Олександр Якубовський: «Жабка, яка потрапила в молоко, бовтаючи лапками, збила масло і вилізла. Так і людина — має рухатися»
— Фізкультура дуже корисна, — нагадує Олександр Якубовський, психотерапевт. Нині на пенсії. Довгий час був фахівцем з лікування неврозоподібних станів і психосоматичних розладів у Чернігівському психоневрологічному диспансері.
— Фізкультуру я б на перше місце в лікуванні депресії поставив.
Чому? Людина у пригніченому стані дуже своєрідно сприймає обставини життя. Вона нагадує річ у собі. Замикається. Ізолюється.
А заняття фізкультурою допомагають руху енергії, поліпшують душевний і духовний стан. Консультація психолога, психотерапевта — теж на першому місці. Зазвичай простіше виписати медикамент, не звертаючи увагу на причину. Психотерапевт допоможе вивести причину з тіні.
— Корисні вітаміни.
— Вони покращують рівень обміну речовин. Але хочу нагадати — цим вони спалюють енергетичний резерв клітин. Тому порадьтеся з лікарем. Інколи потрібен не ударний прийом штучних вітамінів, а хороший відпочинок.
— Кажуть, прянощами можна замінити ліки. Нібито куркума заміняє навіть прозах, відомий синтетичний антидепресант.
— Я не думаю, що прянощі можуть замінити антидепресанти і дивовижним засобом скори-гувати стан людини. Прянощі можуть додати радості. Вони роблять їжу смачною.
— Депресія у складі афективного розладу. Коли людина радіє всьому, мало спить, багато говорить, і це триває довго. А потім настає пригнічення, важке і тривале. Що з цим робити?
— Депресія може бути симптомом чогось суттєвішого в плані психічних розладів. Інколи на перший план виходять неспокій, безсоння, порушення пам'яті, зловживання алкоголем, а тяжка журба додається. Взагалі депресію можна вважати варіантом надмірної тривоги. Тривога рано чи пізно приводить до стійкого пригнічення. Людина повертається з фронту — депресія може бути одним з проявів посттравматичного стресового розладу. Людина втратила роботу. Або вийшла, проробивши вік, на мінімальну пенсію. Це стрес, який може проявитися в розладах поведінки, в розладах адаптації. Немає радості, нічого не хочеться.
— Великий сум лікують теплою дружньою бесідою, гарною чаркою вина та водними процедурами, сказав давній мислитель Фома Аквінський. Погоджуєтеся з цим?
— Частково. Чарка за чаркою, і порішили один одного.
Обережніше з цим. Людина як та жабка, яка потрапила в молоко, бовтаючи лапками, збила масло і вилізла. Треба рухатися.
— Якщо відчуваєш, що все-таки не справляєшся, з чого починати лікування?
— Зі звернення до людини, яка може дати тобі раду. Це сімейний лікар. Наступним кроком може бути візит до невролога, психіатра. Психіатр може направити на діагностичне обстеження до психолога. Психолог застосовує тести — ряд питань, на які треба дати відповіді. Тести допомагають пацієнту розкритися, а лікарю — правильно поставити діагноз.
У тему
— У мене хороша робота, хороша зарплата, хороша родина...
— Що, такі хороші антидепресанти?
Тамара Кравченко, «ВісникЧ» №37 (1844) від 16 вересня 2021
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: здоров’я, Якубовський, психотерапевт