130-80-100. І це не стрибки тиску
Доїхати маршруткою (автобусом) в столицю з Чернігова — сто гривень. Ще рік тому, у лютому 2020 року, перевізники брали 130 гривень. Чому подешевшало?
Версія №1: «Зайшов» «Автолюкс»
Недільний ранок. 7.30. На автовокзал біля ТРЦ «Голлівуд» заїжджає новенький синенький автобус марки «Темза». Перевізник — компанія «Автолюкс» (активи української компанії у 2017 році придбали латвійці). Водій — у білій сорочці. З краваткою. Ввічливий. Наступна зупинка — навпроти «Макдональдсу». Відправлення звідти о восьмій.
При вході треба назвати прізвище-ім’я, на кого куплений квиток. Зайняти своє місце. У салоні чисто та тепло (під кінець маршруту — аж занадто, народ почав роздягатися). Пасажири заходять у масках. У салоні їх знімають.
Із переваг — наявність туалету, розеток під сидіннями, безкоштовного інтернету. По дорозі пасажирів не підбирав.
Від «Маку» до «Лісової» доїхали за годину 50 хвилин. Автобус рушив далі. Кінцева зупинка у нього — Видубичі.
Якщо купити квиток за добу до поїздки (в інтернеті чи в касі), він коштує 70 гривень. (Так було у лютому, коли їздила. А як зібралась писати, подорожчав, — вже 80 гривень). Якщо у водія — сотня.
Чи міг комфортніший автобус з нижчою вартістю квитка знизити ціну для всіх чернігівських перевізників? Теоретично міг. Але на сьогодні ця фірма робить лише вісім рейсів на добу. Та й завантаженість не повна. Недільного ранку їхало два десятки пасажирів. У суботу їх було вісім.
Люди побоюються. Кілька разів в автобусах «Автолюксу» невідомі били вікна, стріляли, закидали камінням. Перевізник навіть брав на маршрут співробітників поліції. Нікого не спіймали.
— Останнім часом притихло. Не чіпають, — радіє 45-річний Сергій Селезень, водій «автолюксівського».
Сергій Селезень біля «автолюксівського» автобуса
Висновок: «Автолюкс» піднапружив місцевих перевізників. Та вжиті ними термінові заходи (каміння) загальмували розвиток мережі.
Втім є альтернативна точка зору — то сама фірма придумала бити вікна. Для реклами. Версія сумнівна. Але чого лишень у світі не буває.
В результаті на сьогодні усього вісім-дев’ять рейсів на день погоди не роблять. Це не кожні півгодини, як у інших перевізників.
— Ми орієнтуємося на потребу пасажирів, — коментує Олена Ковтюх, керівниця департаменту комунікацій компанії «Автолюкс». — Якщо пасажиропотік буде зростати, збільшуватиметься і кількість рейсів.
— А вартість проїзду? Знижка за попереднім продажем діє за маршрутом із Чернігова до столиці і назад. Однак за іншими рейсами компанії такої знижки немає. І ціни вищі (наприклад, з Житомира до Києва за 140 кілометрів маршруту —126 гривень).
— Кожен маршрут компанія прораховує індивідуально. Ми вивчали ринок та економічне обгрунтування вартості квитка. На сьогодні вартість квитка на маршрут «Чернігів - Київ» залишається сталою.
Версія №2: Карантин
17 березня минулого року почався «ковідний» карантин. Перевізникам закрили всі міжобласні маршрути. Люди опинилися у скрутному становищі: ті, хто працює у столиці і не був відправлений на дистанційну форму, мали шукати інші варіанти, як дістатися Києва. Чимало фірм закрилися і не потребували стільки народу з Чернігівської області.
Під кінець травня перевезення «Чернігів - Київ» відновилися, однак, за два місяці той, хто зберіг роботу, знайшов можливість пристосуватися до ситуації: їздити зі знайомими або попуткою.
Тоді в червні перевізники пішли на радикальний крок — почали возити пасажирів до столиці за 80 гривень.
— Зараз вартість проїзду — сто гривень дорослий, по 70 гривень студенти і УБД, 50 гривень діти дошкільного віку (у батьків на руках — безкоштовно), — описує сучасні розцінки 63-річний Андрій Юсухно, возить пасажирів в столицю від «України».
Андрій Юсухно возить по сотні
Висновок: можливо, і карантин теж вніс свій вклад у здешевлення.
Версія №3: «БлаБлаКар»
Це міжнародна система пошуку попутників для поїздки. А пасажирам — безліч варіантів транспорту в потрібному напрямку. «БлаБлаКар» з’явився в Чернігові ще до жорсткого карантину. Але широкого розповсюдження набув якраз під час нього.
— Возили з Прилук в Київ, та вже не возимо, — сумно зітхає у слухавку прилуцький перевізник Сергій Баткалов, фізична особа-підприємець. — Як почався у березні карантин, так і закінчились поїздки.
Тоді ж, у березні 2020 року, нам, офіційним перевізникам, заборонили возити людей, а «БлаБраКар»-никам — будь ласка. Знаю, хлопці купили восьмимісний бусик, швидко його «відбили». Купили ще один. А чого ж. Їм податки платити не треба. У нас як-не-як були: медик, котрий перевіряв перед поїздкою стан водія, механік, який контролював стан мікроавтобуса. А неоформленим усього цього не треба. Возять собі людей з Прилук по 115-120 гривень, та й нормально. Пасажири так уже звикли, що автобус з автостанції їм більше не треба. І в Чернігів з пересадками сенсу їхати нема (із багатьох райцентрів до Києва ходить прямий автобус. Наприклад, з Новгород-Сіверського, Корюківки, Коропа, Семенівки. — Авт.). Тільки, не приведи Боже, що в дорозі станеться, — ні страховки, нічого. І крайніх та винних немає. Але ж то вибір людей. Хочуть дешево і без гарантій — будь ласка.
Висновок: левовий внесок. «БлаБлаКар»-ники ціни пропонують найрізноманітніші: від тих же 70 гривень до 120. А як пощастить, то і за 50 доїхати можна.
А коли ще було щастя?
ДП «Пассервіс» у 2013 році визначило вартість проїзду до Ріпок з Чернігова — троячку. Інші возили по п’ять гривень.
— Так і возять у півтора рази дешевше інших! — хвалиться Сергій Гарус, голова Ріпкинської громади. — Їхні жовті маршруточки донедавна були по десятці, зараз по 12 гривень, а в інших перевізників по 20. Так кожен ріпкинець і чекає, щоб дешевше проїхати. Тільки, якщо нема зайвого часу потоптатись на зупинці, їдуть за двадцятку. Та й по 10-12 гривень ходять часто — кожні півгодини.
Потягом — чотири рази на тиждень і лише о шостій ранку
— Ще з Чернігова до столиці можна доїхати по рейках. Через карантинні обмеження міжнародні потяги відмінили, електрички ходять рідше,— розповідає 35-річна Наталія Ясь, касир «Укрзалізниці».
Чотири рази на тиждень, з п’ятниці по понеділок, електропоїзд підвищеного комфорту «Неданчичі - Київ» о шостій ранку вирушає з Чернігова. До столиці їде три з половиною години. Раніше ходив щодня.
— Вартість квитка залежить від дня поїздки — від 69 гривень 12 копійок до 73 гривні 85 копійок. Із столиці в Неданчичі через Чернігів потяг теж йде чотири рази на тиждень. Відправляється з Північного вокзалу о 17 годині 39 хвилин і о 21 годині прибуває до Чернігова, — каже Наталія Ясь. — Студентам та інвалідам усіх груп знижка 50 відсотків, дітям до 14 років — 25.
Ввечері у неділю до Києва можна добратися на електропоїзді підвищеного комфорту «Славутич - Фастів». Відправлення о 17 годині 48 хвилин. Вартість квитка — 69 гривень 12 копійок. Їде три години двадцять хвилин.
— Діють карантинні норми, коли квитки продаються через одне посадкове місце?
— Влітку 2020 року це було. В купе і в плацкарті. Але восени відмінили. Продаються усі місця.
Висновок: їхати вдвічі довше. Ціна для не пільговиків, порівняно з тим же «Автолюксом», зрівнялась.
Полетимо на вертольоті
Але якщо є гроші, нема проблем. Зараз багато фірм-перевізників готові доставити з Чернігова у Київ на вертольоті. Обдзвонила декілька. Вартість поїздки — і 1250 доларів, і 1500 доларів. Це якщо політ туди й назад одним днем. Якщо назад через три дні, ціна — 2300 доларів і вище (оплата за простій). Пропонували вертольоти Robinson-44, Robinson-22. Летіти близько 40 хвилин. В одній з компаній сказали, що замовляти вертоліт потрібно за декілька тижнів до польоту. Адже бажаючих політати достатньо. В іншій фірмі жодних умов не ставили, тільки поцікавилися, на який день потрібен вертоліт.
Борт може прийняти трьох людей. Можна полетіти і самому, і удвох. Ціна однакова. Вантажного відсіку немає, тому увесь багаж треба буде тримати на руках (якщо хтось надумається потягти з собою). Загальна вага людей або вантажу має складати не більше 250 кілограм.
Robinson-44
Robinson-22
Вікторія Товстоног, Ольга Самсоненко, тижневик «Вісник Ч» №14 (1821), 8 квітня 2021 року
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.