рік, — пояснили у відділенні. — Там менша доза речовини, менший об’єм і менша концентрація гіалуронової кислоти. Якщо ж колють річну дозу — три мілілітри (60 міліграмів) в один суглоб, вартість ін’єкції в обидва суглоби — до дев’яти тисяч гривень.
— Щороку треба повторювати?
— Так. Для підтримки хрящової тканини. Це протекція, захист хряща.
— Є побічна дія?
— Зазвичай немає. Побічна дія розвивається, якщо неправильно введений препарат — не в суглоб, а в м’які тканини навколо нього (якщо в суглоб не попали).
— Стареньким людям можна, щоб коліна стали міцнішими?
— Показання залежать не від віку, а від ступеня артрозу.
Здебільшого, показано при 1-2 стадії. А якщо 3-4 стадії, рекомендують оперативне лікування, заміну колінних суглобів.
«ВісникЧ» №49 (1856) від 9 грудня 2021, Тамара Кравченко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Полісся, Городнянщина, Лойченко