Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » Кронування по-чернігівські, або чому потрібний публічний реєстр видалення дерев

Кронування по-чернігівські, або чому потрібний публічний реєстр видалення дерев

Ситуація, коли потрібно видалити аварійне дерево знайома багатьом чернігівцям. До нашої редакції неодноразово надходили листи про те, що люди місяцями й роками чекають на приїзд комунальників, аби прибрати дерева, що ось-ось впадуть. Набагато менше випадків, коли чернігівці просять спиляти ще молоді, живі дерева, через будівництво, розчищення території, тощо. В той же час тисячі й тисячі зелених насаджень йдуть під зруб, натомість висаджуються лише сотні, та й ті, навіть на магістральних вулицях виглядають такими кволими та маленькими, що аж жаль бере.

З прикрим випадком, коли людям захотілося знищити майже півторадесятка живих дерев стикнулася і редакторка цього сайту. Сталося це буквально через 2 дні після розміщення петиції на захист зелених насаджень в Чернігові В середині жовтня у дворі житлового багатоповерхового будинку №195а по вул.1 Травня з’явилася металева гойдалка. Згодом я дізналася, що наприкінці вересня були зібрані 33 підписи мешканців будинку про те, що майбутньому дитячому майданчику будуть заважити дерева, адже віти дерев можуть відламатися та впасти на дітей. Повідомлялось також, що мешканцям нижніх поверхів дерева затуляють світло. Заява до обслуговуючого ЖЕКу подавалася від імені двох будинків 189а та 195а, так як мешканці в складчину купували гойдалку, але підписи щодо дерев збирались тільки в одному будинку.







4 роки тому, влітку до цього будинку завітали представники екоінспекції, поліція та журналісти, теж через дерева. Тоді було незаконно спиляно 18 кленів, компанією «Укрсівербуд», на прохання мешканців квартир нижніх поверхів, яких обікрали. Тобто люди замість того, щоб встановити сигналізацію і нарікати на свою необачність та жадібність (квартири на нижніх поверхах завжди коштують дешевше і продаються гірше, в тому числі й через те, що в них легше проникнути стороннім, тож потрібно наперед закладати витрати хоча б на решітки – прим.авт.) звинуватили в усьому дерева.



Вже в 2019-му році вцілілі клени стали на заваді майбутньому дитячому майданчику, навіть ті з них, що знаходилися за гаражами, досить далеко вій гойдалки. Звичайно, що не всім, хто ставив підпис під зверненням заважили дерева, але хіба ж можна відмовити тому, хто просить, тим більше, що мова про безпеку дітей та комфорт сусідів знизу.

Згідно акту обстеження, який надав керівник ЖЕКу "Техкомсервіс" П.В.Большаков до комісії входили: інженер Семенчук А.О., представник екоінспекції Большакова Л.І., та представник заявника ПП "Техкомсервіс" Артеменко Р.О., голова комісії – Старіков Р.М. На місці було виявлено, що клени мають вік 30-35 років, висоту 10-14 метрів, діаметр стовбура 20-40 см. і знаходяться в задовільному стані. Було прийнято рішення зробити обрізку крони всім 14-м деревам.
Також в ЖЕКу підтвердили інформацію, що голова правління ОСББ «Доброінвест-сервіс» будинку №195а по вул. 1 Травня Руслан Олександрович Артеменко, який збирав підписи під заявою був оформлений на роботу в «Техкомсервіс» в 2018-му році на посаду інженер і саме за кошти ЖЕКу було спиляно стовбури разом з кронами у 14 дерев, під наглядом  Руслана Артеменка.







Тож, як зрозуміло, згідно висновків комісії дерева були визнані такими, що не підлягають видаленню. Але те в який спосіб їх кронували – не вписується ні в рамки здорового глузду ні естетичних понять. Адже гойдалка в обрамленні 10-ти кількаметрових обрубків виглядає досить моторошно, як з землі, так і зверху. І хіба може подобатись нормальній дорослій людині чи дитині знаходитися поряд с цими ампутованим стовбурами, та кожен день проходити повз і дивитися на них? В тому, що дерева не відновляться, саме після такого недолугого обрізання можна не сумніватися. Адже жертвою подібного кронування стали дві липки, яким не пощастило опинитися на цьому ж майбутньому дитячому майданчику. Їх кронували пару років тому і с тих пір вони не розрослися навіть на 10% від того, що було раніше. І таких дерев можна по місту знайти сотні.



Ось така моторошна картина лишається після радикального кронування до пенька

Таке кронування на  думку автора цього тексту  – це не що інше, як вбивство дерева, яке трапляється в тих випадках, коли не вдається отримати дозвіл на повне видалення.

На жаль, такий спосіб кронації можна спостерігати повсюди в Чернігові, та в інших містах України. Але з часом ця проблема звернула на себе увагу небайдужих українців, і на даний час з грудня 2018-го року подібне кронування – до стовбура, заборонене в Києві а з 25-го вересня в Дніпрі, після того, як було попередньо накладено мораторій на вирубку неаварійних дерев та кронування, були прийняті нові Правила поводження з зеленими насадженнями.





На фото відповідь вчених-ботаніків ДНУ на запит громадського руху «Екопатруль», які дали свою оцінку масової обрізку дерев у Дніпрі.  «Омолодження дерев в місті Дніпро в більшості випадків проводиться непрофесійно. Ми рекомендуємо в межах міста Дніпро відмовитися від тотального кронування (топінг) дерев, яке різко погіршує мікроклімат, особливо в жаркий літній період в умовах підвищення посушливості клімату в останні роки, знижує декоративність зелених насаджень міста, і сприяє їх інфікування грибковими захворюваннями. Від практики тотального кронування відмовляються країни Європи, а Міжнародною спільнотою арбористів (фахівці з обслуговування та догляду за деревами - ред.) Кронування заборонено» - йдеться в листі.

Те саме трапилось в травні цього року у Львові. Менше, ніж за добу петиція львівських активістів проти «варварського обрізання дерев» зібрала 500 підписів. Міський голова Львова Андрій Садовий ініціював заборону будь-якої обрізки дерев у Львові до затвердженням виконавчим комітетом уніфікованих правил.

Така сама петиція була зареєстрована в Харкові, але там дуже великий поріг її проходження – потрібно аж 5000 голосів, аби вона потрапила на стіл меру. Містянам вдалося зібрати трохи більше 3 тисяч голосів.

В Миколаєві ситуація з санобрізкою теж досить сумна. На початку 2017-го року мер ввів двохмісячний мораторій на кронування, а вже в 2018-му кровожерливий підхід до зелених насаджень поновили. Обурюється громадськість і щодо масової порубки дерев на вулицях Івано-Франківська



Допис у Фейсбсук мешканки Миколаєва, яка вражена кронуванням акацій на вул. Московська, 4а.

В жовтні цього року питання про жахливу обрізку дерев підняли журналісти та громадськість у Рівному. В своєму матеріалі автор розповідає, що мільйонні тендери на догляд за міськими деревами виграють комунальники, які замість відновлювати зелені насадження в місті – нещадно калічать ті що є.

Цікаво, що 5 червня на сайті МОЗ України опублікували Проект наказу про зміну санітарних норм. Згідно з проектом, омолоджувальне обрізання дерев забороняється. Інвентаризацію стану дерев потрібно буде проводити не рідше ніж раз на п'ять років. На вулицях будуть висаджувати тільки дерева зі сформованою кроною і стійкі до загазованості. Рослини, кущі та дерева з колючками або отруйними плодами висаджувати заборонять. Але було це ще за Уляни Супрун і хто зна чи введе ініціативу в дію нова влада.

За інформацією Надії Паливоди, координатора ГО "Озеленення, яка досліджувала тему кронування наприкінці 2018-го року, - дерева, які не переносять обрізки, гинуть відразу або в найближчі рік-два: це такі породи, як клен, береза, біла тополя, ясен, каштан, дуб. Більш живучі породи ─ тополя пірамідальна, липа, акація, в’яз, верба ─ покриваються хмарою пагонів-вовчків, які мають неестетичний вигляд і тягнуть усі соки зі стовбура. У найближчі 5-10 років вони теж загинуть, бо через зрізи від спиляних гілок у дерево проникають шкідливі бактерії та грибки, утворюються дупла, і стовбур починає гнити та трухлявіти. Це підтверджують дані білоруських учених. Обстежуючи тополі в Мінську, ботаніки виявили, що дерева, яких раніше не обрізали, не мають стовбурової гнилі, тоді як обрізані п'ять років тому тополі всі без винятку виявилися всередині гнилими.

Володимир Панасович Кучерявий, український дендролог, академік Лісівничої академії наук України, зауважує: "Зелена листяна маса поглинає шкідливі викиди промисловості, пил та CO2, а голий стовбур такого зробити не може. Грамотна обрізка – це обрізка від третього розгалуження гілок. Таку обрізку дерево добре витримає і не загине. Ніякої користі нема від скаліченого до стовпа дерева: воно вже не працює для оздоровлення середовища. Не всі дерева витримують навіть правильну обрізку, а обрізка до стовбура – це калічення, винищування дерев. Навіть з економічної точки зору це невигідно: після загибелі дерева виростити нове буде коштувати багато часу та грошей".

Думка відповідальних осіб та експертів

Аби прояснити, що це за такий тип обрізки, як кронування «під телеграфний стовп», мені довелося звернутися до ЖЕКу «Техкомсервіс», Державної екологічної інспекції в Чернігівській області та КП «Зеленбуд». В усіх інстанціях я залишила скарги на дану ситуацію з кленами та підготувала ряд запитань. На жаль, дізнатися, хто відповідальний за саме такий спосіб обрізання дерев, як по місту, так і біля будинку по вул.1 Травня – не вдалося, так як представники ЖЕКу та Екоінспекції зазначили, що це компетенція пана Романа Старікова, який є керівником КП «Зеленбуд».

Зустрічі з паном Старіковим я добивалася, починаючи з кінця жовтня. Спочатку через прес-службу, де мені повідомили, що начальник не має наміру зі мною зустрічатися, а в якості відповіді на мої запитання на сайті міськради вивісили текст, що містив відповідь лише на 1 запитання з 15-ти. А саме головне – в цьому тексті не було ні слова про кронування. Не було там і пояснення яким чином закупка катальп у горщиках на суму майже 2 млн. гривень сприяє якісному збільшенню «зелених легень» Чернігова. Не пояснив пан Старіков скільки коштів направляється на озеленення та те, як вирішується що саджати – кущі чи дерева, не відповів на те, скільки деревини реалізує «Зеленбуд» після порубки дерев і які гроші це приносить і так далі.



На фото Роман Старіков

Тож після першої відмови мені довелося оббивати пороги КП «Зеленбуд» ще тиждень, вже через приймальню. Заходила і з попередженням і зненацька, аби заскочити начальство – нічого не вийшло. Врешті решт знову відправила запитання в письмовому вигляді, вже як офіційне звернення і повідомила, що прийду в понеділок, коли в Романа Старікова – офіційно прийомний день громадян. На що секретарка радісно повідомила, що Роман Міхейович саме з понеділка 11 листопада йде у відпустку аж на 19 днів. Колегам з сайту Челайн, які підіймали тему кронування дерев в 2018-му році – теж було відмовлено в коментарі.



Відповідь "Зеленбуда" на скаргу, що надійшла 12.11.2019. В ній вказано, що кронування ДО ПЕНЬКА - спричиняє швидкий і рясний ріст коренеової порослі, з якої можно формувати одно-або багатостовбурне дерево.

Хотілося б побачити хоч один такий успішний прикла в місті.



Керівник ПП "Техкомсервіс" 41-річний Большаков Павло Валерійович:

- Ну, так, шикарні були дерева. Але ж. Людина-заявник до нас не з вулиці прийшла, він є головою ОСББ цього будинку, а значить його підтримує більшість мешканців. Тим, хто в меншості доводиться приймати правила більшості.

- Також додам, що ми приватна компанія і на ринку комунальних послуг існує досить жорстка конкуренція. Якщо я буду відмовляти клієнту – в даному випадку – співвласникам будинку вони завтра підуть до іншої компанії. Щось не зробити, це завжди легше, ніж зробити. Я би міг знайти багато підстав, аби уникнути виконання цього прохання про зпил дерев, міг би посилатися на ті норми ДБН, які ви вказали, Правила з благоустрою і так далі, але я людина така, що звикла вирішувати проблеми якомога скоріше. Якщо надійшла скарга чи прохання від клієнта – то роблю все, аби це питання вирішити.

- В нас працює 65 працівників, які обслуговують 52 будинки і мешканці цих будинків досить заможні і непрості люди, що обіймають серйозні посади. Тож стараємося догодити всім і вчасно реагувати на будь-які запити клієнтів. В нас навіть для цього є номер в Вайбері: 093-012-41-40. Людина, приміром йде на роботу, помітила, що неякісно прибрано сміття, або щось десь пошкоджено, вона кидає фотку в Вайбер, а вже через 30 хвилин туди мчить співробітник ліквідовувати проблему.

- Про інженера Артеменко, можу сказати, що ця людина живе своєю роботою, як управдома я вважаю його ефективним, адже в будинку, якому вже 5 років скрізь чисто й охайно, навіть в підвалах. Працює він в нас з 2018-го року. Взагалі нам набагато зручніше працювати, коли в будинку є ОСББ та відповідно його голова, який оперативно повідомляє про всі нагальні потреби мешканців. На жаль, лише в 4-х будинках з 52-х, які в нас на обслуговуванні створені ОСББ, але якщо ОСББ нема, то організаційні питання ми вирішуємо зі старшими по дому.

- Далі щодо вашого запитання з обирання способу кронування. Це вирішував не наш інженер Артеменко, метод обрізання обирає КП «Зеленбуд», там і запитуйте звідки вони взяли їх так обрізати, - повідомив Большаков.

- Скільки коштувало це кронування?

- 10 000 гривень.

- Большакова Людмила Іллівна з екоінспекції, яка підписувала акт обстеження це ваша дружина?

- Ні, дальня родичка.

- Як часто на вашу роботу надходять скарги від клієнтів?

- Щонайбільше це 5 скарг на місяць, та й то мабуть не буде. Але в цю кількість входять не тільки скарги на безпосередньо працівників, а й сезонні. Наприклад з початком опалювального сезону люди звертаються щодо проблем з трубами, з яких треба спустити повітря, аби все запрацювало коректно.

- Звертаються ваші клієнти, аби ви висаджували дерева?

- Не пригадую такого випадку, з того часу, як тут працюю – тобто з 2018-го року. Але якщо звернуться, то ми обов’язково задовольнимо таке прохання.

- Якщо вас так засмутила ця ситуація з деревами, ну, давайте ми обсадимо цей майданчик новими, - пропонує Павло Валерійович під кінець зустрічі.

- А навіщо, якщо люди пиляють навіть ті що є? Їм подобається повна відсутність дерев, - відповідаю я.



На фото: редакторка сайту Gorod.cn.ua Філатова-Сухова А.М. та начальник ДЕІ в Чернігівській області Бурковський Л.Г.

Начальник Державної екологічної інспекції у Чернігівській області Леонід Григорович Бурковскький:

- На сьогоднішній день по місту дерева, які підлягають знесенню це в основному тополі пірамідальні, американські тополі і клени, що знаходяться в аварійному стані.

- Клен – це крихке дерево, воно має вікову межу 35-40 років. Далі він з вигляду наче нормальний, але від вітру він може просто поламатися. Сама структура така в цього дерева. 35 років і все. Якщо нас залучають до комісійного обстеження дерев, а це буває приблизно в 30% випадків, то далеко не завжди ми погоджуємося саме видалити дерево.

- По випадку на 1 Травня, 195а – нас просили дерева саме знести, а ми – не дали. Ми написали, що це хороше, живе дерево. Ми дозволили тільки обрізку. По частині дерев був висновок санстанції, що вони затіняють квартири.

- Остаточне рішення по знесенню приймає виконком міської ради.  Кронування дозволено законом. Більше того, ми ще заставили їх всі рани на деревах обробить, до нашого візиту вони були не оброблені, - розказує Леонід Григорович.

- Тобто ви дали рекомендацію, що потрібно кронування, і дерево зрізається на 2/3?

- Обрізка проводиться згідно Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, для цього люди інститути закінчують. За кронування відповідають спеціалісти КП «Зеленбуду». Дозволено обрізати до 30% дерева, в залежності від породи. Є породи, для яких навіть обрізка на пень рекомендована. Дерево потім обрастає кущовою кроною.

- Після того, як дерево вже обрізане ми його не перевіряємо. Даємо рекомендації тільки під час обстеження.

- Ви особисто, як людина, вважаєте – те як виконана ця обрізка – це правильно?

- Це не я так вважаю, це в правилах написано. Яка різниця, як я вважаю? В нас претензій до такої обрізки нема, - відповідає Бурковський.

- Тобто ви вважаєте, що така операція над деревом згодом спричиняє його швидкий і рясний ріст, як написано в п. 9.1.11.3 Правил?

- Не завжди. Але всі види обрізки треба робити згідно правил, виконувати роботи повинні співробітники компетентної організації.

- А біля свого будинку ви б таким чином дерева обрізали?


- Клен хрупке дерево. Його можна згідно правил обрізати до пенька. Біля свого будинку я би клени не висаджував. На клен навіть залізати не можна, бо він може зламатися.

- Бачила в вас на сайті щомісячні реєстри дерев, що підлягають видаленню. Заявки подаються на зрубування більшої кількості, ніж ви потім рекомендуєте знести. Чи зобов’язані заявники виконувати ваші рекомендації?

- Можуть і проігнорувати, але в разі перевірки – доведеться відповідати – ми нарахуємо збитки. Але якщо ситуація така, що через розширення дороги чи через те, що дерева висаджені на комунікаціях – то дозволяється видаляти й цілком здорові дерева. І нас при цьому навіть ніхто не запитує, бо такі ситуації узгоджуються з діючим законодавством.

- До речі до нас надходить дуже багато звернень з приводу здорових, не аварійних дерев від людей. Часто буває так, що одні сусіди хочуть, щоб дерево продовжувало рости, а інші – ні, - каже Бурковський.

- А якби ви побули в Дніпрі, ось зараз, а потім повернулись до Чернігова, ви б сказали, що в нас – наче в минулому столітті ситуація з деревами. Там цілі вулиці з обрізаними деревами, відсотків 30% з обрізаними верхушками стоять. Але все рівненько, все красивенько, все під ниточку, - нахвалює дніпропетровських комунальників еколог.

- Ви були хоч раз за кордоном? Яка там ситуація з кронуванням?
- Об'їздив майже всю земну кулю. За кордоном обрізають якісно і нормально, хворі дерева зносять і садять нові. 

- Потрібно наршеті запровадити паспортизацію зелених зон і зелених асаджень. Щоб все це було відкрито для громадськості, - підбиває підсумки розмови Бурковський. 



Сюжет дніпропетровських журналістів про те, як комунальники пиляють здорові дерева, а деревену продають мешканцям, що використовують твердотопливні котли та печі

Окрім усної відповіді на свої запитання, щодо дерев по вул.1 Травня я отримала ще й письмову. В якій зазначається, що:

в Постанові КМУ №1045 визначено перелік причин, за яких може здійснюватися видалення зелених насаджень на території населених пунктів. Комісією по обстеженню зелених насаджень, що підлягають видаленню на території населеного пункту враховується і місцезростання зелених насаджень (парки, сквери, вулиці, території навчальних закладів, дитячих майданчиків). В разі зростання зелених насаджень у місцях можливого масового знаходження людей приділяється особлива увага до їх якісного стану, адже можливе падіння дерева чи його частин при несприятливих погодних умовах, що може нанести шкоду життю, здоров’ю, чи майну громадян.

Згідно заяви співвласників та мешканців будинку (34 чоловіки) №195а по вул.1 Травня м.Чернігова, щодо обстеження високорослих кленів висотою більше 20 метрів гілки яких загрожують падінням на дитячий майданчик чим несуть загрозу життя, здоровя дітей, а також, затіняють квартири нижніх поверхів будинку 04.10.2019 на місці працювала комісія у складі: представників КП «Зеленбуд», Держекоінспекції та ПП «Техкомсервіс». У зв’язку із створенням біля вказаних дерев дитячого спортивного майданчика комісійно, керуючись здоровим глуздом та знаючи фізіологічні ботанічні особливості клена, зроблено вибір щодо кронування цих дерев, хоча заявник Артеменко Р.О. наполягав на знесенні. Розумієте, що могло статися при сильному пориві вітру, коли велетенська крона клена, який за своїми характеристиками схильний до зламів, впала на дитячий майданчик.
Таким чином під час обстеження зелених насаджень, що підлягали кронуванню згідно акту від 04.10.2019 комісія керувалась діючими законодавчими актами та м межах своїх повноважень, тобто і в діях головного спеціаліста Большакової Л.І. перевищень функціональних обов’язків не вбачається.



Чинні правила та аналіз ризиків, що несуть дерева

Згідно додатку 1 до п.9.1.15. Правил утримання зелених насаджень в населених пунктах України усереднена вікова межа експлуатації швидкоростучих дерев, як то акація, тополя, береза, павловнія, айлант на вулицях, проїздах, площах складає 45 років. А ось в межах житлової забудови - це може бути і 70-80 років.
Тобто клени, які ростуть в таких умовах, як прибудинкова територія, де немає значного транспортного трафіку, як на вулицях, проїздах та площах, є певний захист двох будинків від вітру і т.д. – могли б прожити в середньому 70 років. Тобто ще 35-40 років, бо як встановила комісія, вік 14-ти кленів по вул.1 Травня - 30-35 років, тобто це не старі дерева, що садили в повоєнні роки. А отже - вони не досягли вікової межі, як про це казав начальник Державної екоінспекції. А якщо досягли - то по логіці речей екоінспекція мала б рекомендувати їх видалення, а не кронування.


На світлині нижче видно клен, який, скоріш за все старший 30 років. Росте він біля дитячого майданчика і дає шикарну тінь у спеку на значну частину території зони відпочинку для дітлахів. Майданчик досить сучасний і можна зробити висновок, що жителі цього будинку теж могли б написати заяву про кронування небезпечного дерева, але чомусь не зробили цього.





Заглянемо в Державні будівельні норми України Планування та забудова територій ДБН Б.2.2-12:2019 (чинні з 1 жовтня). В них є 2 пункти, яким передбачено озеленення житлової забудови:
8.2.6 На територіях житлової, громадської, курортної та рекреаційної забудови слід передбачати засоби: загального озеленення ділянок (дерева, чагарники, газони, квітники);
8.2.7 Відстань від будинків, споруд, а також елементів благоустрою та інженерних мереж до дерев і чагарників слід визначати згідно з ДБН В.2.3-5.

В пункті 4.5 ДБН Б.2.2-5:2011 Благоустрій територій вказано, що до елементів благоустрою треба відносити:
- зелені насадження загального та обмеженого користування і спеціального призначення;
- обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків, розміщених на територіях загального користування та інших об’єктах благоустрою;
6.8.5 Площу дитячих майданчиків на територіях житлового середовища треба приймати згідно з ДБН 360 та ДСП № 173 в залежності від кількості населення.
6.8.9 Дитячі майданчики ТРЕБА озеленювати посадками дерев і кущів. Дитячі майданчики треба ОБСАДЖУВАТИ ПО ПЕРИМЕТРУ СМУГОЮ ЗЕЛЕНИХ НАСАДЖЕНЬ. Дерева із східного і північного боку майданчика треба висаджувати не ближче ніж 3 м, а з південного та західного боку – не ближче ніж 1 м від краю майданчика до вісі дерева. На дитячих майданчиках заборонено висаджування дерев з колючками, а також рослин з отруйними плодами.
6.9 Спортивні майданчики
6.9.1 Спортивні майданчики, призначені для занять фізкультурою та спортом усіх вікових груп населення, треба проектувати у складі прибудинкових територій житлових кварталів та зон рекреаційного призначення згідно з ДБН 360 або окремих підприємств та об’єктів громадського призначення згідно з ДБН В.2.2-13.
6.9.3 Озеленення розміщують за периметром майданчика, ВИСАДЖУЮЧИ ДЕРЕВА, ЩО ШВИДКО ЗРОСТАЮТЬ, НА ВІДСТАНІ НЕ МЕНШЕ НІЖ 2 М ВІД КРАЮ МАЙДАНЧИКА. Не рекомендується застосовувати дерева і кущі, які мають блискуче листя, дають велику кількість летючого насіння, рясно плодоносять і рано скидають листя. Для огородження майданчика використовують вертикальне озеленення.

В 4-му розділі Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів, який називається Вимоги до розміщення та організації сельбищної території містяться роз’яснення щодо сусідства зелених насаджень з дитячими та спортивним майданчиками, а саме:

Прим.: Сельбищна територія — територія, до якої входять ділянки житлових будинків, громадських установ, будинків і споруд, у тому числі навчальних, проектних, науково-дослідних та інших інститутів без дослідних виробництв, внутрішньосельбищна вулично-дорожна і транспортна мережа, а також площі, парки, сади, сквери, бульвари, інші об'єкти зеленого будівництва й місця загального користування.

4.9. Для забезпечення сприятливого мікроклімату на території житлових груп (дворів) при необхідності слід передбачати планувальні прийоми, які забезпечують вітропилезахист та аерацію житлової території.
4.10. Дворові території мікрорайонів повинні бути озеленені відповідно до вимог державних стандартів, норм і правил, а також нормативно-правових актів у сфері містобудування, але не менше ніж площа смуги зелених насаджень шириною 5 м по периметру житлового будинку або відповідної площі озеленення на вільній від забудови території подвір'я, та забезпечувати різні види відпочинку та занять всіх груп населення, в тому числі майданчики для: { Абзац перший пункту 4.10 в редакції Наказу Міністерства охорони здоров'я N 653 ( z0885-09 ) від 31.08.2009 } - ігор дітей дошкільного і молодшого шкільного віку розміром не менше 0,7 кв.м/люд., які слід розміщувати на рівні землі території подвір'я на відстані не менше 12 м від вікон житлових і громадських будівель, внутрішньоквартальних проїздів та на відстані не менше 20 м від місць розміщення сміттєзбірників, короткочасних стоянок автотранспорту та відокремлювати по периметру смугою зелених насаджень шириною не менше 3 м; { Абзац другий пункту 4.10 в редакції Наказу Міністерства охорони здоров'я N 653 ( z0885-09 ) від 31.08.2009 } - занять фізкультурою та спортом розміром не менше 2 м2/люд. на відстані від житла - 10-40 м;
- відпочинку дорослого населення розміром не менше 0,1 м2/люд. на відстані 10 м від житлових та громадських будівель;
- господарського призначення (сушіння білизни, чистка речей, розміщення сміттєзбірників) з розрахунку не менше 0,3 м2/люд. на відстані не менше 20 м від житлових будівель та майданчиків для гри та відпочинку, для вигулу собак - на відстані 40 м;
- спеціального призначення (відкриті майданчики для короткочасних та гостьових стоянок автомобілів) з розрахунку 0,8 м2/люд. на відстані 10-50 м в залежності від місткості.

Майданчики повинні бути ізольовані від об'єктів обслуговування, господарських дворів, магістральних вулиць смугою зелених насаджень шириною не менше 1,5 м і не повинні бути прохідними для пішоходів та транзитного руху транспорту. { Абзац сьомий пункту 4.10 в редакції Наказу Міністерства охорони здоров'я N 653 ( z0885-09 ) від 31.08.2009 }.

З усього вищесказаного, очевидно, що чинні ДБН та нормативні законодавчі акти містять рекомендації, в яких вказано, що навколо спортивних та дитячих майданчиків потрібно висаджувати швидкоростучі дерева (не колючі, без отруйних плодів) по периметру, на відстані 1-3 метра від об’єктів, що знаходяться на майданчику. Це дозволяє зменшити негативний вплив на зони відпочинку від пилу та бруду, що надходить від автостоянки (знаходиться в 20 метрах від майданчика) та проїзної дороги.

Як видно на світлині нижче – дерева, точніше те, що від них залишилось знаходяться на відстані 2-3 метри і далі від майбутнього майданчика, а місцезнаходження обрізаної липи та кленів – являється таким, що як раз таки рекомендоване діючим будівельними нормами України. 



к

В ситуації з цим майданчиком, можна було б знайти компроміс, аби вберегти дерева. Наприклад відступити від них на кілька метрів, а за гроші, яки були витрачені на їх пиляння - 10 000 грн, можна було б придбати таку саму гойдалку, яка згідно інформації від продавців як раз і коштує 10 тисяч. На крайній випадок - видалити дерева, з висадженням нових, в тій самій кількості, або більшій для рівноцінної компенсації. 

Вбиваємо в пошук Гугл запит «озеленення дитячого майданчика» і в перших же статтях, присвячених цій темі, де люди проводять озеленення професійно і за гроші, або є науковцями сказано:

Для создания густой тени необходимы деревья с плотной и раскидистой кроной. Дуб, липа, клен – традиционные для детских площадок деревья. Они абсолютно безопасны и надежно защищают от палящего солнца. К ним можно прибавить хвойные деревья, улучшающие атмосферу на детской площадке – тую, ель, сосну.
Лучше всего размещать деревья с южной и западной стороны, в этом случае площадка будет прикрыта в самое жаркое время суток. С восточной стороны рекомендуется не закрывать солнечные лучи. Утреннее солнце обеззаразит площадку и не повредит детям.



Витримка з науковох статті, де вказано, що для озеленення і затінку майданчиків можна висаджувати клени


До речі щодо терміну "хрупкість дерева", а конкретно його стійкості до поривів вітру про яку казав пан Бурковський. В 2016-му році Інтернет-видання Naked Science опубліковало інформацію про масштабне дослідження французьких вчених в ході дослідження повалених дерев могутнім ураганом «Клаус», який повалив в цілому 6 млн кубометрів дерев. Вчені помітили, що кількість загиблих дерев в тому чи іншому районі точно корелює з силою вітру, але НЕ ЗАЛЕЖИТЬ ВІД ВИСОТИ АБО ПОРОДИ САМИХ ДЕРЕВ. Виявилось, що максимальна швидкість вітру, яку здатні витримати будь-які дерева, становить приблизно 150 км / ч. Подвоєння товщини стовбура підвищує вітростійкість лише на 9%, а заміна тендітної соснової деревини на міцну дубову - на 10%. Втім, цього деревах цілком достатньо: швидкість вітру на нашій планеті досить рідко перевищує 50 м / с.

Тепер, щодо жахів, які написані в поясненні екоінспекції і на які посилався голова ОСББ у моїй з ним розмові, що існує ризик того, що віти дерев під час сильних поривів вітру мають впасти на майданчик та зашкодити дітям.

Вірогідність того, що гілки дерева, або саме дерево можуть впасти – підвищується, коли дерево має ознаки аварійності: всохло, пошкоджено, має дуплистість, кут нахилу більше ніж 60 градусів і т.д. Але в поясненні не вказано який відсоток такої вірогідності і хто його вираховував, вказано що це було зроблено з міркувань «здорового глузду».

Як виявилось в нашому місті величезна кількість дерев, в тому числі кленів росте на території дитячих садочків і дитячих майданчиків. І за логікою такого здорового глузду, про який пише пан Бурковський всі ці заклади і житлові масиви мають повне право, якщо не на порубку дерев, то на їх радикальне кронування. На світлинах нижче, чітко видно, що майданчики житлових будинків та дитсадків мають значну кількість дерев по периметру та в безпосередній близькості до гойдалок та лавочок. І я підозрюю, що людям це навіть подобається, а не жахає. Хоча, хто зна, може їх просто не обслуговує приватний ЖЕК, які по першій команді, готовий задольнити прохання клієнтів. 







Високі дерева стоять по периметру майданчиків







Теоретично під час поривів вітру гілки з дерев на цих світлинах можуть впасти на дітей. Але ж ризики не настільки великі, аби спиляти на 2/3 кожне дерево


Схема озеленення типового дитячого садка. Літерою А - позначені листяні дерева. 

На цьому ж сайті вказано, що для озеленення дитячих садків і ясел рекомендується наступний асортимент дерев і чагарників: дерева висотою понад 20 м - липи дрібнолиста і крупнолистная, клен гостролистий, ясен звичайний, в'яз звичайний, береза ​​бородавчаста, дуб червоний, каштан кінський, модрина сибірська, ялина колюча і звичайна; висотою 10-20 м-верба біла, туя західна;



На цій світлині зображено один з самих крутих та креативних дитячих майданчиків в Москві, на думку відомого блогера Іллі Варламова, який вже декілька років пише про інфраструктуру та організацію життєвого простору в  постарадянських містах, порівнюючи їх з західними прикладами. Як бачимо на майданчику присутні і дерева і гілки, які автор використав в якості декору. На чиюсь думку це можливо - небезпечно, але діти в захваті і приходять гратися навіть з сусідніх кварталів.


А якщо зайти в Чернігівський березовий гай, то взагалі можна «вжахнутися». Бо ж там дерево біля кожної лавки, а на відстані 1-2 метри від гойдалок висаджені нові швидкорослі дерева. І не дивлячись на все це, мешканці, що живуть поряд не тільки не бояться водити туди своїх дітей, а ще й самі допомогають еко-активістам висаджувати дерева впритул до знарядь майданчиків. І хіба в Березовому гаю, місцевому Парку відпочинку не існує ризик того, що віти дерев можуть впасти на людей від пориву вітру? А зайдіть но в Ялівщину, там тоже ростуть дерева, в тому числі з всохлими гілками, та люди там гуляють кожного дня, в тому числі з дітьми.



Ризик падіння дерева або гілок з нього є завжди, особливо під час сильних вітру і особливо, якщо це дерево саме аварійне, а не здорове. І якщо на когось з 300-тисячного міста падає гілка лише раз або на два на рік, то це не привід кронувати всі неаварійні клени вищі за 10 метрів в місті або всі інші так звані крихкі дерева. І де ви бачили, щоб діти в ураган спеціально гуляли містом чи під деревами? Як правило, сумлінні батьки турубуються про те, аби їх дитина у негоду сиділа вдома, а не бавилась на гойдалці.

Висновки


Як виявилось здоровий глузд кожна людина сприймає по-своєму, а правила складені так, що згідно одних можна рубати дерево на пеньок, а згідно інших потрібно висаджувати такі дерева для озеленення. Наприклад, згідно тих же Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України на вулицях і підпункту 8.12.1. На вулицях потрібно висаджувати великорозмірний посадковий матеріал (у віці не менше 10 років), а саджають у Чернігові казна що.

На світлині нижче висаджено посадковий матеріал на вул.Рокосовського, який явно не тягне на 10 років, крім одного деревця, та й то з натяжкою. Яким чином це деревце може захистити перехожих та жителеві багатоповерхових будинків від шуму та пилу в найближчі 10 років?





Згідно тих же правил для озеленення вулиць треба підбирати стійкі до загазованості, задимленості, пилу породи дерев (клен гостролистий і сріблястий, липа дрібнолиста і широколиста тощо). Натомість дерева середньої вікової межі – 30 років – рубають на пеньки, коли їх можна кронувати, в розумний, а не варварський спосіб.

Згідно з офіційною інформацією КП "Зеленбуд" в період часу з 1 травня 2016 року по 1 вересня 2017 року видало 629 ордерів на знесення 5 318 дерев на території м. Чернігова.
Натомість, протягом 2016-2017 рр. замість зрубаних дерев, КП "Зеленбуд" висадило лише 348 дерев та 2338 кущів.

Згідно інформації, яка публікувалась на сайті Зеленбуду в 2012-му році, в 2010-му- було вирубано 207 дерев, в 2011-му - 528 дерев, станом на жовтень 2012 року працівниками аварійної бригади підприємства було видалено 1704 аварійних та фауно-небезпечних дерев При цьому, робітниками «Зеленбуду» було планово висаджено 240 дерев. І на думку колишньго керівника КП "Зеленбуд"  Володимира Брайко цьго - недостатньо.
 
Згідно рішень виконавчого комітету міської ради в 2012-му році підприємствам та організаціям міста було дозволено знесення 200 дерев без виплати відновлюваної вартості, взамі на обіцянку висадити 600 дерев (три дерева потрібно було висаджувати за 1 спиляне). Але, як і в попередні роки, ситуація залишилась незмінною, жодної інформації від підприємств та організацій щодо виконаних робіт ми не отримували, мабуть тому, що посадок не було, а разом за три роки – це 1005 дерев. Де вони?, - запитував владців колишній керівник "Зеленбуду" Володиимир Брайко.



Згідно цієї інформації з сайту "Зеленбуду" стає зрозуміло, що після 1995-го року дерева рубали тисячами, а натомість висаджували сотні, та й ті, як ми бачили на світлинах по вул.Рокосовського, - незадвільної якості.

Зважаючи на те, що ситуація з порубкою та кронуванням дерев в Чернігові ідентична з іншими містами, потрібно мабуть передивитись застарілі правила, та чітко визначити, як потрібно правильно озеленювати місто, доглядати за існуючими зеленими насадженнями, та ліквідовувати застарілі, аби це не викликало обурення у мешканців та виглядало якомога естетичніше. Окрім естетичних питань є й фінансові. Адже доцільність витрачання величезної кількості коштів на дерева у горщиках (катальпи) – вкрай сумнівна.

Також вже давно на часі створення реєстру зелених насаджень міста, та запровадження громадського контролю за видаленням і порубкою дерев в Чернігові.

В якості першого кроку до цивілізаційного підходу по ситуації з деревами, просимо вас, шановні читачі підписати петицію Громадський контроль за видаленням зелених насаджень на території м. Чернігова >>>>. Адже аналогічні петиції зрушили ситуацію з місця в таких містах, як Київ, Дніпро та Львів.

P.S. На кінець матеріалу додам кілька світлин, які демонструють відношення жителів інших країн до дерев та їх місця на території житлового простору.







Будинок в листяному лісі Нової Зеландії. У 2005 році архітектурна компанія Herbst Architects закінчила будівництво цього сучасного будинку в Гамільтон. Це найбільш густонаселений місто в регіоні Вайкато, на Північному острові в Новій Зеландії. Витягнута форма будинку - не випадково, він розташувався саме так, щоб не зачепити ні одне дерево старого лісу.





Цей будинок в лісі збудували японські архітектори Makoto Takei і Chie Nabeshima, котрі працюють в архітектурній компанії TNA





Даний будинок знаходиться в горах Гатіно, в західній частині провінції Квебек. Спроектований він архітекторами архітектурного бюро Christopher Simmonds Architect для письменника.

Gorod.cn.ua

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: кронування, дерева, Зеленбуд, Екоінспекція, Техкомсервіс, Старіков, Бурковський

Добавить в: