У Чернігові вночі на перехресті Доценка і Рокоссовського знімали епізод фільму «Ковбасна революція»
Вівторок, 11 лютого 2020 15:03 | Переглядів: 7917
Ключову сцену документального фільму «Ковбасна революція» відзняли сьогодні вночі у Чернігові. Для цього на 3 години перекрили перехрестя вулиць Доценка і Рокоссовського. Стрічку про акції протесту, які розпочалися 6 січня 1990 року, знімає чернігівська філія Суспільного. Зі слів історика Сергія Бутка, ті події стали одними з ключових у становленні незалежної України. Як все було, бачила Ольга Конопацька-Плєхова.
Чернігів, перехрестя вулиць Доценка та Рокоссовського. 30 років тому, 6 січня 1990-го, тут зіткнулись обкомівська «Волга» та «Жигулі» прапорщика льотного училища. З цього почалися стихійні акції протесту, які згодом отримали назву «Ковбасна революція».
«Отут зразу за зупинкою, на повороті повернула машина, перекинулась та Волга – вилетіли ковбаси, стегенця копчені – люди набігли і давай розбирати. – А Ви це все бачили? – Так, я тут живу. Тут чоловік 60 назбігалося з будинків, машину качали, били. Тоді був дефіцит, тоді ж була затримка заробітної плати. А тут ковбаси валялися», - згадує той вечір Наталія Уланович.
Наталія Уланович прийшла взяти участь у зйомках ключової сцени документального фільму «Ковбасна революція». Пригадує – коли сталися ті події, якраз було Різдво. Святкові страви на столі її сім’я мала лише завдяки родичам із села, у більшості ж містян кухонні полиці були майже порожніми.
«Якби не село, як ото кажуть, хоч у Сірка бери», - згадує Наталія Уланович.
У Олександра Рубащенка в фільмі роль пересічного громадянина, який повертався додому на тролейбусі, що заблокував «Волгу» від втечі.
«Я спеціально з дачі поїхав взяв автентичний одяг собі та товаришу», - розповідає Олександр Рубащенко.
В 1990-му Олександрові було 9 років. Каже, ковбасу тоді міг їсти завдяки тому, що його матір працювала в торгівлі.
«Мій дідусь був інвалід 1 групи війни, ми їздили за лезами для гоління на базу бакалії на Квітневу, і діставали по великому блату. Щось мати там, якийсь бартер – вона їм щось…», - згадує Олександр Рубащенко.
Для зйомок вночі на 3 години перекрили дорогу. Подивитись на них вийшли мешканці сусідніх будинків
«Поряд живемо. Прочитали, вийшли подивитись. – А знаєте щось про ковбасну революцію? – Так, вже почитали», - каже Оксана Лобанова.
Головних мітингарів, а також прапорщика Цибулька, який був за кермом «Жигулів», завідувача оргвідділу обласного виконкому Валерія Заїку, який віз у «Волзі» ковбасу, і його водія грають професійні театральні актори. Учасниками масовки стали чернігівці.
«Це такий безпрецедентний момент – зібралися актори з різних театрів. Є просто люди, які відгукнулись на пости в інтернеті, просто багато людей зібралося», - каже режисер фільму Іван Матвєєв.
Наталія Максименко, акторка облмуздрамтеатру, розповідає - берегла одяг із 90-х саме на випадок таких зйомок.
«Я це дуже добре пам’ятаю – і з баночками стояли, і в чергах за цією ковбаскою по 2.20, а про таку ковбаску, як була в багажнику, ніхто і не мріяв. Це була подія, всі про це говорили, але ж ні мобільних, нічого – сарафанне радіо. Але дуже добре пам’ятаю, що це було – оооо, як, у нас, в Чернігові?», - розповідає Наталія Максименко.
Історик Сергій Бутко каже – події, які сталися 6 січня 1990 в Чернігові, стали переламними не лише для міста, а й для всієї України та відіграли ключову роль у становленні її незалежності.
«Чому ту Волгу перекинули, чому її потім потягли через 5 кутів на Красну площу і потім до обкому партії? Соціально-політична ситуація, перебудова, розуміння того, що це не та влада, нам брешуть – все це призвело до вибуху. Оцей натовп поступово – це один з багатьох кроків перетворення найманих працівників, обурених своїм життям, на громадян, які хочуть дійсно покращення, щоб вони стали господарями своєї долі», - зазначає Сергій Бутко.
Фільм «Ковбасна революція» має вийти на екрани в березні. Це буде четверта документальна стрічка, яку зняв телеканал UA: Чернігів.
UA: Чернігів
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Коментарі (4)
По сравнению с чем, с 90ми, когда бились за колбасу?)) Да, уровень ухудшился, однозначно. В магазинах на праздники не протолкнуться...
Да ладно в праздники. В будний день в рабочее время из-за страждущих в очереди к кассе сигарет не купишь. И только слушаешь в той очереди, как все нынче дорого, что даже пришлось экономить, чтобы 9-летнему внучку айхвона купить на ДР, да шоб такого, "шо отпечатком пальчика открывается, а то у них в классе уже у всех такие".