Як відбувається ідентифікація злочинця по зовнішності (відео)
Чернігівський науково-дослідний експертно-криміналістичний центр. Саме тут перевіряють відбитки пальців, підробку підпису та фальшиві купюри. Словом здійснюють різних типів судову експертизу. Як це відбувається, дізнавайтеся у сюжеті.
Один із секторів спеціалізується на ідентифікації злочинця по зовнішності. В руки саме цих фахівців потрапляють кадри з відеокамер та фото.
Маргарита Гарига, провідна фахівчиня з наукової роботи, судова експертка НДЕКЦ: «Ми аналізуємо зовнішність людини. Тобто за антропометричними ознаками, тобто як людина виглядає ми можемо довести під час виконання судової експертизи, чи одна, чи різні особи зображені на конкретних відео або фотофайлах».
Навіть, якщо людина навмисно змінює зовнішність – окуляри, кепка, борода, - спеціальні технології дозволяють розпізнати істинне обличчя в прямому сенсі.
Маргарита Гарига, провідна фахівчиня з наукової роботи, судова експертка НДЕКЦ: «Це можуть бути і вікові ознаки, або предмети туалету самої зовнішності людини, або якісь моменти в зачісці, або, якщо це чоловік, борода. У людини є сукупність ознак, яка не змінюється протягом її життя. Якщо деякі риси зовнішності людина може змінити методом пластичних операцій або це проходить з віком, то, наприклад, висота обличчя, ширина між зіницями очей, висота носа, відстань між кутами ока та інше, вони не змінні. Тобто проводячи деякі аналізи цих незмінних моментів у зовнішності, ми можемо проводити згодом ідентифікацію особи за ознаками зовнішності».
Один із методів визначення – заміри обличчя. На прикладі портрету Маргарита показала, як це відбувається. «Можемо взяти як основу форму брів. Висота лоба людини. Ширина носа, відкрили носа. Висота носа».
Маргарита Гарига, провідна фахівчиня з наукової роботи, судова експертка НДЕКЦ: «Ми можемо проводити спочатку просто огляд того предмету, який нам наданий на дослідження, зокрема зовнішності. Також є метод накладання масок. Є метод накладання градусної сітки, де ми вимірюємо за своєю методикою зовнішність».
Якщо в кадр не потрапило обличчя повністю, експерти чіпляються за будь-яку деталь зовнішності».
Маргарита Гарига, провідна фахівчиня з наукової роботи, судова експертка НДЕКЦ: «Якщо не видно обличчя. Наприклад, ми можемо зачепитися за вухо. Якщо досить гарно відображене вухо, то по ньому можна провести цілу експертизу. Тобто одне вухо людини має достатньо сукупність ознак, що сказати, чи це ця людина, чи ні. Також за вилицями і за профілем. Також ми можемо виявити ознаки монтажу, тобто, коли в фотографію втручався фотошоп. Наприклад, якщо нам надаються дві фотографії однієї і тієї ж самої людини в різних ракурсах і в різний час. Але ми бачимо, що тут у неї є родинки, а там немає. Методом збільшення і проведенням деяких сукупних операцій, ми можемо побачити, що файл змінювався. А якщо файл змінювався, значить в нього вносилися редакції. І там вже в залежності наскільки сильно змінювалася зовнішність, вирішується чи буде проводитися експертиза, чи не буде».
Тут же нам спростували міф про те, що існують програми, які виявляють втручання фотошопу у світлину. Такі технології ще в розробці.
Маргарита Гарига, провідна фахівчиня з наукової роботи, судова експертка НДЕКЦ: «Програм, які сканують, чи втручалися в цю фотографію, розробляються. Є програми методом нейронних сіток. У нас куплених таких програм, так як вони є досить дорогими, немає».
Так само фахівців не обдурить і макіяж.
Маргарита Гарига, провідна фахівчиня з наукової роботи, судова експертка НДЕКЦ: «Це все прослідковується. Антропометричні ознаки не змінюються. Тобто ширина між зіницями очей, наприклад, або ширина носа, або відстань між кутами губ. Це не змінюється».
Часом в пошуку злочинця використовують фоторобот. Утім тут є свої тонкощі. В тому, як одна людина запам’ятовує іншу.
Микола Самойліченко, завідувач сектору кадрового забезпечення НДЕКЦ: «Людина може запам’ятати в середньому 5 тисяч облич. Ми порівнюємо це обличчя з тими обличчями, які ми вже пам’ятаємо. Якщо у нас серед колег, серед артистів нам відомих є схожа людина, то ми асоціативно можемо прив’язати, а потім пригадати цю людину. Якщо це злочин, то ми звертаємо увагу через призму злочинця, тобто багато свідків вказують, що, наприклад, у злочинця були злі очі. Це зрозуміло, тому що присутні страх, агресія передається, скривлене якесь бачення, однобоке бачення. Він реагує емоційно, він дещо підсвідомо-інтуїтивно десь сприймає якісь речі. Творчі люди, наприклад, скульптори, художники-портретисти, вони можуть доволі чітко запам’ятати і потім відобразити фотопортрет людини».
Експерт радить у стресові ситуації звертати увагу не на образ в цілому, а на деталі, - форму носу, шрами, татуювання. Про інші види експертиз, а саме балістичну дивіться у наступних ефірах.
UA: Чернігів
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.