Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » Комп’ютерна томографія – не панацея: кому і чому не варто робити КТ

Комп’ютерна томографія – не панацея: кому і чому не варто робити КТ

Доза радіації від комп’ютерної томографії приблизно дорівнює 350 звичайним рентгенівським знімкам. Реальні наслідки масових досліджень КТ можна буде побачити тільки за кілька років. Про це сказав Суспільному в програмі Українського радіо Чернігівської хвилі «Прайм-Вечір. Акценти» лікар-пульмонолог Іван Тельнов.



«КТ – це не панацея», - каже Микола Дейкун, генеральний директор обласного медичного центру соціально значущих та небезпечних хвороб.

За його словами, серед людей зараз багато самодіяльності – коли хворі самостійно, без призначення лікаря, йдуть робити комп’ютерну томографію.

За словами лікаря-пульмонолога Івана Тельнова, у першу чергу це – високе радіологічне навантаження. Одне дослідження КТ приблизно дорівнює 350 звичайним рентгенівським знімкам. Після його проходження шкоду рентгенівських променів ніяк самотужки не зменшити. А от реальні наслідки масових досліджень, каже Тельнов, матимемо за два-три роки.

Лікар не радить іти на це дослідження пацієнтам з ознаками гострого респіраторного захворювання. Каже, пацієнтові саме по собі дослідження нічого не дасть.

«Навіть якщо ви робите це дослідження, скерувати на нього має ваш лікар, який повинен розуміти, що він хоче побачити на цьому дослідженні. Тобто розшифровка, вона не для пацієнта, вона для лікаря. І заключення КТ не є діагнозом. Діагноз ставить лікар. Результат дослідження - допоміжний інструмент у клінічній думці лікаря», - говорить Тельнов.

З його слів, відсотки ураження легень, які вказують у висновку дослідження, – умовність. Думка рентгенолога. Не існує формули, яка б це вирахувала.

До того ж, тільки у випадку направлення лікаря можна зробити КТ безкоштовно. Про це сказав Петро Гармаш, начальник обласного управління охорони здоров’я облдержадміністрації.

«Усі відділення, які займаються лікуванням COVID-19, мають договори по проведенню КТ, і відшкодовують витрати за ті кошти, які вони отримують від Національної служби здоров’я з «ковідного пакету». Це – стаціонарна допомога».

Також Іван Тельнов не радить повторювати томографію через два-три місяці – для того, щоб підтвердити одужання. Каже, це не є обов’язковим по протоколам.

UA: Чернігів

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Іван Тельнов, комп’ютерна томографія, Микола Дейкун

Добавить в: