Підтримайте петицію, яка захистить зелені насадження від бездумної вирубки
Чи не щотижня в соцмережах та сайтах місцевих ЗМІ можна прочитати чергову публікацію про те, як знищують зелені насадження в нашому місті. Це трапляється повсюдно, - обабіч магістральних вулиць, в історичному центрі, та навіть у дворах багатоповерхових будинків. Випилюються здорові й гарні дерева, що давали затінок у спеку і такий необхідний кисень. Причини для усунення дерев людина обирає самі різні: затіняє магазин чи вікна будинку, заважає роботам з благоустрою, не подобається листя прибирати восени, чи руйнує корінням паркан.
Темпи знищення дерев вражаючі. І про Чернігів, як зелене ошатне місто, можна скоро буде казати лише в минулому часі.
Невже дешева плитка на тротуарах, бетонні паркани та вивільнені від дерев місця для чергової автомобільної парковки красивіші і важливіші за екологічний стан, і без того отруєного радіацією сусіднього Чорнобиля міста?
Згадайте лишень, про місця, які ви обираєте для відпочинку. Ви ж не виходите на пікнік чи прогулянку з дитиною уздовж проїжджої частини? Ні, ви хочете піти, кудись де зелено, у парк чи ту ж Ялівщину, або поїхати за місто де багато дерев і свіже повітря, бажано щоб і річечка поряд була чистенька. То ж чому вам все одно, що у рідному місті скоро не залишиться місця деревам?
Як розказує для нашого видання небайдужий до проблеми вирубки зелень насаджень чернігівець Олександр Гашпар "чарівні" ордери на вирубку дерев надає всім бажаючим КП "Зеленбуд".
Згідно з офіційною інформацією це підприємство в період часу з 1 травня 2016 року по 1 вересня 2017 року видало 629 ордерів на знесення 5 318 дерев на території м. Чернігова.
Натомість, протягом 2016-2017 рр. замість зрубаних дерев, КП "Зеленбуд" висадило лише 348 дерев та 2338 кущів. Саме він зареєстрував петицію, яка б дозволила громадянам контролювати видалення зелених насаджень на території м. Чернігова. Але як ми розуміємо, кущі, або клумби з квітами не можуть бути рівноцінною заміною знищеним деревам.
На світлинах нижче зпиляно три великих дерева в районі Міського парку відпочинку, біля приміщення ЧОБ СМЕ, по вул.Шевченко, 36. Дерева спиляли в жовтні цього року.
"Ці дерева не мали жодної ознаки "аварійності". З цими "зелензрубівськими" варварам можна боротися двома шляхами: переламати пальці Роману Старікову, аби він не зміг більше підписати жодного ордеру на видалення зелених насаджень в місті (неправовий шлях) або змінити правила видалення зелених насаджень в місті, підписавши відповідну петицію (правовий шлях)", - пише Олександр Гашпар під постом, де виклав світлини де замість дерев залишилися самі пеньки.
На фото нижче наглядне порівнянного того, які зміни трапились на вул.Шевченко за останні роки
А на цьому відео, яке зробив кореспондент сайту 0462.ua 16 вересня цього року, видно, як нищать дерева на території військового музею на тій таки вулиці Шевченка. Могутні красені, бачте, заважали своїм корінням паркану.
Так про спил пояснив спікер оперативного командування "Північ" Віталій Кирилов: "Ці роботи проходять за ініціативи міської ради та наявності всіх дозвільних документів від КП "Зеленбуду". Пов'язано це з тим, що паркан, який входить до історичної будівлі, руйнується корінням тих дерев. Працівники "Зеленбуду" на місці провели огляд та визначили, що довжина коренів безпосередньо пов'язана із руйнуванням старого паркану. Потім - процедура погодження, підписання всіх документів. Після, вже військові спилювали дерева (оскільки вони на території військової частини), щоб не допускати туди цивільних".
А на цих фото відображено, як з подачі голови ОСББ багатоквартирного будинку по вул. 1 Травня, 195а кронували 11 здорових прекрасних кленів. А перед цим попала "під роздачу" шикарна липа - замість неї тепер недолугий стовпчик з листочками, який скоро загине, адже дерево живиться від листя, в якому за літо накопичуються поживні речовини. В західних країнах та сусідній Білорусі такий тип обрізання дерев - під забороною, а в Чернігові його можна зустріти усюди. Дерева обпиляли аби вони не закривали і не створювали аварійний стан для майбутнього дитячого майданчика. Тобто майданчик ще в проекті, а дерева – вже зайві. Мабуть краще сидіти з дітками на пекучому сонці та дихати вихлопами від парковки, що розташована поряд, аніж у затінку. Зверніть увагу, як "стильно" виглядає дитяча гойдалка в обрамлені обрубків-інвалідів.
А ось таку "красу" можна було споглядати влітку цього року на вулиці Ремісничій. Вулиця розширюється - дерева стають зайвими.
На цьому відео, за липень 2019-го року видно, що при заміні каналізаційних труб в районі Ялівщини технікою компанії «УТБ-Інжиніринг» було пошкоджено дерева, а три з них самовільно спиляні. На захист зелених насаджень став директор "Ялівщини" Володимир Свердлов, але сумніваємося, що до цього молодого хлопця хтось дослухався.
А чи пам’ятають чернігівці, що відбулося біля відремонтованого Палацу культури на початку грудня 2018-го року? Тоді пішли під ніж блакитні ялини, що прикрашали це місце роками. Після цього біля палацу наставили креативних ліхтарів та лавок, але хіба можуть вони конкурувати з живою природою?
Це фото того, що було ДО
А це після…
Не можна не згадати випадок, який трапився в кінці 2017-го року на вул.Кирпоноса. Про нього написала нам наша читачка Валентина Жукова.
"Я розумію що «Зеленбуду» мер виділив 500 тисяч на озеленення та їм треба освоїти гроші і висадити всі саджанці за планом, але якщо їм нікуди їх дівати, то нехай роздадуть людям і вони їх посадять в тих місцях, де дерев не вистачає. Навіщо спилювати 25 здорових молодих дерев липи і садити маленькі саджанці грабів? Нам не потрібні граби! Або кому то знадобилися дрова додому?", - писала тоді жінка та додала до своїх слів шокуючі світлини.
На цьому фото видно, як Кільцевій дорозі попиляли віти лип, але саме тих дерев, які затуляли борди з рекламою про продаж квартир від Основибуд-7.
До речі в 2011-му році, для того, щоб звільнити територію під майбутній "Епіцентр" порубали чотири десятки лип, про що писали місцеві ЗМІ. Тоді питаннями порубки керував Артем Стах, тодішній начальник Комунального підприємства «Дільниця з контролю за благоустроєм міста». Чиновник довгий час переховувався від журналістів, аби не давати коментар з приводу цієї ситуації.
А в цьому відео сюжеті, який створено взимку 2017-го року розповідається про те, як скалічили каштани на вул.Хлібопекарській.
Ось так виглядають каштани після операції «кронування». Ніякої тіні вони не дають, а самому дереву без листя важко підтримувати життєдіяльність, значного поглинання СО2 від дерев з такою кількістю листя очікувати не доводиться.
А ось така вулиця була з каштанами.
Таке вирізання дерев триває вже давно. Одне з наймасштабніших і найскандальніших було 2008-го року. Коли прямо в Центральний парк міста пригнали купу техніки, аби боротися з деревами, що стали зайвими через комерційні інтереси місцевих бізнесменів. На місці зпиляних лип - з'явився торгівельний центр "Акваріум".
Пізніше, навесні 2013-го року через дорогу для розбудови магазину Космо, знадобилося спиляти блакитні ялини, які довгий час були окрасою нашого міста. Одне з дерев пересадили в Центральний парк відпочинку, де воно й загинуло.
А що на заміну запитаєте ви? Мабуть, бетонні джунглі та катальпи у кадках по 1.5 млн. гривень за 90 штук, які з горідстю презентуваш містянам очільник КП "Зеленбуд" Роман Старіков.
Бо ж зпиляти одне дерево, навіть якщо воно не аварійне коштує трохи більше 1000 гривень, тобто в 17 разів дешевше, ніж катальпа висотою з метр у вазончику. Про ціну за спиляне дерево нам повідомив навесні 2019-го року начальник КП "Зеленбуд" Старіков Р.М, коли наші читачіпоскаржилися на знищення майже 40 дерев на території ЧВАУЛ:
Обстеженням встановлено 17 дерев, які знаходились в аварійному стані та 34 дерева, які знаходились в задовільному стані. Відносно вказаних 34 дерев, 11.05.2018, яким заявнику дозволено знести вказані дерева зі сплатою відповідної вартості у сумі 38 тис.831 грн.,78 коп.
Тобто якщо розділити цю суму на кількість неаварійних дерев, то це буде всього навсього 1 128 гривень.
До речі дуже влучно з приводу еко-ситуації у місті в цілому висловилася в жовтневому номері журналу «ВЕНА» Марина Рейко. Наша редакція далеко не завжди поділяє думки та вподобання цієї жінки, але цього разу вона на 100% права. Адже в своєму матеріалі, присвяченому дню народження рідного міста повідомляє, що усі ці слогани 10-річної давнини про те, що Чернігів – місто легенд, придумані символи для популяризації у вигляді клубків – все це не працює і нікому не потрібно. Відмінним брендом міг би стати слоган «Чернігв-екомісто», - вважає Марина. Саме на цю ціль і слід направити кошти міста, аби зробити дійсно чистою воду, яка поступає до нас в квартири, слідкувати за тим, щоб в наші річки не скидали всякий хімічний бруд, розібратися з міським сміттєзвалищем та почати першими в країні сортувати сміття і заробляти на цьому, слідкувати за екостандартами їжі, що надходить до магазинів та ринків міста, вирощувати ліси навколо міста, займатися профілактикою а не лікуванням хвороб мешканців. Про важливість збереження екології сурмлять у всьому світі, тож Чернігів тільки виграє долучившись до нього.
На закінчення цього матеріалу пропонуємо вам, аби вберегти хоч якийсь процент дерев від подальшої порубки долучитися до підписання петиції Громадський контроль за видаленням зелених насаджень на території м. Чернігова, для чого перейдіть за посиланням >>>
Цією петицією пропонується прописати нові положення в Правилах благоустрою м. Чернігова, які дозволять громадськості – мешканцям міста дізнаватися про плани міської влади щодо знесення тих чи інших зелених насаджень на території міста ЗАЗДАЛЕГІДЬ, А НЕ ПО ФАКТУ, при бажанні, бути присутнім при проведенні обстежень зелених насаджень (адже непоодинокими є випадки, коли зелені насадження обстежує одна людина, а не комісія, як це передбачено законодавством і це є суттєвим порушенням, оскільки офіційний документ підписується людьми, які фактично не проводили обстеження, результати якого фіксуються у відповідному акті), мати можливість запобігти вирубуванню тих чи інших зелених насаджень біль місць їхнього проживання та встановити відповідальність посадових осіб за порушення процедури видалення зелених насаджень в місті.
Gorod.cn.ua
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.