Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » Сергій Калюжний розповів про архітектурні перспективи розвитку Чернігова

Сергій Калюжний розповів про архітектурні перспективи розвитку Чернігова

Яким повинно бути обличчя сучасного міста, та які кроки потрібно для цього зробити? Про це і не тільки журналісти поспілкувались з головним архітектором Чернігова начальником Управління архітектури та містобудування міськради Сергієм Калюжним.



- Як в ідеалі повинно виглядати сучасне місто і що на вашу думку потрібно зробити, аби людям хотілося в ньому жити?

- Ідеальне місто - це те місто, де його мешканці зацікавлені в його сучасному вигляді, в охайності його вулиць та фасадів, в різноманітності зелених насаджень.

- Розроблена концепція вуличних вивісок і фасадів, розкажіть про неї більш детально.

- Суть її в тому, щоб кожен підприємець, ба навіть кожен бажаючий, - повинен знати правила, які стосуються дозвільної системи та зовнішнього вигляду будинків, отримання свідоцтв, сертифікатів, ліцензій. Ця концепція регламентує зовнішній вигляд, матеріали використання, місця розміщення тих чи інших елементів фасаду на окремій будівлі, або взагалі на всьому комплексі, на якому планується розміщувати будь-які інформаційні елементи. Повинні бути дотримані стилістика, смак до певних будівель.
У нас в місті є різні типи будівель - старі будинки, яким вже дуже багато років, є радянського часу будівлі і вони також займають значну частину центральної частини міста. Тобто не можна сказати, що один тип, стиль і колір підійдуть до кожної окремої будівлі чи приміщення.



- Вимоги до підприємців стосовно вивісок є?

- Так, згідно цієї концепції місто розбите на 2 частини: центральна частина і інша територія.
В центральній частині закладено принципово те, що фасадні вивіски повинні мати не пласке розміщення, а об’ємне. Тобто літери на вивісці мають бути об’ємними, з сучасних матеріалів та з сучасною підсвіткою. Це не повинні бути банерні тканини, чи розфарбований пластики. Фасади повинні бути охайно оформлені, якщо брати окремий будинок - загальний колір має переважати один. Вивіски мають бути не над входом, як було до цього, а у формі емблеми (логотипу) розміщатися біля входу.

- Як перевіряють вивіски на відповідність до цих стандартів?

- Ця концепція була затверджена у вересні місяці 2020-го року. Протягом 2 місяців Управління архітектури провело моніторинг центральної частини міста та зафіксувало всі наявні об’єкти, які є в центральній частині (входи та вивіски) - це близько 1000 об’єктів та розробили і направили листи, в яких ми проінформували людей щодо правил концепції та попросили перевірити відповідність об’єктів до нових правил.
На сьогодні є зворотний зв’язок, люди звертаються до Управління, перевіряють свої об’єкти на відповідність. До цього в місті було менше 1% погоджених з управлінням подібних об’єктів. Люди принципово не зверталися до архітектури, коли мова йшла про фасадні знаки.
До речі, за таке погодження з управлінням архітектури не потрібно нічого сплачувати - ця послуга/консультація - є безкоштовна.

- Покарання за недотримання правил концепції поки що не передбачено. В той же час підприємцям дали часу 1 рік для того, аби привести вивіски до належного стану. Після сплину цього терміну Муніципальна варта буде проводити рейди, виявляти порушення та буде вимагати примусового демонтажу, накладати штрафи, в тому числі, вирішувати питання у судовому порядку.

- Чи радилися ви з підприємцями з цього питання, як вони взагалі сприйняли цю концепцію?

- Деякі дуже позитивно до цього відносяться і відсоток їх немалий. Вони розуміють, що і вивіски застарілі і фасади потребують капітальних вкладень у їх ремонти та оздоблення. Є такі, що категорично проти, мотивуючи це дороговизною.

- Вивіски будуть змінювати тільки в центрі?

- Цей процес, як в центрі так і на околицях - не завершується.

- За новими правилами, якщо людина хоче утеплити фасад вона повинна тепер звертатися до вашого управління. Як відбувається алгоритм дій для людини, що хоче утеплити будинок?

- В разі утеплення, розміщення кондиціонерів і т.д. таке поняття, як «я один цього хочу», - тепер не має. Якщо утеплення - то воно має відбуватися для всього будинку. Якщо розміщення кондиціонерів, то воно має бути зазначено на паспорті зовнішнього оздоблення будинку. Місце винесення цього інженерного обладнання також повинно бути зазначене з прив’язкою до конкретних розмірів на фасаді. Зміна кольору, скління балконних та віконних рам також має бути в одному стилі і відображатися у паспорті зовнішнього оздоблення будинку. Паспорт повинен розроблятися спеціалістами, архітекторами, з зазначенням всіх цих елементів.
Як це відбувається на практиці. Всі мешканці будинку збираються і вирішують, що їм треба утеплити будинок.
Якщо брати клаптикове утеплення, яке робили до цього часу, то часто воно буває з порушеннями і ефект від нього зводиться нанівець. Адже, якщо в разі його виконання не має заходу мінімум 50 см. на стіну вашого сусіда - то ніякого ефекту утеплення не буде. А якщо брати точку роси, то в ході клаптикового утеплення ваш сусід переносить її до вашої квартири і в нього таким може стати тепло, а у сусіда - з’явиться грибок на стінах.

- По місту можна спостерігати будинки, де йде саме системне утеплення? Чи багато ОСББ таких будинків до вас звертаються?

- Такі будинки по сучасному виглядають, в разі системного підходу. В нас до 10-ка таких проектів, як мінімум, надійшло до управління.

- Що буде з тими мешканцями, які самовільно утепляться?

- Аби такого не було, то радимо сусідам таких порушників викликати поліцію та Мунварту, щоб ті зафіксували відповідні факти.

- Що планується щодо пам’ятників та меморіальних об’єктів?

- Серед інших маємо вирішити, що буде на місці пам’ятнику Леніну, поки що розробляємо проектні пропозиції по цій локації. Щодо Болдиних гір - ідуть напрацювання, щодо тих зображень, які там були зняті, але поки що конкретного результату по ним нема. Можливо повернемося до цього питання в разі комплексної реконструкції цього місця.

- Щодо встановлення кіосків звертаються до вас? Ось, нещодавно, в соцмережах обговорили кіоск, який з’явився на Валу.

- Вал - це територія державного заповідника, а не міста, але в той же час це не означає, що розміщення на цій території МАФів повинно бути поза межами законодавства. Відповідно до закону любий підприємець, хто хоче встановити кіоск повинен отримати паспорт прив’язки, по цьому кіоску такого паспорту підприємцю не надавалось.

- Останнім часом Чернігів переживає урбаністичний бум. Будується багато нового житла, виростають цілі житлові масиви. Як на вашу думку має поєднуватись історична архітектура з новобудовами у Чернігові?

- Принципово у нас історична частина міста не може бути зіпсована сучасними будинками, оскільки в неї є занижена висотність. Вся нова забудова переважно проходить а Проспектом Перемоги, в сторону ЗАЗу, Масанів, а там дозволена підвищена поверховість. А в центральній частині міста будують так, аби не заважати сприйняттю історичних пам’яток, та не задавлювати існуючі споруди.

- Які є думки щодо осучаснення Бобровиці?

- Зараз для цього мікрорайону розробляється проект сучасної школи для молодших і старших класів під керуванням Управлінням капітального будівництва. Фасадна частина цього об’єкту буде виходити на вул.Шевченка і він буде дуже яскравим і сучасним.

- Також плануємо будувати сучасний палац спорту по вул.Пушкіна. Більш детально поки що не можу про нього розповісти, бо передпроектні пропозиції по ньому знаходяться в розробці. Попередня вартість цього об’єкту, яку озвучував начальник УКБ - 400 млн. гривень. Але поки не буде розроблено робочий проект неможливо розмовляти про кошторис, це може бути така сума, а може й інша.

Джерело: телеканал "Новий Чернігів", програма "На часі", ведуча Віталіна Горицька

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Калюжний, архітектор

Добавить в: