В Україні вперше провели трансплантацію кісткового мозку від донора - не родича
Історична подія в нашій медицині.
Уперше в Україні провели трансплантацію кісткового мозку від донора не родича. Попри пандемію коронавірусу цінний вантаж для маленького Назара доправили з Німеччини літаком у кабіні пілотів. Це було 3 тижні тому. А нині лікарі звітують про успіх. На його тлі про можливості для інших хворих розповість Інна Лебеденко.
Здавалося б звичайна сумка, але в ній шанс на життя. У середині стовбурові клітини. Їх привезли з Німеччини і вперше в Україні зроблять трансплантацію кісткового мозку від неродинного донора.
Роман засновник першого приватного банку донорів в Україні. Кілька років тому трансплантацію кісткового мозку робили його дружині. Донором тоді став її рідний брат. Але саме після цього Роман вирішив отримати сертифікацію світового реєстру, і наразі вже має базу з-понад тисяч українських донорів. А після прийняття закону, який дозволяє трансплантацію від неродинного донора та використання таких недержавних банків, українські лікарні через такі реєстри тепер мають доступ до світової бази, а там уже 37 мільйонів людей, серед них і знайшли донора для маленького Назара.
Йому рік і три місяці. У нього вроджений імунодефіцит. Це означає, що імунна система в нього майже не працює, і будь-що, будь-якої миті може його вбити.
Через такий саме діагноз родина вже втратила першого сина 10 років тому. Єдиний шанс врятувати Назара, зробити трансплантацію кісткового мозку. Позаду кілька місяців невтомних пошуків і листування.
Роман Куць, засновник першого недержавного реєстру донорів кісткового мозку в Україні: «Два місяці – від початку і до кінця. Оскільки ми проходили певні акредитації в центральному німецькому реєстрі. Приблизно 150 листів в одну сторону, 150 в другу».
Та логістичних перепон.
Дмитро Коваль, екс-заступник міністра охорони здоров’я України: «Це все ускладнилось тим, що ми працювали в умовах карантину, коли закрито авіаційне сполучення між країнами».
Перевезти його з обов’язковим збереженням температурного режиму на прохання Мінохорони здоров’я погодилася одна з міжнародних компаній доставки вантажів.
Вадим Сидорук, генеральний директор міжнародної компанії доставки вантажів в Україні: «Перевозили в кабіні пілота, бо треба розуміти – це вантажний літак, який грузиться контейнерами. Процес був дуже складний, часу було дуже мало».
Останній пункт призначення – дитяча лікарня «Охматдит».
Перш ніж узяти клітини в німецького донора, за день до цього його перевірили на наявність будь-якої інфекції. У тому числі і на COVID-19. Уже перед трансплантацією українські лікарі перевіряють кістковий мозок на життєздатність клітин, лише після цього починають пересадку.
Трансплантації від неродинного донора – це один із найефективніших методів лікування у світі при онкопаталогіях чи важких імунодефіцитах. І Україні донині такі операції проводили лише від родинного донора або ж робили пересадку пацієнту власних клітин. Отже, українці, у кого була можливість, їхали за кордон, інші – помирали, так і не дочекавшись допомоги.
У 2008 році був створений державний реєстр донорів. На нього виділили фінансування. Але так і не спромоглися заповнити та зробити ефективним.
Дмитро Коваль, екс-заступник міністра охорони здоров’я України: «Більш-менш якісного пошуку потрібного для України бажано мати не менше 1,5 мільйони донорів в цьому реєстрі. Це доволі вартісне «задоволення» для країни. Робота над державним реєстром вже розпочалась, вона ведеться. І державний реєстр буде незалежно ні від чого».
Тим часом у Назара вже минуло 3 тижні з дня проведення пересадки. За цей час кістковий мозок уже прижився, а хлопчик набрав кілограм ваги.
Світлана Крамаренко, мама хлопчика: «Приходим, а нам говорят: у вас 0,3. Потом у вас 0,5… 0,7. И когда знаешь, что каждый раз приходишь и тебе говорят, что сын растет. И ты понимаешь, что не зря он такой путь прошел».
Але попереду на нього чекає ще довгий шлях до цілковитого одужання.
Олександр Лисиця, завідувач відділення трансплантації кісткового мозку НДСЛ «Охматдит»: «Зараз ми поступово, крок за кроком зменшуємо інтенсивність нашої терапії і готуємо його до виписки. З сотої доби розпочинається відміна від імуносупресуючої терапії, якщо немає реакції трансплантант проти господаря».
Щороку в Україні трансплантації кісткового мозку потребують щонайменше 300 дітей. Майже половина з них від неродинного донора. В «Охматдиті» кажуть, якщо пандемія не створюватиме логістичних перешкод, у цьому році зможуть провести ще кілька таких трансплантацій».
Сюжет телеканалу «1+1», «ТСН»
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: трансплантація, кістковий мозок, неродинний донор, «1+1», «ТСН»