Увага! Попередження про заморозки!
Чомусь мені так здається, що цьогорічне кліматичне літо було не лише одним з найспекотніших за останні роки, а й одним з найкоротших. Метеорологи, правда, твердять, що воно повернулося у вигляді «бабиного». Як відомо, кліматична осінь не має чітких дат початку та закінчення, на відміну від календарної та астрономічної, адже в природі вона настає в різні строки. В Україні кліматична осінь розпочинається після переходу температури повітря через 15 °С в бік зниження, що відбувається на більшості території переважно в вересні. А що з погодою було на цьому тижні? Як повідомили в Чернігівському обласному центрі з гідрометеорології, з початку тижня погоду області визначала периферія антициклону із півночі, правда із впливом атмосферного фронту. Спостерігалась погода без істотних опадів, у південно-західних районах відмічався туман. Температура вдень підвищувалась до 12-15º, вночі знижувалась до 3-6º тепла (у північно-східних та східних районах знижувалась до заморозку 1-2°). Метеорологи твердять, що осіння прохолода триватиме.
1 жовтня по Чернігівській області буде мінлива хмарність, без істотних опадів. Вночі та вранці місцями слабкий туман. Вітер південно-східний 5-10 м/с. Температура: вночі 0-5º тепла, на поверхні ґрунту та місцями у повітрі заморозки 0-3°, вдень 11-16º тепла. По Чернігову також буде мінлива хмарність, без істотних опадів. Вітер південно-східний 5-10 м/с. Температура вночі 1-3º тепла, на поверхні ґрунту заморозки 0-2°, вдень 13-15º тепла.
На вихідні, 2 та 3 жовтня, прогнозується мінлива хмарність, без істотних опадів. Вітер південно-східний 5-10 м/с. Температура: вночі 2 жовтня 0-5º тепла, на поверхні ґрунту та місцями у повітрі заморозки 0-3º, 3 жовтня вночі 2-7° тепла, вдень 12-17º тепла.
4 та 5 жовтня очікується погода без істотних опадів. Температура: вночі 2-7º, вдень 13-18º тепла. Що тут казати – справжня осіння погода!
А що про ці дні розповідає календар народний? Зазираємо й до нього.
30 вересня відзначається день пам'яті святих Віри, Надії, Любові та матері їх Софії. Колись цього дня спостерігали за журавлями: якщо вони летіли у вирій, то вже на Покрову (14 жовтня) чекали морозів, а якщо – ні, то зима буде пізньою.
1 жовтня вшановується пам'ять святої Аріадни. Українці цей день називали Орина-Журавлиний-Літ. Примічали: якщо на Орину журавлі відлетять, то на Покрову (14 жовтня) буде перший мороз, якщо ж ні, то до Артемового дня (2 листопада) на мороз годі й чекати – сльота «стоятиме». Ще й таке помітили – яка погода 1 жовтня, така буде і 1 квітня.
2 жовтня вшановується пам'ять святих Трохима, Саватія і Зосими-Пустельника. Колись саме з цього дня проходили Трохимівські вечірки, на яких робився вибір наречених. «На Трохима не проходить щастя мимо: куди Трохим, туди і воно за ним!» - казали. Не рідко у це свято випадав і перший сніг.
3 жовтня відзначається день святого Євстафія Плакиди, якого у народі називали Астафій-Вітряк. Цей день, як правило, бував вітряним, і за тим вітром визначали погоду: якщо він був північним, то чекали холоднечі, якщо південний – чекали тепла, дув західний – до скорих дощів, а якщо східний був – до ясної погоди.
4 жовтня вшановується пам'ять апостола Кіндрата. Погода цього дня, за народними спостереженнями, мала величезне значення, оскільки якою вона була 4 жовтня, такою вона залишиться і впродовж наступних чотирьох тижнів (тобто весь жовтень). А ще колись примітили: якщо в цей день була ясна погода у поєднані з північно-східним вітром, то зима «обіцяла» бути холодною. Тобто, до холодів готуємося…
Ну що ж ти, осене, отак і будеш скніти?
Дощем холодним за вікном шуміть?
Ну, як тебе таку, скажи, любити,
І як оце тобі такій радіть?
А ти ж би – поміж хмари ясним сонцем,
Та вітерцем легеньким – по землі,
Промінчиком осіннім у віконце…
Тобі б раділи і дорослі і малі!
Андрій Навродський
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.