«Це виклик для батьків і вчителів»: як карантин змінив навчання чернігівських школярів
Вже третій тиждень школярі знову на вимушеному карантині. Все через загрозу коронавірусу COVID-19 й необхідність самоізоляції. На карантині опинились не лише діти, а й деякі батьки.
Загальнонаціональний карантин у школах спочатку оголосили з 12 березня на три тижні. Однак 24 березня на засіданні Уряду було вирішено карантин продовжити ще на місяць, до 24 квітня. В МОН припускають, що карантин може продовжитися і до серпня. А тому ймовірно цей навчальний рік школярі будуть вимушені закінчувати також дистанційно.
Враховуючи те, що учні цього року з 7 по 24 лютого, вже переривали навчання через епідемію грипу, всім освітнім закладам було рекомендовано налагодити можливість отримувати знання та спілкуватись з вчителями за допомогою дистанційних технологій.
Журналіст Gorod.cn.ua поцікавився, як зараз відбуваються уроки, які переваги та недоліки у такого навчання та що можуть порадити самі батьки, аби освітній процес вдома був не менш ефективним, ніж у школі.
Також нижче читайте коментар з управління освіти, стосовно того, як саме будуть оцінювати знання школярів під час карантину.
На питання погодилися відповідати лише жінки, мами чернігівських школярів. Щоправда дав відповіді і один чоловік, однак він не забажав, щоб його фото і прізвище було опубліковано.
Нашим респондентам ми задавали такі питання:
1. Під час карантину працюєте вдома чи на роботі? Чи важко поєднувати роботу і навчання одночасно?
2. В якому класі ваші діти? Чи є вдома все необхідне з техніки? На чому займаєтеся (телефон, планшет, ноутбук, комп'ютер).
3. Багато часу йде на уроки? Дитині все зрозуміло? Дитина робить все самостійно чи просить допомоги? Що подобається в такому навчанні?
4. Мінуси такого навчання? Що потрібно змінити?
Юлія Кравченко, фітнес-інструктор:
Я сиджу вдома і не працюю. Діти в 6 і 2 класі. З техніки вдома є все необхідне. Часу на уроки йде багато, через те, що спочатку мені самій треба прочитати і зрозуміти тему, а потім розповісти увесь матеріал дитині. Дочці не все зрозуміло по викладеним завданням. Частково робить самостійно, усе інше робимо разом. В такому навчанні особисто мені нічого не подобається. Мінус в тому, що не у кожної дитини мати чи батько педагог, а тому доступно і зрозуміло пояснити дитині необхідний матеріал не може.
Оксана Трифонова, головний спеціаліст управління праці та соціального захисту:
Працюю, не важко. Дитині 12 років, вчиться у 6-му класі, вона самостійно виконує домашнє завдання за допомогою смартфону, знає чим себе зайняти. Таке навчання забирає багато часу, майже цілий день. А ще і школа мистецтв, там теж онлайн-уроки. Не бачу мінусів у даній ситуації для моєї дитини.
Надія Біловоденко, фотограф:
Працюю вдома, важко, але стараюсь планувати. Дитина ходить до 3-го класу, займаємось на ноутбуці. Часу на навчння йде ду-у-же багато. Дитині майже все зрозуміло, проте просить роз'яснювати теоретичний матеріал. Подобаються презентації матеріалу. Мінуси - забагато презентацій, теоретичний матеріал часто повторюється. Фізкультуру треба знімати на відео заняття. Потрібно ввести систему оцінювання, бо дитина робить, старається, а оцінки не ставлять
Юлія Жданова, керівник Студії РозУмка:
Працюю онлайн вдома. Дуже важко. Тому що я повноцінно працюю. Веду свої онлайн -заняття. А дітям потрібна допомога. Розривалася між роботою і навчанням, навіть дійшло до того, що відмовилася від додаткового заробітку, щоб був час для допомоги дітям у навчанні, вони в мене вчаться в 3 і 6-му класах. З технічного обладнання все є - займаємося на телефонах і комп’ютері. На уроки витрачаємо часу в 2 рази більше, ніж раніше. Нічого не зрозуміло дітям самостійно, все пояснюю, контролюю. Повністю веду процес, як вчитель. Подобається в принципі ідея, але вона не доопрацьована. Я "за" навчання, але проти знущання над здоров'ям дитини.
Сумно, що велике навантаження, і на очі, і на здоров'я. Потрібно якось його зменшити. Необов'язково кожен раз ставити письмове домашнє завдання по усним предметам.
Я розумію, що це робиться, щоб можна було поставити оцінки. Але, вважаю що не потрібно ставити кожен урок оцінки. Раніше можна було прочитати параграф і все. А зараз прочитав, а потім пиши ще. По 10 годин вчимо уроки. Це не є добрим.
Сергій (не погодився на публікацію фото):
Я військовослужбовець, тому карантин на роботу майже не вплинув. Дружина працює продавцем продуктовому маркеті. По черзі, хто вільний, той і робить з дітьми уроки.
Дочка в садочку, старша група. Сини у 2 і 4 класі. Дома вчаться на ноутбуці, спочатку менший, потім старший сини. На кожного мінімум йде три-чотири години. Сайт легкий, навчатися на ньому не важко. Робимо усе разом з дитиною.
Дитині у молодшій школі важко самостійно на сайті працювати. Точніше вивчити самостійно нову тему. Адже спочатку самостійно потрібно розібрати класну роботу: повторити старе, вивчити нове, а потім вже зробити домашнє завдання. Не усі батьки педагоги, а тому не можуть правильно донести до дитини інформацію.
Розумію, що і вчителям важко пристосовуватися до нових умов викладання, адже вперше доводиться так вчити учнів. Але на жаль, бачу по своїм дітям і по відгукам знайомих, що не усі вчителя гарно виконують свою роботу. Хоча від учнів вимагають, щоб ті постійно їм висилати домашні завдання на пошту, чи вайбер. От, наприклад, дивлюсь по навчанню двох своїх синів: у одного - вчитель в уроці просто пише що потрібно зробити в класній роботі, і що в домашній. Просто «сухий» стандартний текст, так би мовити. Іноді картинки зустрічаються. У другого сина вчителька навпаки, кожний урок виставляє і придумує різні відео, таблиці, ребуси, загадки й подібні головоломки, щоб дітям було цікаво і з користю вивчати новий урок. Обидві вчительки приблизно однакові за віком, десь 30-35 років кожній. Тобто мені, як батьку видно і роботу педагогів в таких умовах. Тому такий цей карантин - це виклик не тільки для батьків, а й вчителів.
Ксенія Коваль, майстриня хенд-мейду:
Сиджу вдома, важко, але не неможливо. Мої діти в 5 і 8 класах, навчаються на комп`ютері Часу йде багато, бо є заняття не тільки в звичайній школі, а ще й музичній. В основному зрозуміло, в більшості справляються самостійно. Подобається, що самі обирають час, коли вчитися і що вчити.
Мінуси - якось багато завдань. Навіщо давати і класну, і домашню? Дитина повинна розібрати тему і виконати завдання на закріплення матеріалу. І можна було б в умовах карантину такі предмети, як фізкультура, малювання, музика зменшити в об`ємі, щоб було менше навантаження. Ще мало часу дають на тести. От у мене старша спочатку робила один предмет повністю, що дали, потім вийшло, що завдання з іншого зникло. Не розумію обмеження в часі, якщо дитина навіть не спробувала виконати завдання.
Надія Акимова, юрист:
Робота дозволяє працювати вдома. Син у 5 класі, донька - у садочку. Займаємося у зошитах, а завдання можна подивитись з будь-якого носія. Витрачаємо набагато більше часу, ніж під час занять у школі. Потрібно або не подовжувати навчальний рік, або закінчити цей ідіотизм. Тому що після карантину, як нам повідомили, діти будуть ще раз це все пекло проходити, але до липня. Навіщо тримати дітей в стресі задля галочки і зарплатні вчителів! Я знаю, що таке дистанційне навчання, так от те що у нас є зараз - це дилетантство, абсурд і хаос.
Вікторія Горбачук. керівник дитячого ансамблю “Десняночка”:
На жаль, під час карантину не працюю. Дитина в 1-му класі, для уроків вдома все є, але займає дуже багато часу. Без моєї допомоги не впорається, витрачаємо весь час з ранку і до обіду. Щоб я змінила у дистанційному навчанні: по-перше - це дуже багато завдань. Я думаю, в школі вони набагато менше проходили, а зараз вирішили надолужити, порівняно в два рази більше ніж в школі. Друге: потрібно зацікавлювати дітей - більше в ігровій формі, щоб вони самі хотіли і могли робити уроки. Особливо молодші класи.
Інна Олешко, фахівець ДП "Чернігівстандартметрологія":
Під час карантину я на роботі, а чоловік працює віддалено з дому. Дистанційне навчання на нас позначилося мінімально, оскільки донька доросла, відповідальна та звикла працювати самостійно. Донька Лілія випускниця, закінчує 11-й клас. Техніки вистачає. У неї особистий ноут та телефон. Чоловік працює на іншому комп’ютері.
Так, часу йде багато, але сумарно навантаження стало меншим, ніж у школі. Адже там доводилося витрачати зайві години на опитування однокласників, прослуховування їхніх діалогів або ж чужих презентацій. На мою думку, карантин дуже яскраво показує, скільки часу в школі витрачається марно. Тепер же донька має змогу більше часу приділяти предметам, які вона складатиме на ЗНО. Займається Лілія самостійно, лише інколи звертаючись до тата із запитаннями з математики або до мене, коли щось незрозуміло з мови. У дистанційному навчанні подобається багато що. По-перше, не треба вставати дуже рано. По-друге, учителі відповідають хоча б пару слів на кожне виконане домашнє завдання, показують помилки. Ну й, по-третє, – значно економиться час. Якщо при відвідуванні школи та репетиторів Ліля починала свій навчальний день о 8 ранку та завершувала в кращому випадку о 22 годині, то тепер вона сідає до уроків близько 10-ї, не поспішає і закінчує о 20-й. Дитина щаслива, ми раді за неї.
Незручними, на думку доньки, є сайти, де даються завдання. Розподіл іде за предметами, а не класами. Не видно оновлень. Немає єдиної системи, де було б видно, до якого часу треба здати те чи інше завдання. Доводиться самостійно складати таблиці і постійно відстежувати оновлення.
За перенесення свята випускного я особисто не переживаю, бо нема бажання влаштовувати "весілля в кринолінах". А от щодо ЗНО, звісно, хвилюємося родиною. Перенесення термінів на невизначений час позбавляє системності. Хотілося скоріше все закінчити й полегшено видихнути. Крім того, я переживаю, аби ЗНО не відмінили взагалі або не додали квот, наприклад, сільським школярам. Тоді нам буде складніше. Але намагаємося шукати в цьому хороше. Часу стало більше - і це плюс.
Олена Конотоп, доцент кафедри мов і методики їх викладання Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка:
Під час карантину працюємо вдома, адже сучасні сервіси дозволяють ефективно і безкоштовно організувати дистанційне навчання студентів. Сьогодні сучасна українська вища школа може навчати студентів дистанційно, надавши покрокові інструкції студентам, як організувати самостійну роботу вдома. З моїми студентами ми обрали зручну і звичну для них безкоштовну інтерактивну он-лайн платформу – Google Classroom, це інструмент, що зв’язує Google Docs, Google Drive і Gmail, допомагає створювати і впорядковувати завдання, виставляти оцінки, коментувати і організовувати ефективне спілкування зі студентами в режимі дистанційного навчання.
Так, поєднувати роботу вдома і навчання дитини вдома під час карантину виявилося достатньо важко, хоча я й сама маю чималий досвід роботи в освітній сфері. Моя дитина навчається у початковій школі, у третьому класі. Вдома є два портативних комп’ютери, які дозволяють і мені, і дитині працювати одночасно, але впоратися самостійно з усім матеріалом дитина у 8 років, звичайно, не може, потрібна постійна підтримка з боку мами. Плюс, доводиться окрім домашніх завдань самостійно робити ще й класну роботу, що, звичайно, забирає багато часу і зусиль. Педагогічна освіта мені допомагає під час дистанційного навчання моєї дитини. На мою думку, більш за все важче батькам, дітки яких відвідують початкову школу та ще й працюють вдома. Оскільки навчання у початковій школі має свою специфіку і багато в чому повинно бути або повністю, або частково керованим. За умови відсутності вчителя весь тягар лягає на батьків.
Дистанційне навчання має свої переваги і недоліки. Серед позитивного – це індивідуальна траєкторія навчання, серед негативних – часто відсутність гаджетів, наявність у родинах кількох дітей різних вікових категорій, яким потрібно приділити увагу, брак або інформативних, або методичних знань у батьків для пояснення нового матеріалу.
На мою думку, ситуація з карантином усіх застала зненацька. І, якщо, запровадження дистанційного навчання у вищих закладах освіти, на мою думку, не викликало суттєвих проблем, то на початку власне організації шкільного дистанційного навчання, особливо у початковій школі, потрібно було більш зосередитися на поясненні організаційних форм роботи, психологічній підтримці і, звичайно, врахувати і зменшити навчальне навантаження на маленьку дитину, з розумінням поставившись до ситуації, де і діти, і батьки змушені залишається у замкненому просторі. Як варіант я би запропонувала зменшити навчальний матеріал, дати можливість дитині повторити те, що було вже вивчене раніше, раціонально дозувати новий матеріал, за можливості розглянути його у наступному навчальному році, адже здоров’я – це найцінніше у нашому житті.
Щодо оцінювання знань під час карантину, то директор методичного центру управління освіти Чернігівської міської ради Яніна Тимошенко, пояснила журналісту Gorod.cn.ua, що воно буде проходити які раніше, до карантину:
- Оцінювання на дистанційному навчанні відбувається на розсуд вчителя. Ніяких вказівок стосовно цього методичний центр не давав. Кожна школа вирішує самостійно, як проводити оцінювання. В багатьох школах є вже електронний щоденник, тому батьки можуть там побачити бали своєї дитини. В тих школах де немає, знаю, що вчителі в Вайбер виписують успішність учнів. Уніфікованим методичний центр зробив лише сайт, де діти беруть уроки. Кожен вчитель знає свого учня, на що він здатен і знає, як його краще оцінити в цій ситуації.
Під час карантину не забувайте дбати про чистоту вдома. Абонементи на прибирання та хімчистку доступні тут: https://www.uberem.com.ua/vyezdnaya-himchistka/kovrolina/
Gorod.cn.ua
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.