Зробити стартовою Мобільна версія сайту Головна сторінка » Новини » Місто і регіон » Арешт за анекдот і висловлювання проти влади: в Чернігові оприлюднили справи репресованих земляків

Арешт за анекдот і висловлювання проти влади: в Чернігові оприлюднили справи репресованих земляків

Анекдот про взаємини Гітлера та Сталіна і лікування молитвами. Ці прості речі ставали реальним приводом для арештів у радянські часи.



«Чи казала людина, чи не казала, що скоро буде там війна, всіх колгоспників і комуністів вішатимуть на телеграфних стовпах. І так далі. Багато справ було військовослужбовців, які щось там сказали на радянську владу, хтось почув, доповів і також арештовували. Багато справ про арештованих так званих куркулів. Це 1932-33 роки. До 1936-го їх арештовували»,- Валентин Митькевич, представник колективу упорядників книжки «Долі репресованих земляків. Чернігівський район».

Валентин Митькевич зазначає, що всі ці факти були наведені в матеріалах справ заарештованих. Далі людей висилали, як тоді писали, «до північного краю» на строк від 3-х років. У 37-му та 38-му роках було чимало розстрільних статей, здебільшого за шпигунство.

«Багато повторно репресованих. Наприклад, людину в 32-му репресували, у 37-му повернулася. І повторно репресували у 37-му чи вже 38-му році. Переважно реабілітували в 1960-х – перша хвиля була реабілітації. І починаючи з 89-го і до 98-го»,- Валентин Митькевич, представник колективу упорядників книжки «Долі репресованих земляків. Чернігівський район».

В архіві Чернігівської області зберігається низка документів періоду великого терору та політичних репресій.

«Багато фондів… Органи суду, прокуратури. У нас зберігається 12 464 справи архівно-слідчі. Це 1937-38 рр., коли людей без суду та слідства розстрілювали. А якщо був суд, то рішення були проти людяні»,- Раїса Воробей, директор Державного архіву Чернігівської області.

Раїса Воробей каже, що ці документи доступні не лише для дослідників, а й для всіх охочих.

«Під грифом «таємно» або «цілком таємно» таких документів нема. Усе розсекречено. Доступ вільний. Тим більше, ці документи, згідно з останніми законами України, можна безкоштовно копіювати, якщо це дослідник, то своїми засобами, а архів – своїми. Дуже часто звертаються до нас родичі людей, справи яких зберігаються в архівно-слідчих документах»,- Раїса Воробей, директор Державного архіву Чернігівської області.

Аби історія репресій на території області стала більш доступною для загалу, чернігівські дослідники видали книжку. Тут зібрали орієнтовно чотири сотні архівних справ простих людей.

«Це вже книжка друга. Перша книжка вийшла ще у 2018 році. Потім деякі матеріали ще залишилися, які ми сюди не внесли, ми вирішили написати книжку другу – про інші населені пункти. Сюди входять 20 населених пунктів Чернігівського району»,- Валентин Митькевич, представник колективу упорядників книжки «Долі репресованих земляків. Чернігівський район».

Тут зібрані матеріали з архівів Чернігівської області та СБУ. Книжку «Долі репресованих земляків. Чернігівський район» передадуть у бібліотеки громад та обласного центру. Вона видана за кошти обласного бюджету та налічує 250 примірників.

Сюжет: Cheline TV

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: справи репресованих, Валентин Митькевич, презентація книги, дослідники, документи, Державний архів, Cheline TV

Додати в:
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це редакцію.
 

Коментарі (6)

Додати коментар
Anonim 16 травня 2021 г. (15:13) #[1]
Приколюха в том, что сйчас за то же самое щимят)
Anonim 16 травня 2021 г. (15:51) #[2]
Відповідь на [1]
так внуки тех кто щемил тогда ))
Anonim 17 травня 2021 г. (11:38) #[3]
Відповідь на [1]
Щас за ушанку со звездой во Львове пацану из Киева (просто замёрз то одел) петок лет дали
Anonim 17 травня 2021 г. (17:27) #[4]
Відповідь на [3]
Ну. Львов ... это цитадель йододефицитных .
Anonim 16 травня 2021 г. (16:12) #[5]
Там была сильнейшая внутрипартийная борьба . особенно с троцкизмом . который глубоко проник в общество даже на местном уровне . занимаясь подрывной работой . Естественно троцкистов было много и в органах НКВД . поэтому и репрессии в какой то мере и были плодом их работы . После "очистки " проводимой неким Лаврентием Палычем в органах . многих потом незаконно осужденных по всем надуманным и сфальсифицированным делам реабилитировали и выпустили . Кстати черниговских деятелей НКВД , кто "усердствовал" выполняя план по "вывлению" -- потом всех расстреляли еще до войны . причем как раз за это " усердие" - и если вы думаете что это были зрелые люди . то нет. это были в основном молодые люди с "очень горячим сердцем " .
Anonim 17 травня 2021 г. (16:25) #[6]
Відповідь на [5]
++++++++++++
 

Ваш коментар

Ім'я:
Коментар:
  Якщо у вас не виходить залишити коментар,
будь ласка, оновіть ваш браузер до останньої версії