Як навчитися захищати себе: розмова з тренером крав-мага
Кожен може опинитися в ситуації, коли доведеться захищати себе. Ненавченій людині це може коштувати здоров’я чи життя.
Ми зустрілися з єдиним на Чернігівщині тренером мистецтва самооборони крав-мага Ігорем Пінчуком, аби він розповів про основи самозахисту та як виховати в собі звичку бути уважним.
Що таке крав-мага
Це військова система рукопашного бою, яку розробили в Ізраїлі. Пізніше її адаптували для цивільного населення і почали використовувати для самооборони.
В Україну це бойове мистецтво привіз Антон Фарб. У 2006 році він створив Федерацію крав-мага. Наразі вона «розрослася» по всій Україні і навіть вийшла за її межі – в Білорусь, Литву, а незабаром осередки федерації відкриють у Польщі та Німеччині. Антон Фарб – не тільки інструктор, але й експерт з особистої безпеки, автор статей та книг з самооборони.
Для дітей федерація запустила проєкт KravKids – це семінари, лекції та регулярні фізичні заняття. Також батькам розповідають, як навчити дитину правилам безпеки вдома, в школі, в інтернеті.
Хто такий Ігор Пінчук
Дворазовий чемпіон України з кікбоксингу, учасник кількох професійних турнірів. З 2005 року займався кік-джитсу та кудо. Крав-мага зацікавився в 2017 році. Пройшов курс у Федерації, отримав сертифікат тренера та привіз цю техніку самооборони в Чернігів.
Ігор Пінчук та Антон Фарб
Окрім груп та семінарів для дорослих, Ігор Пінчук працює з дітьми. Під час занять він навчає, як правильно захищатися, як поводитися в критичних ситуаціях: від пожежі вдома – до нападу на вулиці чи булінгу в школі.
– Дорослим тренуватися треба регулярно хоча б шість місяців, аби відпрацювати рухи, довести їх до автоматизму. Потім уже підтримувати практику, щоб не втратити вміння, – порадив Пінчук.
Самооборона: нешаблонний підхід
Часто люди сприймають самооборону за майстерність вибити ніж з рук нападника або вирватися з «обіймів» ґвалтівника. Насправді ж це більш глибоке поняття. В його основі – вміння забезпечити собі умови, за яких вам нічого не загрожує. Тому в крав-мага вчать не лише битися, а й не доводити до бою, вміти захистити себе під час пожежі, нападу собак тощо.
– Це як особиста гігієна. Ви чистите зуби щоранку і щовечора, аби вони були здорові. Але не замислюєтеся над цим і нервово не досліджуєте ротову порожнину кожного дня. Так само ми вчимо на автоматі уникати загрози, а за потреби – вміти усунути її. Для цього на практиці моделюємо різні ситуації і тренуємося виходити з них, – пояснив тренер принцип занять.
Під час тренінгу з дитячої самооборони
Конфлікти: спонтанний та спланований
Спонтанний конфлікт виникає в компаніях, на вечірках або просто на вулиці. Його запалює зауваження чи суперечка, які потім переростають у бійку. Тут важливо не допустити, щоб опонент наблизився до вас ближче, ніж на півтора метра (трохи більше витягнутої руки). А взагалі – вчіться не реагувати на образливі слова чи критику. В такій суперечці бажання опонента – просто зірватися на комусь, а не почути ваші аргументи.
Спланований напад – це коли злочинець виходить на «полювання» й обирає жертву. Такий конфлікт має три етапи: вибір, переслідування і, власне, напад.
Вибір відбувається в людних місцях. Потім жертву супроводжують і за нагоди нападають.
– Якщо на вас напали, значить, ви пропустили два попередніх етапи. І тут уже шанси вийти з конфлікту без втрат – мінімальні. Злочинець готувався, а ви – ні,– попередив Ігор Пінчук.
Тому дуже важливо помітити небезпеку завчасно й прибрати себе з цієї ситуації.
Як вибирають жертву
Потенційна жертва – це людина, яка не ввімкнена в реальність, вона перебуває «на своїй хвилі».
– Проводили експеримент: злочинцям у в’язниці показували одне й те ж саме відео й просили показати людей, яких би вони обрали в якості жертви. Не змовляючись, усі вказували на одних і тих самих людей. Потенційні жертви були понурі, йшли повільно, були в навушниках чи постійно дивилися в смартфон, – розповів експерт.
Тому треба вчитися бути «тут і зараз», звертати увагу на оточення, аби зменшити ймовірність того, що виберуть саме вас.
Що робити, якщо вас переслідують
Якщо здається, що за вами хтось іде, треба перевірити, чи справді це так. Ігор Пінчук радить змінити напрям свого руху: перейти дорогу і йти в протилежному напрямку. Якщо переслідувач пішов далі, то все добре. Якщо ж повторює ваш шлях або починає наближатися, треба тікати в людне місце. Головне – не допустити його на близьку дистанцію.
– Часто спрацьовує інтуїція: людина буквально шкірою відчуває небезпеку. Інша справа, що ми іноді ігноруємо її. Тому якщо підозрюєте, що щось не те, краще перестрахуватися, – сказав тренер.
Чого хоче злочинець
Загалом зловмисник прагне заволодіти одним з трьох ваших «активів»:
- матеріальними речами – пограбування;
- тілом – зґвалтування;
- життям – вбивство.
– Більшість людей взагалі не допускають думки, що їх можуть вбити. Однак це може статися просто тому, що в психічно хворого дяді Васі загострення або підліток хоче перевірити: як воно, позбавити життя. Таких випадків багато. Тому завжди варто бути пильним, – зауважив тренер.
Ще один міф – зґвалтувати можуть лише в незнайомому місці. Насправді ж це може статися навіть вдома у жінки, якщо «кавалер», наприклад, по-своєму зрозумів натяк і не зупинився, почувши чітке «Ні».
– Матеріальні цінності ми рекомендуємо віддавати. Немає нічого ціннішого, ніж здоров’я. А ось за життя та тіло треба боротися до останнього. Так ваші шанси вижити піднімаються до 50%. Якщо ж ви скорюєтеся, то 100% помрете або вас зґвалтують, – пояснив Пінчук.
А ось у чужі конфлікти в крав-мага не рекомендують втручатися. Краще допомагати на відстані: кричати, викликати поліцію, покликати на допомогу чи зняти злочинця на відео.
Якщо нападають собаки
У Федерації є тренінг на цю тему для дітей і дорослих.
– Дітей треба вчити, що до чужої собаки можна підходити лише з дозволу господаря, – сказав тренер.
Якщо ж мова йде про безпритульних тварин, варто запам’ятати кілька правил:
- собака нападає зі спини або збоку, тому треба контролювати ці позиції;
- пес агресивно реагує на різкі рухи, тому не варто махати руками;
- не можна прямо дивитися в очі тварині: вона це сприймає як виклик;
- якщо може статися напад, потрібно створити бар’єр між собою та зграєю: з сумки, пакета, рюкзака, парасольки.
Вчіться захищати себе. Навчіть цьому дітей – це один з найважливіших уроків. Адже за своє життя та здоров’я людина відповідає сама. Чим раніше прийде це усвідомлення, тим ліпше.
Наталія Найдюк, «Деснянка» №6 (845) від 11 флютого 2021
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: самооборона, Пінчук, Найдюк, Деснянка