А ви б хотіли два врожаї картоплі?

На дворі тепло, хоч картоплю сади. Земля не мерзла, сухо, паростки на бульбі вже є. Якщо мороз до мінус двох (а деякі відчайдухи стверджують, що навіть до мінус п’яти не страшно), нічого з картоплею у землі не станеться. Не померзне. Хіба що проросте пізніше. А що, як і справді — посадити ранню, у травні-червні викопати і посадити знов? Ото грошей заробимо!



«Ще у 1963 році саджали двічі»

Анатолій Жагловський, пенсіонер, Ріпки:

— Може б, і спробував отримати другий урожай, та вже мені його не треба. Літа —81 рік. Біля хати 20 соток городу. Я їх майже всі засіваю, аби була травичка для кози Зорьки. Невеликий клаптик засаджую городиною. Скільки нам з котом і кізкою тієї картоплі треба. А що так роблять, давно знаю. Ще у 1963 році, коли працював в райкомі партії, в школі у Куликівському районі, люди там саджали ранні сорти. Перший, як завжди, а другий влітку на тих місцях, де вибрали цибулю та часник. Тільки треба, аби насіннєва картопля була торішня, а не нового урожаю. І вже у вересні знову молода картопелька. А в жовтні копай, і не лущиться. Це тепер одне перед одним у серпні картоплю копають. А колись збирали незадовго до Покрови.

«Хоч би один зібрати!»

Любов Даниленко, працівник з благоустрою Калиновицької сільради, Варвинський район:

— Та хоч би один зібрати! Саджаємо соток п’ять, і того вистачає. Ранню картоплю заношу у кухню на теплого Олексія. Тиждень постоїть, назубиться. А тоді — у землю під агроволокно. А вже потім у середині квітня саджаємо решту картоплі. А з такою зимою хто знає, до чого йде. Може, й будуть люди по два врожаї збирати. Раніше ж, пам’ятаю, починали на майські. А копали аж після першої Пречистої — 21 вересня. Тепер же у середині серпня викопана.

Другий не завадить

Валентина Кот, пенсіонерка, Плиски, Бахмацький район:

— Минулого року посадили менше, бо дітям ніколи, а самі не подужаємо. А вона, бач, не вродила. То нам би другий врожай не завадив. Та й тим, хто молодший, теж. Перший можна продати, а другий — худобі.

У Кругах вже орють

Віктор Македон, крутянський сільський голова, Ніжинський район:


— Крутянці завжди рано саджають картоплю. Розпочинають десь у середині березня. Та цього року ще не починали, хоч і зима тепла. Бо пам’ятають рік, коли 24 березня снігу під руки випало. Але деякі, хто лишав городи на весну, то вже орють. Минулого року ціна за сотку була 25 гривень. Цього — ще не склали. Орачі з людей платні не беруть. Кажуть: весна покаже. Тримають, так би мовити ніс по вітру. Скільки пальне коштуватиме, в залежності від того і оранка. Треба ще літа діждатись, бо опадів майже не було. То й у колодязях води мало. А земля наче й волога, але як сонечко пригріє, Сіріє одразу. Так що про два врожаї бабка надвоє гадала.

Земля така тверда, що лопата не лізе


Любов Деденко, продавчиня, Держанівка, Носівщина:

— Звичайно. Хто б не хотів! Скільки б картоплі не вродило,вона не пропаде, у кого худоба. Корови, свині, птиця. Але у цьому році хоч би один урожай був. Снігу нема, вологи. Води у колодязях мало. Позаторік картопля добре вродила, а торік неврожай був. Сухота. Земля така тверда, що лопата не лізла. Торік я садила десь 50 соток. Роботи біля неї дуже багато. Посадить. Обгорнуть. Жука потруїть. Оранка була — 35 гривень сотка. Копали копалкою. Теж у таку ціну. Дорого. У цьому році саджатиму менше.

Тижневик «Вісник Ч» №8 (1762), 20 лютого 2020 року

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: картопля, врожай, опитування, «Вісник Ч»

Добавить в: