В Чернігівській області 30% юнаків не проходять призовну медкомісію
В Україні незабаром стартує призов громадян на строкову військову службу, який буде тривати протягом квітня-червня 2021 року. Згідно до розподілу на Чернігівську область визначено завдання призвати до лав армії 487 чоловік у віці від 18 до 27 років. З них необхідно залучити до Збройних Сил України - 213 чоловік, Національної гвардії України - 155, Державної спеціальної служби транспорту - 30 і Державної прикордонної служби - 89 осіб.
На даному етапі пройшли попередній відбір і визнані придатними до служби 187 юнаків з області (м.Чернігова та 5-ти районів), по результатам яких отримують бойові повістки. Ці особи пройшли районну та обласну медкомісії. Графік проходження медкомісій затверджено - з понеділка по четвер включно, по п’ятницях викликаються чернігівські райони.
З цього приводу 23 березня провів брифінг для журналістів т.в.о. військового комісара Чернігівського ТЦК ТЦП Борисов Юрій Іванович. Він розповів журналістам, що відслужити в армії, в разі якщо у призовника є вища освіта потрібно 1 рік, якщо неповна - 1.5 роки. Не менше 35-45% строковиків вже після 6-8 служби в армії підписують контракти на проходження військової служби.
Особливістю призову 2021-го є те, що призовники будуть направлятися безпосередньо до військових частин, а не до навчальних центрів.
- Які це частини і де вони розташовані?
- Не тільки в Чернігові і області, а і в інших де дислокуються військові частини, відповідно до розподілу, який наданий нам планом і визначений територіальним командуванням «Північ». Наприклад, ті, що підуть до Нацгвардії України будуть проходити службу в Чернігові та в м.Києві і Миколаєві, ті що підуть до прикордонної служби - переводяться, як правило, до 105-го Прикордонного закону на території обласного центру.
Скоріш за все, після того, як наші призовники прибудуть до військових частин і після знаходження там певного терміну, то деяких військовослужбовців розподілять до навчальних центрів за своїми спеціальностями. Відповідно Навчальний центр сухопутних військ - це селище Десна, або Старич у Львівській області, прикордонники - до Черкаської області, Державна служба транспорту - в м.Чернігів на базі ЖД-полку.
- Окремо зауважу на тому, що чоловіки призовного віку, які ще не проходили службу в армії, не залежно від того приходила їм повістка чи ні, відповідно до Указу Президента України від 24.02.2021 №71/2021 - зобов’язані самостійно в строк до 10 діб прибути до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем прописки. Там вони повинні поспілкуватися з керівництвом, пройти медичну комісію чи надати документи, відповідно до яких вони мають право на відстрочку, або після проходження медкомісії можуть бути списані за станом здоров’я.
- Хочеться звернутися до батьків, аби вони не займалися тим, що переховують своїх синів від призову, адже найближчим часом будуть прийняті відповідні закони, за якими будуть значно збільшені обсяги покарання як за Адмінкодексом так і Кримінальним, щодо ухилення від проходження військової строкової служби та служби в резерві.
Поки що за чинним законодавством адміністративна відповідальність за порушення правил військового обліку, неявку за викликом до терцентру без поважних причин, умисне зіпсуття або недбале зберігання посвідчень про прописку, несвоєчасне подання обліковому органу відомостей про зміну місця проживання, навчання, освіти і т.д. (ст.211 АК України) карається штрафом від 10 до 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170-255 грн.). Кримінальна відповідальність наступає в разі неявки призовника без поважних причин у строки встановлені військовими комісаріатом та вказані у повістці, до ОПЗ для відправлення у військову частину (ст. 355 КК України) та карається обмеженням волі на строк до трьох років.
Строковикі в жодному разі не можуть бути направлені до зони бойових дій, вони проходять службу тільки в частинах, що розташовані на мирних територіях.
Соціальні гарантії
При призові на строкову службу особі виплачується грошова допомога у розмірі двох прожиткових мінімумів (4 540 грн.), встановлених для працездатних осіб на 1 січня календарного року. Картковий рахунок відкривається протягом 1 доби. Військовослужбовці перебувають на повному державному утриманні, щомісяця їм виплачується близько 350-700 грн., в залежності від військового звання та посади на особисті та додаткові потреби. При звільненні в запас виплачується вихідна допомога (так звані «дембельскі») у розмірі 8-ми посадових окладів (від 2800 до 5600 грн.). За період служби 1 раз надається одна відпустка, строком на 10 діб, не включаючи час на дорогу до місця проведення відпустки.
Всі військовослужбовці на 100% будуть забезпечені новітніми зразками форми. Після 6 років війни речове забезпечення армії значно покращилось і відповідає майже всім стандартам НАТО.
- Який відсоток призовників не проходить медкомісію?
- Чіткої статистики нема, але Чернігівська область знаходиться поряд з Чорнобильскою зоною і хронічних хвороб у наших, хлопців, на жаль, дуже багато. Кожен третій хлопець приходить до віськового комісаріата з товстою медкнижкою, - відповів речник Чернігівського ТЦК ТЦП Вадим Лільчицький. Тобто десь 30% а то й до 40% доходить.
- Чи були випадки, коли хлопців було притягнуто до адміністративної чи кримінальної відповідальності через ухиляння від служби в армії?
- Ми не розділяємо дані статистики, які стосуються порушення правил військового обліку на призовників і військовозобов’язаних, але в середньому на рік складається близько 400 таких протоколів, на декотрих військових - повторно, а також на керівників певних організацій, в тому числі через не надання інформації, щодо призовників.
- До кримінальної відповідальності в цьому році з призовників ще нікого не притягували, адже вона наступає лише в тому разі, коли призовник отримав бойову повістку та не з’явився на відправку на збірний пункт, що стосується минулого року - то було 2 таких справи. Особи були засуджені умовно, - пояснив Юрій Борисов.
Настрої призовників
На території міського військомату, в залі де проходили тестування ми нарахували 7 призовників, з них - одна дівчина. Також журналістам продемонстрували комплект одягу та взуття, який пропонується військовим. Наприклад, демісезонні черевики українського виробництва з використанням технології Gore-tex коштують близько 4 000 гривень і є досить популярними у використанні навіть серед цивільних.
- Додатково проводиться відбір до військових вищих навчальних закладів юнаків від 17 років, яким надається змога протягом 4 років отримати 2 освіти - вищу та військову, після цього перейти на офіцерські посади до лав Збройних Сил України.
- Якщо юнак не хоче проходити строкову службу, але хоче пов’язати своє життя з військовою службою ми пропонуємо військові коледжі, або коледжі сержантського складу, де також протягом 3 років вони здобуваються військову спеціальність і по стандартам НАТО проходять подальшу військову службу в сержантських званнях у військових частинах ЗСУ, - розповів журналістам військовий комісар Чернігівського об’єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки підполковник Олег Гончарук.
Запитання з тестів для призовників
Денис Цибульський, 20 років, м.Чернігів: Вважаю, що кожен чоловік має пройти службу в армії. Я вже закінчив університет (Варшавська суспільна академія наук, спеціальність бакалаврату - "туризм і рекреація", магістратуру закінчив за спеціальністю "управління логістикою") і вирішив для себе пройти військову службу. Хочу служити в Нацгвардії.
Гаркавий Даніїл, 18 років, м.Чернігів: Закінчив Чернігівський професійний ліцей залізничного транспорту, хочу в подальшому піти на контракт в десантних військах. Хочу побувати в армії, побачити як там все влаштовано, як мініму, для мене це подальший розвиток. В родини військових нема.
Ярослав, 18 років с.Іванівка: В мене вже є середня освіта, зараз навчаюсь в педуніверситеті. Хочу попасти до Нацгвардії, після неї можливо до поліції. Батько й дядько в нашій родині теж служили.
- Ми пропонуємо навчання офіцерів запасу і велика кількість дівчат надають перевагу отриманню офіцерського звання, щоб в подальшому служити за контрактом. Буде військове звання молодшого лейтенанта після завершення кафедри і в подальшому вона зможе вирішувати чи продовжувати службу, - пояснює присутність дівчини в залі Олег Гончарук.
Масло Сніжана, 18 років, м.Чернігів: Хочу здобути другу вищу освіту та отримати військове звання молодшого лейтенанта. Мрію про перспективи, влаштуватися на роботу. Зараз вчусь в Академії Державної пенітенціарної служби.
На фото - кабінети, де призовники проходять медкомісію
Gorod.cn.ua
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: призовники, військомат, Борисов, Лільчицький, Гончарук,