Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » День святого Миколая Чудотворця: Історія свята подарунків, традиції, прикмети і заборони

День святого Миколая Чудотворця: Історія свята подарунків, традиції, прикмети і заборони

Не дивно, що це свято – одне з найулюбленіших у дітлахів


Настав День святого Миколая

До всіх дітей і дорослих прийшов святий Миколай! Навіть якщо хтось був нечемний, Миколай встиг завітати до всіх з подарунком. Настало свято, що його чи не найбільше люблять діти, воно є передвісником католицького Різдва і Нового року. Саме день святого Миколая по-справжньому дарує гарний настрій, віру у дива та надію на краще.

У перекладі з грецької ім'я Миколай означає "той, хто перемагає народ" – на інших мовах воно звучить як Ніколас, Ніклас, Клаус, Мікулаш, Міклос, Ніхол, тощо. Відтак і свято у різних країнах називається по-різному, але суть у нього одна – добро, любов і дарунки. Далі розповідаємо про історію цього свята, його традиції, загадки та прикмети.

Історія свята і легенда про Миколая

У католиків та православних всього світу 19 грудня — це день вшанування пам'яті Святого Миколая. А церкви, що дотримуються григоріанського і новоюліанського календарів, відзначають це свято 6 грудня.

Кожне свято має свою історію, свої традиції, що створювалися та встановлювалися сторіччями. День святого Миколая – не виключення. Історикам та релігієзнавцям складно буває розділити історії про життя святого Миколая на реалістичну та казкову складову. Першу біографію святого Миколая написали ще у IX сторіччі. Вона розповідає, що святий Миколай народився у 270 році у місті Патарі, що у Лікії (південно-західна Мала Азія, сучасна Туреччина) у багатій та шанованій родині. Він був єдиною дитиною в сім’ї, його виховували у християнському дусі, дали йому прекрасну освіту та життєві орієнтири. Все своє життя, з дитинства, Миколай був дуже душевною та милосердною людиною та піклувався про нужденних та хворих. У дорослому віці Миколай був обраний єпископом міста Міри, головного міста Лікії. А коли у 300 році від епідемії у місті Міри померли його батьки, Миколай роздав успадковане багатство бідним.


Святий Миколай

Хто ж іще міг стати прообразом чарівника, котрий дарує добро, допомагає та оберігає, як не благочестивий Миколай? Читаючи про його життя, стає зрозуміло, що ніхто, окрім нього. До речі, саме з його іменем пов'язана традиція, що бере свій початок з XII століття – виплачувати стипендії у школах та давати допомогу бідним учням.

Минали сторіччя і зрештою ця традиція перетворилася на іншу – ту, що ми знаємо нині. Тепер ми кладемо дітям під подушку подарунки у надвечір’я святого Миколая з 18 на 19 грудня.

Сьогодні Святий Миколай опікується воїнами, водіями і тими, хто подорожує, допомагає бідним у скруті; вважається покровителем дітей і студентів, моряків та торговців. За легендами, своїми молитвами він врятував рибалок під час бурі на морі. Бог почув молитву святого, і буря стихла. І донині моряки і рибалки часто просять у святого Миколая заступництва перед Господом.

Традиції на Миколая у різних країнах

Скоріш за все, традиція дарувати подарунки на День святого Миколая бере свій початок від одного випадку у Німеччині у 4 сторіччі.

Збіднілий чоловік не мав що дати трьом донькам як придане. У такій ситуації, за звичаєм, вони не змогли вийти заміж і могли стати повіями, аби заробляти на життя. У той час Миколай ще не був єпископом, але міг розпоряджатися успадкованим від батьків багатством. Він вирішує допомогти і три ночі поспіль пробирається до хати родини з трьома доньками та кидає у вікно кімнат дівчат золото на придане. Миколай не хотів, щоб хтось знав, що це його золото.

Саме у середньовічній Німеччині батьки почали дарувати своїм дітям новий зимовий одяг та взуття на день святого Миколая. І робили вони це таємно вночі, щоб діти вірили у дива. Дарували також цукерки, горіхи, сухофрукти, солодку випічку, шкільне приладдя, іграшки, які клали в нові або відремонтовані старі черевики.


Діти отримують подарунки

Інші країни мають трохи інші традиції та легенди щодо цього свята. Приміром, в Австрії вірять, що напередодні свята містами бігають чорти, яких відганяє святий Миколай. У Чехії кажуть, що його супроводжують чорт і янгол, записуючи кожен у свою книгу добрі і погані справи дітей. З огляду на це святий Миколай вирішує, чи дарувати подарунок дитині. А у Голландії діти вірили, що Миколай щороку приїжджає до Роттердаму на кораблі з Іспанії і входить до міста коні у супроводі помічників-негренят.

Як святкують в Україні

В Україні існує багато старих традицій, що стосуються святкування дня святого Миколая. У давніші часи старші господарі села напередодні свята збиралися, щоб варити пшеничне пиво. Після цього вони їздили на санях довкола села, співали пісень та веселилися. Дітям цього дня дарували особливе медове печиво — миколайчики.


Пряники "миколайчики"

Також влаштовували обіди на честь Миколая Угодника, а на Поділлі цього дня було прийнято чекати на "полазника" — чоловіка, який першим зайде до хати. Це віщувало багатство на весь рік.

Цікаво, що на Харківщині люди мали традицію святкувати Миколині святки три дні – тоді варили кутю і узвар.

До дня Миколая прийнято віддавати борги, миритися і прощати. Також існує особлива молитва, яка допомагає загадати бажання у День Миколая: "Чудотворець Микола, допоможи мені в бажаннях моїх тлінних. Не гнівайся на прохання зухвале, але і не покинь мене в справах суєтних. Що на благо забажав, вчини своєю ласкою. Коли лихого хочу, відверни напасті. Нехай всі бажання праведні здійсняться, а життя моє щастям наповниться. Нехай буде воля твоя. Амінь".

Нині у сучасній Україні у деяких школах напередодні свята проходять уроки, на яких дітей вчать писати листа святому Миколаю. Громадські організації проводять благодійні акції для сиріт, роздають подарунки для учнів шкіл. У Львові щороку проходить акція "Миколай про тебе не забуде" – відкривається своєрідна "Фабрика святого Миколая", містяни приносять туди подарунки та пожертви для сиріт; а волонтери ввечері 18 грудня та вранці 19 грудня розносять їх дітям. У багатьох містах України саме на день Миколая офіційно відкривають різдвяну ялинку і запалюють вогники на ній.

Традиції, прикмети і заборони на Миколая

Традиції. Цього дня обов’язково потрібно сходити до церкви на службу, помолитися за здоров’я своїх рідних, близьких та друзів. Особливо палко варто молитися за дітей – Миколай чує молитви і завжди допоможе малюкам.

Здавна народні цілителі знали, що день Миколи Угодника – найсприятливіший для лікування важких недуг. Також цей день відкривав зимові сватання – 19 грудня ті, хто планував одружитися, служили молебень Миколі Чудотворцю. А незаміжні дівчата цього дня ворожили – клали на образ Чудотворця пояс, вірячи, що уві сні побачать свого судженого.

Народні прикмети. З цим днем пов'язано багато прикмет. Кажуть, якщо великий іній, буде гарний врожай хліба. Якщо 19 грудня дощить, значить добре вродить озимина. А якщо цього дня мороз – буде великий врожай хліба й городини. Пішов сніг і засипав всі дороги – значить, зима буде холодною і затяжною. А ще кажуть, скільки випало снігу на 19 грудня, стільки ж трави буде 22 травня на літнього Миколая. Морозний і сонячний день – прикмета того, що наступного року буде неврожай. Ясна і холодна погода – буде багатий урожай влітку.

Заборони. День святого Миколая припадає на Різдвяний піст. Це означає, що не можна їсти м’ясних і молочних страв та яєць, допускається лише гаряча їжа з олією і риба, овочі, фрукти, соління, супи, солодощі.

Джерело: Zik.ua

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: День святого Миколая, традиції, прикмети, свято, історія, легенда

Добавить в: