У Чернігові удосконалюють підхід до озеленення та оновлення насаджень – попередні плани на 2021-ий
Висаджувати в середньому по тисячі молодих дерев щороку, враховуючи особливості мереж і вулично-дорожньої інфраструктури, саме так у Чернігові бачать розвиток напрямку озеленення і удосконалення комплексного підходу до ремонтів, наголосили на нараді з керівниками структурних підрозділів і комунальних підприємств цього тижня.
При цьому уздовж оновлених вулиць на ділянках без насаджень та на місцях старих і хворих дерев, з’являтимуться алеї з декоративних рослин одного виду і віку – не менше 5 років. Зокрема, а 2021 році, як повідомив очільник «Зеленбуду», реалізувати таку стратегію хочуть вже на таких об’єктах.
Артем Стах, директор КП «Зеленбуд»: «Хлібопекарська, Шевченка, Полуботка – від Красної площі до Пушкіна, Князя Чорного – від Кирпоноса до Товстого, Коцюбинського – від Хлібопекарської до Пушкіна, Магістратська – від Кирпоноса до Хлібопекарської, Кирпоноса – від Магістратської до вулиці Князя Чорного».
Майже на всіх вказаних вулицях центральної частини міста передбачені реконструкції пішохідних та проїжджих зон або їх завершення. Водночас чимало дерев там віджили свій вік і є аварійними. Або як на Хлібопекарській, пошкодженими. Тому не виконують своєї естетичної та природної функції, а деякі навіть є небезпечними, відтак, потребують заміни.
Артем Стах, директор КП «Зеленбуд»: «Плануємо видалити 306 дерев. І на їх місцях висадити близько 790 дерев. Це майже втричі більше».
Разом із тим на нараді зауважили, що це попередні пропозиції, які при проєктуванні та втіленні будуть скориговані.
Крім того, за дорученням міського голови, в адресній програмі можуть з’явитися і вулиці Серьожнікова та привокзальна площа, яку також планують капітально відремонтувати.
Купуватимуться нові дерева за кошти відновної вартості, що сплачуються у міський бюджет усіма суб’єктами при видаленні старих насаджень, розмір якої минулого року був суттєво збільшений.
Ярослав Куц, начальник Управління житлово-комунального господарства: «Підрядні організації, наприклад, дорожники КТП, встановлюють бордюри, потім встановлюють тротуар, і при видаленні дерев сплачують відновну вартість, яка, до речі, більша, ніж вартість висадження 5-6-річного дерева. А вже «Зеленбуд» бере 5-сотку, дивиться мережі, розставляє, і при погодженні з управлінням, він їх висаджує за відновну вартість, яка сплачується підрядниками».
Загалом аби механізм був максимально обґрунтованим та правильним, остаточно приймати рішення щодо видалення і посадки дерев на будівельних об’єктах, потрібно спільно з проєктантами та представниками громадськості, додав Владислав Атрошенко. Так вдасться, з урахуванням ширини дороги і тротуарів, розмірів зелених зон, складності підземних комунікацій та поверховості будинків, підібрати ті види насаджень, що підійдуть за розгалуженістю кореневої системи, крони та умовами освітлення до тієї чи іншої вулиці. Ідеальний варіант – проводити озеленення паралельно з ремонтними роботами, аби після їх завершення вулиці мали довершений вигляд і не втрачався час на ріст дерев.
Владислав Атрошенко, Чернігівський міський голова: «Найголовніше, щоб ця позиція була опрацьована з фахівцями. Щоб ми чітко і відповідально звітували за те, що ми робимо, повідомляли про це. І щоби ми в суспільстві перевернули і змінили підходи. Якщо ми зносимо дерево, то це вселенська катастрофа. Але ми висадимо краще, через 3-5 років буде молоде, здорове і красиве дерево, яке буде виконувати і візуально свою функцію, і на іншому рівні екологічну функцію, ніж сьогодні старі і хворі дерева».
За його словами, треба пам’ятати, що кожне дерево має свій біологічний вік, а також залежне від впливу інших факторів, і його заміна – це нормальний життєвий процес.
Владислав Атрошенко, Чернігівський міський голова: «Ставлення до цього питання повинно у людей перевернутися на 180 градусів. Тобто ставлення, що не можна доторкнутися до дерева – це безграмотне ставлення. Абсолютно».
Обговорюючи цю тему, міський голова також зазначив, що варто вивчити можливість та економічну доцільність створення на базі «Зеленбуду» розплідника, аби вирощувати саджанці дерев самотужки і за кілька років купувати їх у свого ж виробника.
Сюжет телеканалу «Дитинець»
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.