Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » Вакцинація від COVID-19 на Чернігівщині: хто отримає щеплення першим

Вакцинація від COVID-19 на Чернігівщині: хто отримає щеплення першим

5 етапів вакцинації, 9 цільових груп – МОЗ затвердило дорожню карту щодо вакцинації та боротьби з COVID-19. Як саме проходитиме щеплення, хто отримає вакцину першими, якими є протипоказання й побічні дії препарату – про це у студії програми «Сьогодні. Головне» розповіли Володимир Тарасовський, начальник обласного центру громадського здоров’я, та Романа Сопотницька, головна координаторка з вакцинальної кампанії в області.



«Україна приєдналась до ініціативи COVAX і увійшла в перші 18 країн, котрі в першу чергу отримають вакцини. На перший етап Україна отримає 117 тисяч доз», - сказав Володимир Тарасовський.

Кого вакцинуватимуть у першу чергу


На першому етапі підлягають вакцинації медичні працівники, які працюють в ковідних відділеннях, лаборанти, які працюють з біологічним матеріалом, працівники швидкої і люди, які перебувають в геріатричних пансіонатах та обслуговуючий персонал цих установ.

Початок ванкинації

Згідно з дорожньою картою, перший етап щеплень триватиме з лютого по квітень 2021 року. Розпочати вакцинацію в Чернігівській області планують 15 лютого. За словами Володимира Тарасовського, на перший етап щеплення в Україну надійде вакцина Pfizer i BioNtech (вакцина спільного виробництва США і Німеччини – ред.).

«Нашим Центром були верифіковані цільові групи. На перший етап - 5190 людей. Вакцинування буде двоетапне», - сказав Володимир Тарасовський.

Двоетапне вакцинування означає, що після першого щеплення на 21-28-й день людина має зробити ще одне. Відтак, можна очікувати, що в область надійде орієнтовно 10380 доз вакцини.

Скільки коштуватиме вакцина

«Щеплення буде безкоштовним, оскільки вакцини закуплені за кошти гуманітарної програми COVAX, і добровільним. Ми провели скрінінгові дослідження і є досить великий процент відмови навіть серед медичних працівників», - говорить Володимир Тарасовський.

Чому відмовляються медики

За інформацією обласного управління охорони здоров’я, 767 медиків, які підпадають під перший етап вакцинування, готові зробити щеплення. Це орієнтовно 60% від загальної кількості медиків, які працюють з хворими на коронавірус.

Романа Сопотницька, головна координаторка з вакцинальної кампанії в області, розповіла про причини відмов.

«Дуже багато аргументують це тим, що вони перехворіли і ще не пройшов термін, який потрібен, щоб вакцинуватися. Дехто просто не довіряє».

Кому можна не робити щеплення


Як зазначив Володимир Тарасовський, згідно з рекомендаціями CDC (Центром профілактики та контролю захворюваності – ред.), людина, яка перехворіла на COVID-19, може відтерміновувати щеплення на 6 місяців. Однак, за словами Романи Сопотницької, якщо людина перехворіла на коронавірусні інфекцію, має антитіла і хоче вакцинуватись – щеплення їй не зашкодить. Так само і, якщо людина безсимптомно перехворіла на COVID-19. Здавати тести на антитіла до коронавірусної інфекції напередодні щеплення не потрібно.

«Національна технічна група експертів видала свої рекомендації і там прописано, що не є обов’язковим скринінг на ІФА», - Романа Сопотницька

Хто проводитиме щеплення

Щеплення проводитимуть шість мобільних бригад: по одній у кожен з районів області – Чернігівський, Ніжинський, Новгород-Сіверський, Прилуцький та Корюківський, та ще одна – в Чернігові.

«Оскільки найбільше ковідних ліжок є у місті Чернігові, створена окрема бригада, яка буде вакцинувати медичних працівників, які працюють в ковідних відділеннях», - сказав Володимир Тарасовський.

До кожної мобільної бригади входить шість людей: основний лікар, лікар запасу, дві медичні сестри, одна медсестра запасу і водій.

«МОЗ рекомендували нам п’ять мобільних бригад, але по нашим розрахункам через відстань ми зробили шість. Центр розробив логістику по області щодо шляхів доїзду. Доїзд не повинен перевищувати 3 годин», - говорить Романа Сопотницька.

Термін зберігання вакцини – п’ять-сім днів.

«За ці п’ять днів мобільна бригада, яка проводить щеплення, довезе вакцину до пункту призначення (ми знаємо, де є ковідні ліжка), і прищепить усіх медичних працівників, згідно з першим етапом».

Побічні дії вакцини

«Всі вакцини, якими щеплюватимуть, будуть рекомендовані Міністерством охорони здоров’я, Центром громадського здоров’я. Вони будуть безпечні, але побічні дії, на жаль, є у всіх вакцин, у всіх медичних препаратів».

За словами Романи Сопотницької, не можна стверджувати, що кожна людина буде мати побічну дію. Про можливі побічні дії будуть попереджати усіх, кого вакцинуватимуть. Разом з вакциною йде інструкція, у якій буде зазначена уся інформація про можливі побічні дії. Ознайомитись з нею зможе будь-хто.

«Після того, як препарат буде затверджений в Україні офіційно, ця інструкція буде на сайті «Ліки контроль».

«Тими вакцинами, які приїдуть до України протягом першого і другого етапів, щеплюються США, Великобританія, Канада і країни Євросоюзу. Тому на цих етапах ніяких «другосортних» вакцин не буде», - зазначив Володимир Тарасовський.

Протипоказання до щеплень

Протипоказаннями до щеплення можуть бути алергічні реакції в анамнезі, анафілактичний шок і, згідно з рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров’я, не бажано щеплюватись вагітним жінкам.

«Якщо жінка вже має грудну дитину, протипоказань для щеплення немає», - сказав Володимир Тарасовський.

Другий етап вакцинації

Початок другого етапу запланований наприкінці квітня. Тоді ж відбудеться вакцинування усіх медичних працівників та людей віком понад 80 років.

«На другий етап планується, що це буде вакцина AstraZeneca (вакцина шведсько-британської фармацевтичної компанії – ред.). На Україну заплановані 2,5 млн доз вакцини».

Щеплення власним коштом

Романа Сопотницька каже, наразі немає можливості придбати вакцину та зробити щеплення у приватному порядку.

«По даним головного санітарного лікаря, розглядається такий варіант, але не швидше кінця літа. І за умови, якщо буде достатня кількість доз вакцини для забезпечення всіх етапів. Тоді, можливо, вони дозволять якимось компаніям завезти її, щоб люди купляли. Обов’язково ця вакцина має пройти всі дослідження і бути зареєстрована в Україні».

Дивіться повний випуск програми "Сьогодні. Головне" про щеплення від коронавірусу на Чернігівщині:



UA: Чернігів

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: щеплення, вакцина від COVID-19, коронавірус, Романа Сопотницька, Володимир Тарасовський

Добавить в: