У Чернігові вшанували пам'ять кримських татар
Вторник, 18 Мая 2021 19:45 | Просмотров: 2200
Підняли прапор кримськотатарського народу на Красній площі у Чернігові, – так сьогодні вшанували пам'ять кримських татар. Саме 18 травня 1944 року радянські підрозділи НКВС почали масову депортацію кримськотатарського народу з Криму. У 2015 році Україна визнала події 44-го року – геноцидом.
Нині 18 травня відзначають День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу та День боротьби за їхні права.
«Майже 200 тисяч людей, їх пограбували. Їх перевозили в вагонах для худоби. Ті, хто бачив фільми про війну, як остарбайтерів гнали в Німеччину – оце точно про кримських татар. І те, що під час депортації і в перші роки загинули від 26 до 40% кримськотатарського народу – це теж правда. Це була страшна мука», - сказав учасник заходу, представник Українського інституту національної пам’яті в області Сергій Бутко.
Прапор кримськотатарського народу підіймав військовослужбовець Державного науково-випробувального центру ЗСУ. Цю військову частину у 2014 році з окупованого Криму перевезли до Чернігова. Загалом – 73 родини, каже голова Світлана Кузіна, голова громадської організації «Кримська громада».
«Для нас 18 травня, починаючи з 2014 року, набуло великого значення, бо ми самі на собі, на своїх долях відчули, що таке окупація, депортація. Що це таке. Коли ти вимушений їхати зі своєї власної домівки, лишивши там все...», - зазначила Світлана Кузіна.
Як додав Сергій Бутко, саме існування Української держави зараз рятує кримських татар на Кримському півострові, адже меджліс кримськотатарського народу був заборонений в вересні 2016 року.
«Але в квітні 2017 року зусиллями України Міжнародний суд ООН визнав це рішення Верховного суду РФ незаконним, і це «кривосуддя», - вже під міжнародним контролем», - каже Бутко.
Під час заходу на Красній площі також презентували виставку під назвою «15 вкрадених життів».
За даними громадської організації «Крим SOS» - за час окупації на півострові зникли 44 людини, 23-є пізніше знайшли живими, 6-ро мертвими, ще 15 - досівважаються зниклими безвісти. Зі слів Світлани Кузіної, це активісти, не лояльні до окупаційної влади Криму.
UA: Чернігів
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.