Настала астрономічна зима
Найдовша ніч року та найкоротший день, - таке астрономічне явище припадає саме на 21 грудня. Валентин Дідович, який спостерігає за зірками уже майже 35 років, нічого містичного у цьому не бачить. І пояснює його на армілярній сфері, яка демонструє рух сонця навколо землі.
Валентин Дідович, доцент кафедри фізики та астрономії національного університету «Чернігівський колегіум»: «Ця площина зображає земний горизонт. Зараз якраз воно стоїть на лінії зимового сонцестояння. Ось сонечко над горизонтом бачимо дуже низько, всього лише 16 градусів».
Ось так, майже в одній точці сонце у грудні протримається три доби. А день при цьому приростатиме на хвилину.
Якщо календарна зима наступила 1 грудня, астрономічна лише у понеділок, 21 грудня.
Валентин Дідович, доцент кафедри фізики та астрономії національного університету «Чернігівський колегіум»: «Розрізняють зиму астрономічну, якраз починається з зимового сонцестояння – 20-21 грудня, і триває вона по весняне рівнодення – 20-21 березня. Ось це називають астрономічною зимою. Як бачимо воно зміщено на 3 тижні відносно календарної».
Неозброєним оком сонцестояння не помітити. Але в планетарії Чернігівського педагогічного за цим явищем можна спостерігати, бо тут є унікальне обладнання, яке дозволяє дивитися на зіркове небо і вдень, і вночі.
Анастасія Карпенко, екскурсовод планетарію Національного університету «Черніігвський колегіум»: «Незвичайний прилад. Це планетарій, який проєктує самі зірки на купол. Цей планетарій ручної роботи. Всього в Україні є тільки двоє».
Анастасія Карпенко цієї ночі сподівається тут побачити Віфлеємську зірку. Це явище останнього разу спостерігали 800 років тому. І не дивно, що його назвали за аналогією з Біблією та пов’язали з народженням Ісуса Христа.
Валентин Дідович, доцент кафедри фізики та астрономії національного університету «Чернігівський колегіум»: «Це явище, яке відбудеться зараз, востаннє було 800 років тому. Дві крупні планети – Юпітер і Сатурн – на небі практично здвоюються, будуть поряд. Насправді вони дуже далеко одна від одної. А це явище досить рідкісне, коли ось так планети на небосхилі складаються так, що з землі вони видні практично в одній точці. Наступне явище теж буде через кілька сотень років».
Ми піднялися на дах планетарію і подивилися у телескоп. Хоча він і дуже потужний, але хмарне небо та мряка не дозволяли роздивитися це природне явище. А от уявити його можна.
З цим явищем та днем у астрологів є різні знамення. Радять провести час у колі сім’ї, друзів та близьких. Кажуть, що цей день має надзвичайну енергетику. А якщо ви в час сонцестояння побуває у чернігівському планетарії та потримаєте в руках метеорит, що впав у Ріпкинському районі, усі ваші мрії збудуться.
Анастасія Карпенко, екскурсовод планетарію Національного університету «Черніігвський колегіум»: «Йому майже 5 мільярдів років. Тобто він є свідком утворення всієї нашої сонячної системи, землі, всіх нас, динозаврів, людей. Він є надзвичайний об’єкт нашого космосу, який впав на територію нашої держави».
Анастасія Карпенко запевняє, що все, про що вона мріяла, тримаючи метеорит, уже збулося.
Сюжет телеканалу «Новий Чернігів»
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.