Як Президент побував у Чернігові (репортаж)
Візит Володимира Зеленського до Чернігова було анонсовано 6 червня в ході зустрічі з представниками преси до Дня журналіста в резиденції Залісся. Вказувалось, що в ході відвідин нашого міста Президент оцінить кандидатуру нинішнього ректора НУ «Чернігівська політехника» на посаду міністра освіти Сергія Шкарлета. Та напередодні 9 червня стало відомо, що померла дружина Шкарлета - Тетяна, тож як вирішиться дане питання – невідомо. Тим не менш в планах Президента одним із пунктів для візиту залишився виш, який очолює Сергій Шкарлет.
Для спілкування з пресою Президент обрав першу зупинку в ході свого візиту до Чернігова – приміщення КП "Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" Чернігівської обласної ради, що розташоване по вул.Шевченка, 160. В даній будівлі міститься Обласна станція «швидкої», з роботою якої безпосередньо й ознайомився Президент, щоправда без присутності журналістів, яких в середину приміщення не пустили. Та й не дивно, адже представників преси назбиралося декілька десятків, а якщо додати до цього ще біля 20 охоронців Президента та чоловік 10 з його свити й працівників-медиків то загальна кількість сягнула близько 100 людей.
Зеленський мав приїхати на Шевченка, 160 об 11 годині. Але, як правило, такі зустрічі відбуваються з 1-2 годинним запізненням. Не став виключенням і цей раз, кортеж Президента, що складався з декількох чорних легковиків «Мерседес» та бусика тієї ж марки прибув на місце близько 12.10. Весь цей час (деякі люди з області приїхали ще о 8-й ранку) на 32-градусній спеці Президента чекали активісти ГО «Національний корпус» та декілька груп населення, кожна з яких хотіла звернутися зі своїм болючим питанням до Зеленського.
Щодо Нацкорпусу, то як пояснив їх представник Олександр Тарнавський, - їх метою було звернути увагу Президента на те, щоб він більш прискіпливо перевірив кандидатуру у міністри освіти Сергія Шкарлета, адже той в одному зі своїх інтерв’ю 10-річної давнини виявив прихильність до колишнього опального президента Віктора Януковича та довгий час був радником міністра освіти Дмитра Табачника. Табачник в свою чергу на думку місцевих націоналістів – дотримувався проросійських інтересів у питаннях освіти українців. Сам Тарнавський 10 років тому займався студентськими профспілками, які організовували мітинги проти освітньої політики останнього.
Також Тарновського та його однодумців хвилює питання ЗНО, вони переживають, що Шкарлет ставши міністром освіти відмінить його.
- Я вважаю, що ЗНО - це найкраще, що відбулося в ході реформ з українською освітою, це гарантія того, що можна вступити до вишу чи коледжу за знання а не за гроші чи зв’язки. Я 2 рази здавав його, ось скоро буду втретє здавати. До Шкарлета, як до ректора університету я претензій не маю, закінчив ЧНТУ в 2015-му році, коли він був там ректором. Так, він свого часу забороняв студентам їхати на Майдан, але так робили по вказівці зверху всі ректори вишів, але через його висловлювання в пресі щодо Януковича та його членство в Партії регіонів в мене дуже великі сумніви в тому, що він справжній патріот і не нашкодить всім тим здобуткам в освіті, які мають місце. Ми хочемо знати, з якими думками Шкарлет піде на цю посаду. Якщо він скаже, що буде тримати той курс в освіті, що зараз існує, та тримати проукраїнську позицію – то питань нема, але ж через його колишній досвід виникають сумніви…
На фото Шульга Оксана Юріївна
Ще одну групу мешканців міста, які чекали на Зеленського очолювала Шульга Оксана Юріївна, вона є жителькою будинку, та одночасно представницею забудовника – начальницею центру з продажів ЖК "Мрія Чернігів".
- ЖК "Мрія Чернігів" належить хмельницькій компанії «Комфорт буд плюс». В 2017-му році ми розпочали будівництво багатоквартирного будинку по вул.Бєлова, 37 (корпус 6) навпроти магазину «Епіцентр». 25.04.2020 року ми отримали сертифікат готовності на будинок. В грудні 2019-го року оплатили місту пайовий внесок у розмірі 1 млн. 429 тис. гривень. 7 травня ми вийшли на виконком Чернігівської міської ради про отримання витягу з рішення про присвоєння будинку поштової адреси. Ми були присутні вже на трьох виконкомах, але нам досі не надали поштову адресу. Міська влада аргументує відмови тим, що ми повинні у діючому договорі оренди земельної ділянки, який діє на даний час і підписаний начальником Земельного управління Дмитренком Василем Лукьяновичем змінити цільове призначення землі. В нас цільове призначення вказано – для будівництва багатоповерхового житлового будинку. Це неправомірно, адже в діючому договорі – неможливі такі зміни. Також на виконкомі Управління земельних ресурсів каже, що поштову адресу не дадуть, через те, що кінцевий бенефіціар (власник), у котрого земля в оренді під забудову будинку – винен гроші в міський бюджет за інший об’єкт. Мова йде про суму у 450 тисяч гривень, - розказує пані Оксана.
- Тобто нас використовують, як важіль впливу на компанію «Комфорт буд плюс». Але ж жителі будинку і конкретно даний об’єкт по Бєлова взагалі не мають відношення до об’єкту, по якому є борг. В нашому будинку 93 квартири, жителів відповідно більше 500 чоловік. В основному це молоді родини з дітьми.
- Люди поробили вже ремонти, хочуть вселитися, але вимушені жити на дачах та зйомник квартирах. В нас все підведено: світло, газ, вода, але я не можу оформлювати на людей права власності на квартири, так як потрібен витяг із рішення про присвоєння поштової адреси.
- В нас були серйозні перепони і з ГАСКом. Тому що в місті ця організація не працювала з січня по квітень місяць, а через це ми не могли отримати сертифікат готовності. Як тільки сертифікат отримали – почалося ходіння по колам пекла у виконкомі.
- До суду ви звертались?
- Подали документи, але суди можуть затягнутися на півроку й більше, а це все час, час протягом якого люди замість жити в чесно оплачених квартирах будуть жити з дітьми невідомо де.
- А до преси?
- Чернігівські журналісти були на останньому виконкомі, але цей сюжет обрізали та перекрутили. Показали начальника Управління земельний ресурсів, який казав що ми начебто винні 29 тисяч гривень, а не 450. 29 тисяч гривень ми й завтра готові заплатити, але ж не 450, які з нас вимагають, та ще й неправомірно!, - обурюється Оксана Юріївна.
На фото будинок по вул.Бєлова, 37
Ще дві групи від населення представляли батьки та родичі вбитих підлітків - 14-річного Дениса Чаленка, тіло якого за загадкових обставин з проломленою головою, зламаними ключицею і ногами, побитим обличчям, знайшли на коліях на околиці Прилук торік у жовтні та 16-річної Вікторії Шиш, яку збив комбайнер ТОВ «Ім. Шевченка» Юрій Єгоричев 22 серпня 2018-го року. Щодо справи Чаленка слідство до сих пір триває, адже на думку батьків, воно було проведене недобросовісно, експертизи фальсифікували, аби приховати той факт, що Дениса саме вбили, а не він покінчив життя самогубством. На завтра, 11 червня, за словами чернігівського правозахисника Олександра Підгорного призначена ексгумація тіла хлопчика. А по інформації адвоката Сергія Нестеренка, який веде справу, коли вони їхали до Чернігова машину Чаленків зупиняли на кожному пості, аби не дати добратися до обласного центру. "На сегодня родители еле приехали сюда. Должен был быть автобус, но всех перевозчиков предупредили, что их посадят, поставят на штрафплощадку. Патрульные посты останавливали каждую машину, пришлось менять машину. У нас есть видео, которое это подтверждает. Ни один из работников полиции, кто изнаачально вел дело – не отстранены со своих должностей, мешают ГСУ проводить следствие", - прокричав Зеленському Нестеренко, коли той підійшов поспілкуватися до людей.
По справі Віки Шиш слідство вже давно закінчено, пройшли суд. 19 грудня минулого року Апеляційний суд Чернігова залишив без змін вирок водієві комбайну, під колесами якого загинула 16-річна дівчина і саме призначене покарання у вигляді 4 років позбавлення волі з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк 2 роки не влаштовує батьків Віки.
На відео – спілкування Зеленського з родинами Чаленко, Шиш та жителями будинку по вул.Бєлова, 37. За спиною Зеленського в цей час стояв начальник ГУНП в Чернігівській області Едуард Альохін в сторону якого обурені батьки
Чаленко кидали образливі закиди. Зеленьский пообіцяв взяти контакти, та розібратися в ситуації. Люди передали йому з цього приводу офіційне звернення.
У відповідь на спіч Оксани Шульги Зеленський запитав:
- У вас же є мер?
- Ось, мер, як раз через нас вирішує свої фінансові питання, - відповіли жертви забудовної пастки.
Зеленський сказав, повернувшись до Андрія Прокопенка, який стояв поряд, що раз мер питання не вирішує, то до нього тоді звернеться голова ОДА.
Серед місцевих посадовців та VIP-персон, які були присутні на зустрічі, але не супроводжували Зеленського ми помітили Наталю Романову заступницю голови ОДА та Голову обласної ради Ігоря Вдовенка, з числа народних депутатів був тільки Олег Семінський. Поряд з Президентом постійно перебував Андрій Прокопенко – голова чернігівської ОДА. До супроводу зі столиці входила звичайно ж, прес-секретар Президента Юлія Мендель та чорним коршуном нависав над плечем Зеленського одіозний Андрій Єрмак – керівник Офісу Президента. Були й два заступники Єрмака - Кирило Тимошенко та Сергій Трофимов. Присутня була й 29-річна Анна Коваленко, яка в 2014-му році балотувалася в Верховну Раду, як самовисуванка по одномандатному окргу №206 в Чернігові, програла нинішньому меру міста Владиславу Атрошенку. На виборах в Раду в 2019 році Коваленко увійшла до виборчого списку партії Слуга народу під номером 35. 4 вересня 2019-го року президент Володимир Зеленський призначив Анну Коваленко заступницею глави Офісу президента, і на цій посаді дівчина пробула до 22 квітня цього року.
На фото зправа - Андрій Єрмак
На фото - Наталя Романова
На фото Ігор Вдовенко
До приїзду Зеленського по території біля будівлі по Шевченка, 160 метушилися охоронці в костюмах темно-синього кольору та представники Офісу Президента, один з яких Тарас Корніюк керував розташуванням журналістів та вирішував інші організаційні питання.
На фото Тарас Корніюк
Особливі хвилювання в нього та інших викликала металева конструкція з закріпленими на ній плакатами національного проекту «Велике будівництво», яку перед цим виготовили в ОДА.
- «Дайте шестигранник!», - кричить Микола Васильович, що монтував конструкцію. Коли йому підносять інструмент, щось підкручує, несміливо хитає металеву стійку, яка не дуже надійно виглядає у ситуації з поривами вітру.
Час спливає і хвилювання набирає обертів.
Андрій Подорван заступник голови ОДА нервово просить вологу серветку в Оксани Стельмах, яку нещодавно було призначено на посаду керівниці прес-служби Чернігівської облдержадміністрації. Отримавши бажане витирає пил, якими встигли припасти чорні черевики, через те, що майданчик, де мав виступати Президент перед пресою уявляє собою суміш піску та гравію, адже – прямо тут ведуться роботи з реконструкції КП "Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" Чернігівської обласної ради. Роботи виконує з листопаду минулого року компанія «Укрсівербуд», працівники якої беруться до лопат, коли на горизонті з’являється Зеленський.
За хвилин 20 до приїзду столичного десанту Тарас Корніюк помічає будівниче сміття у клейонках біля столиків, де стоять пляшечки з водою для присутніх. Укрсівербудівці миттю підбігають та перетягують клейонки на травичку.
В цей час в затінку на парапеті сидять дві фельдшерки швидкої допомоги в уніформі червоного кольору, які працюють в цьому самому центрі, який реконструюють і в двері якого незабаром зайде Володимир Зеленський.
36-річна Юлія Маслак (стаж роботи 15 років) та Еліна Семендяй (стаж роботи 7 років) розповідають, що в приміщенні, що реконструюється – головна станція швидкої допомоги, але поки що вони (до закінчення ремонту на Шевченка, 160) працюють в приміщенні першого поверху поліклінічного відділення міської лікарні №3, що на Одинцова, 22. Дівчата повідомили, що в цей день 10 червня – в них планове чергування, всього на чергуванні 10 екіпажів по Чернігову. Приїхали на зустріч Президента о 10.30. На запитання про доплати за працю з особами, в яких діагностовано коронавірус відповідають, що з такими не контактували, а їх колегам сплатили надбавки у квітні, коли вони перебували у відпустках. Медичну допомогу їм в цей день на щастя надавати нікому не довелося.
Охорона Президента, один з них для якихось цілей використовува парасолю
Охорона Президента просить журналістів бути в масках та перебувати саме в тому місці, де було встановлено стійку для мікрофонів. Але коли кортеж під’їжджає, представники преси, не дивлячись на заборонні заклики кидаються до того місця, де Зеленський спілкується з чернігівцями та жителями області. Про що вони спілкувалися, ми переповіли вище.
Після цього Президент зайшов до приміщення станції швидкої допомоги, а потім вислухав доповідь очільника ОДА Андрія Прокопенка біля стендів «Великого будівництва». Нажаль, представники охорони відтіснили пресу від Президента таким чином, що було взагалі нічого не чутно і не видно і відзняти більш-менш якісний матеріал вдалося тільки самим представникам Офісу Президента України, а передивитися запис прямої трансляції можна за посиланням: https://www.facebook.com/watch/live/?v=3634051799945064
Одна з журналісток цікавиться в Тараса про часові обмеження щодо запитань від журналістів: «Обмежень немає, всім надамо змогу звернутися. В нас колись було інтерв’ю взагалі на 14 годин», - оптимістично відповідає чоловік, маючи на увазі знаменитий прес-марафон, що відбувся 10 жовтня 2019-го року.
Але не так сталося, як гадалося. Вже на 4-му запитанні Юлія Мендель повідомила присутнім, що час закруглятися і Президент поїде далі по запланованому маршруту. На початку спілкування Зеленський запитує: «Можна зняти маску? Так мене буде краще видно і чути», та знімає її, за ним зняли маски Прокопенко та Семінський. Президент повідомив, що йому дуже приємно перебувати на Чернігівщини, та відмітив, що в нас будується чимало доріг, також висловив свої сподівання на успішне завершення будівництва всіх запланованих проектів, які є в переліку проекту «Велике будівництво».
- Грошей на все не вистачає, але вистачає нормальних людей, слава Богу! Я познайомився з забудовником цього медичного центру і хочу їм подякувати. Ви ж розумієте, гроші надійдуть обов’язково в листопаді, але хочеться здати центр у вересні чи у жовтні, - сказав Зеленський.
Також Зеленський торкнувся теми зарплат медиків станції швидкої, які йому повідомили, що вони в них «нічого». Президент сказав, що обговорив з Андрієм Прокопенко варіанти підвищення зарплатні, на що останній інтенсивно на знак згоди закивав головою. «Ми з’єднаємося з МОЗом, і на рівні державного чи обласного бюджету треба вирішити цю проблему», - сказав Президент. Також він повідомив що хоче окремо зустрітися з представниками бізнесу, аби проговорити їх проблеми. Дана зустріч тривала вже без представників місцевої преси, як і всі подальші, переглянути її 1.5-годинний запис можна за посиланням: https://www.facebook.com/watch/live/?v=898644723970432&ref=watch_permalink. Під час візиту до ТОВ «Текстиль-контакт» до Президента доєднався мер Чернігова Владислав Атрошенко.
Атрошенко приїхав до ТОВ "Текстиль-контакт"
Також Андрій Прокопенко розказав пресі про програму приймальних відділень екстреної медичної допомоги, яких буде по всій країні 220, а в Чернігові – 9 на базі опорних лікарень. До цих мед закладів буде завезено дороговартісне медичне обладнання, ціною 20-30 млн. гривень. «Таких коштів ніхто й ніколи в медичне обладнання в Чернігівській області не вкладава. По всіх 9-ти лікарнях вже готова кошторисна документація, яка пройшла всі експертизи. Серед усіх областей – в нас уже все повністю готове по документам. Вже оголошені тендери наперед, на очікувану вартість і ми вже чекаємо на кошти, аби запуститися», - сказав Прокопенко.
Найперше запитання вдалося поставити Президенту редакторці порталу Gorod.cn.ua:
- Володимир Олександрович, скажіть, будь ласка, чи плануєте ви в цьому році помилувати хоча б одного довічно засудженого?
- Чесно кажучи, на таке питання дуже просто відповісти, коли ви отримуєте повністю всю документацію. Зараз мені складно сказати…
- Але ж люди зверталися в цьому та минулому році, всім було відмовлено.
- Звертаються зараз? Скажу чесно, можливо це наша помилка, тому що не знайшли час. Точніше я не знайшов часу, аби детально це питання опрацювати. Але наш відділ Офісу Президента, який займається саме такими питаннями – правоохоронними ще мені не подавав цей список, щоб я розглянув це питання, - повідомив Президент.
Після п'ятихвилинного спілкування з пресою Президент зі свитою поспішають до автівок і під пильним оком охороця з чорною парасолею від'їзджають геть. Вже о 13.10 ніщо не нагадує того, що в цьому місці тільки но перебував Президент.
Gorod.cn.ua
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Президент, Зеленський