У Прилуках працює ресторан, який власники оздобили атрибутикою радянських часів
Обід зі Сталіним, Леніним або Хрущовим. В той час як по всій Україні майже завершили декомунізацію у Прилуках працює ресторан, в якому висять радянські прапори, герби, вимпели, лозунги і портрети диктаторів. Чому за 5 років дій закону про декомунізацію все це не зняли, не прибрали, і скільки ще роботи ще з радянським спадком Наталія Нагорна дізнавалась.
В першу секунду губишся, чи це бува не музей тоталітаризму. Серпи і молоти, прапори радянського союзу, герби колишніх радянських республік, гармошки, самовари та інші ознаки веселого життя епохи соціалізму.
Радянські диктатори на будь-який смак – від Леніна спочатку в дитячому віці і вже до геть дорослого і до Сталіна та звісно ж Хрущова. Насправді це ресторан в центрі Прилук на Чернігівщині. Пояснити, чому тут так грубо порушується закон про декомунізацію спочатку просимо офіціанта. Він ігнорує прохання говорити з нами державною мовою. Відповідає російською.
- Що хорошого Сталін зробив для України?
- По поводу дизайна, я его не придумывал.
До нас підходить адміністраторка Євгенія. Пояснює, це просто такий стиль закладу і існує він давно. «Мабуть, років 8».
- Скільки років закону про декомунізацію?
- Не знаю, якщо чесно.
Ленінопад розпочався у грудні 2013 року. Тоді повалили Леніна у Києві на бульварі Шевченка. У лютому 2014, після розстрілу Небесної Сотні, пам’ятники масово почали зносити по всій Україні. З травня 2015 закон про декомунізацію офіційно вступив в силу. Отже, такий дизайн ресторану поза законом.
Богдан Короленко, співробітник інституту Національної пам’яті: «Це від 5 до 10 років, в залежності від різних обставин. Можливо навіть з конфіскацією майна. Незрозуміла власне позиція власників цього закладу. Ми їх про це повідомляли більше 2 років тому назад».
Харківський активіст Вадим Позняков пояснює, більшість об’єктів вдалося декомунізувати. Майже не лишилося Ленінів, а Сталіна вшановує лише Чернігівщина.
Вадим Позняков, декомунізатор: «Загалом залишилося близько 200 об’єктів. Лідери – це Харківська область та Одеська. Зображення Сталіна зустрічається не так часто».
Ось він, Сталін. Диктатор, який спричинив смерті мільйонів людей. Зокрема, загибелі українців – Голодоморах, війнах, таборах. Розвінчання його культу почалося ще в Радянському Союзі. Проте до Прилук десталінізація і досі не дійшла.
Адміністраторка переконує, засуджувати за репресії не можна.
«Мені 22 роки. Я тоді не жила і не знаю. Те, що пишуть зараз в книжках, в історія, її змінюють кожен рік. Нам спочатку в школі розповідають одне, потім інше. Так що я навіть не знаю, кого слухати, кому вірити. Не можна сказати про людину хороша вона чи погана», - каже адміністраторка Євгенія.
Аби припинити кримінальне правопорушення, викликаємо поліцію. Там дивуються, чим нам заважають зображення диктаторів.
На слідчого чекаємо 20 хвилин.
Поки пишемо заяву, з’являється ще слідча група. Всі роблять здивовані обличчя, наче і не знали про існування такого закладу. Обіцяють розглянути заяву. Саме в ній я вказала свою домашню адресу та номер телефону. І вже за чверть години мені з незнайомого номеру телефонує людина, яка представляється адвокатом недодекомунізованого ресторану.
- А хто вам дав мій номер телефону? Я поліції не дозволяла давати мій номер телефону.
- Моє прізвище Жаренко. Я адвокат, тому в мене є засоби зв’язку, через який я можу дізнатися. Це ж відкритий ваш номер телефону, не засекречений.
- Ні, не засекречений. Просто це мій особистий номер телефону, мені цікаво, хто вам його дав.
- Таку інформацію я вам не розповім.
Чому він дзвонив мені, адвокат так і не зміг пояснити. Проте пообіцяв, власники обов’язково виправляться і все приберуть.
У поліції «ТСН» повідомили, за нашою заявою вже відкрито кримінальне провадження.
Сюжет телеканалу «1+1», «ТСН»
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: ресторан, декомунізація, атрибутика, радянські части, Прилуки, «1+1», «ТСН»