У Чернігові створюють унікальні посівні комплекси
Мова йде про сівалку суцільного посіву. Це коли жито, пшеницю, ріпак чи соняшник сіють не рядами, а по всій площі – як газон. Сівалку винайшли та збирають на підприємстві «Українська аграрна техніка», що розмістилося на території ЧеЗаРи.
Подробиці технології розповів комерційний директор підприємства Володимир Міхневич.
Що не так з «рядками»
Цю технологію не змінювали з часів винайдення кінної сівалки. Але вона не досконала з двох причин:
– у рядах насінини лежать дуже щільно одна до одної, тому конкурують за територію, воду та світло;
– між рядами росте бур’ян, який іноді глушить посіяні культури та забирає поживні речовини з ґрунту.
У 2009 році керівник та засновник підприємства Микола Носков подумав: було б добре сіяти так, щоб повністю використовувати поле для культури, а не для бур’янів.
– Земля не може бути порожньою. Якщо на ній не росте пшениця, то буде рости бур’ян. Ми приїжджали на поля. Бачили, як рясно квітне суріпка (бур’ян. – Авт.). І думали: як би на її місці посіяти пшеницю. Адже стільки ріллі пропадає даремно, – згадує Володимир Міхневич.
Володимир Міхневич
Слюсар 4 розряду Валентин Наливайко демонструє деталь
За два роки експериментів на поля найбільш прогресивних аграріїв виїхав новітній посівний комплекс, що сіяв без рядків. Сівалку яскраво-червоного кольору назвали PARTNER.
– Ось подивіться, – Володимир показує рукою на фото. – Одна половина поля засіяна традиційним способом, друга – нашою сівалкою. Різниця очевидна. Зліва – міжряддя, квола пшениця і рясний бур’ян. А за суцільного посіву рослини більш сильні, бо сидять не так близько одна до одної. При цьому на обох полях однакова кількість насінин.
Як працює комплекс
Великий металевий бункер розділений на дві частини. В одну засипають насіння, в іншу – добрива. Норму висіву насіння та внесення добрив регулюють вручну.
– Ми навмисне зробили комплекс з мінімумом електроніки та інших наворотів. Її легко налаштувати, зручно користуватися та головне – складно зламати, – зауважує Міхневич.
Насінини з добривами по трубках переміщуються до 27 лап, які копають землю. Потім гладенькі колеса закатують ґрунт, а залізні загортачі розрівнюють його.
Культиваторні лапи розташовані внапуск. Завдяки цьому поле засіяне суцільно, як газон. Ширина засіву – 8,5 м.
Сіє навіть по багнюці
Володимир Міхневич розповів про переваги технології.
- Посівний комплекс можна використовувати для будь-якої культури: жито, пшениця, ріпак, соняшник, горох.
-Норма висіву така ж, як і за традиційного способу. За потреби її можна збільшити.
-Сіяти можна навіть по багнюці. Отвір, звідки виходить насіння, сховали під лапу, тому його не забиває волога земля.
-Швидкість посіву – 12-17 км/год.
-Більший урожай: з гектара збирають на 3-7 ц більше збіжжя.
Суцільна сівба соняшнику
– За традиційного обробітку 1000 га землі засівають соняшником за три тижні. Нашим комплексом це можна зробити за 7-8 днів. Адже культивація, внесення добрив та посів – це одночасний процес, – пояснює співрозмовник.
Підприємство вже реалізувало 828 посівних комплексів в Україні, Румунії, Молдові, Казахстані та Білорусі. І це попри те, що сільське господарство – найбільш традиційна та консервативна галузь, де не люблять експериментувати.
Наталія Найдюк, «Деснянка» №27 (866) від 8 липня 2021
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.