Крути – привід для гордості, а не для смутку
Щороку 29 січня в Україні вшановують Героїв Крут. Їх сьогодні ще називають «першими кіборгами». 103 роки тому юні оборонці державності отримали переконливу воєнну перемогу. Наступ ворога було зупинено і здійснено організований відступ. В складі українських військ було 120 студентів, гімназистів на чолі з сотником Омельком Гончаренком, уродженцем Чернігівської губернії села Дощенки, нині Варвинського району.
Сергій Бутко, представник українського інституту Національної пам’яті: «Мене можуть запитати, чому це успішний оборонний бій, чому ми маємо радіти? Завдяки цьому ворог був зупинений на 4 дні, українська держава підписала в Брест-Литовському міжнародний договір з Німеччиною, Австро-Угорщиною, Болгарією, Туреччиною. Вона була визнана суб’єктом міжнародного права. І найцікавіше в тому договорі був пункт: військова допомога проти російської агресії. Тобто в Крутах фактично були основи для того, щоб закладалася перемога».
Представник українського інституту Національної пам’яті Сергій Бутко щороку бере участь у меморіальних заходах в Крутах. Щойно повернувся з урочистостей присвячених воїнам загиблим під Крутами.
Сергій Бутко, представник українського інституту Національної пам’яті: «Ми вшановуємо пам’ять Героїв Бахмача і Крут. Без оборони Бахмача 25-27 січня 1918 року не було б боїв під Крутами, а 29 січня 1918 року українські війська в складі 4 рот курсантів військового училища, 20 офіцерів, загону вільного козацтва на чолі з фронтовиком Осипом Твердовським з Ніжина, які якраз стримали обору і провели успішні оборонний бій, на 4 дні зупинивши противника, який в цей час рвався до Києва».
Цього року, каже Сергій Бутко, партійні прапори переважали над державними.
Сергій Бутко, представник українського інституту Національної пам’яті: «Нас всіх об’єднує синьо-жовтий наш національний прапор. Саме під національним прапором боролися і понад 100 років тому в Крутах, і зараз борються. І якщо там буде, скажемо так, ціле море українських національних прапорів, то ми не проти, щоб була партійна символіка. Але кожне зібрання має бути демонстрацією українськості. А українськість – це наш синьо-жовтий прапор».
Чернігівці знають про подію під Крутами, які вже стали історією, і проводять паралелі з сьогоденням.
«Під час наступу Червоної армії студенти піднялися, поїхали на Крути. Але, по-перше, що мене засмучує, це що з цього роблять велику трагедію. Насправді це не трагедія, а це приклад героїзму. Тому що якась там сотня-півтори студентів, які не вміли тримати зброю, стримували 6 тисячну армію протягом довгого часу. І це триба сприймати як привід для гордості, а не привід для того, щоб просто плакати».
«Треба пам’ять мати історичну, тому що багато що забувається. Я це дуже гарно знаю, я писав на цю тему вірші, так що знаю, що хлопці там загинули за ідею. За ідею, в той час як зараз багато хто ховається, а дехто, хто має патріотичну думку, іде на фронт з голими руками воювати, розумієте. От так як було тоді, так і зараз».
Перше публічне вшанування Героїв Крут відбулося 29 січня 1991 року.
Сюжет телеканалу «Новий Чернігів»
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.