Мобильная версия сайта Главная страница » Для туриста » Книги о Чернигове » Авторитет європейського масштабу - Ілля Васильович Буяльський

Авторитет європейського масштабу - Ілля Васильович Буяльський

Авторитет європейського масштабу  - Ілля Васильович Буяльський First Previous Next Last

CITO, TUTO ET JUCUNDE
(Швидко, безпечно і щасливо)


    Авторитет і популярність І.В.Буяльського ширились серед петербурзького населення, про майстерність хірурга писали газети.
    Відомий професор-хірург з європейською освітою Саломон одного разу поділився думкою з ученим секретарем конференції медико-хірургічної академії Я.К.Кайдановим, відомим ученим з фармакології, патології тварин, уродженцем м. Лохвиці: "Якщо б мені довелося піддатися операції аневризми, то я в усьому світі довірився б тільки двом: Астлею Куперу в Англії та Іллі Васильовичу Буяльському в Росії". Наведемо ще висловлювання І.Ф.Буша, який згодився було зробити одній високоповажній особі операцію камнедробіння. Під час операції виникла велика кровотеча - життя пацієнта в небезпеці. Професор докладав багато зусиль, щоб зупинити кровотечу, але не зміг. Оператор проклинав себе, що взявся за таку операцію. Тоді звернувся до І.В.Буяльського, який вправно наклав п'ять лігатур і продовжив операцію. Хворий очуняв і подякував І.Ф.Бушу. Професор розділив подяку зі своїм помічником і сказав: "Тепер я даю слово, що без Вас, Ілля Васильович, не візьмусь ні до якої хоч трохи важливої операції".
    І.В.Буяльський, успішно проводячи складні операції, зажив загальноєвропейського авторитету. Проте в житті як у житті - весь час мав нападки з боку німецьких реакційних учених і хірургів-практиків.
    Зокрема, інспектор Марийських установ пихатий Рюль боязко заявив, що доки він буде на цій посаді, доти жоден російський лікар "ніколи не буде не тільки старшим лікарем, але й ординатором".
    Скільки довелося Буяльському витерпіти принижень від подібних, але працею він доводив свою неперевершеність і із непохитною упевненістю утвердив поняття про фізіологічну хірургію.
    "Операція, - говорив він, - робиться для того, щоб зберегти життя, але ми зобов'язані подумати і про те. щоб це збереження життя по можливості було меншим тягарем". І далі продовжував: "Легко відняти руку чи ногу, легко навіть похизуватись швидкістю і витонченістю операції з годинником на руках, але ще ніколи не вдалося приставити помилково чи даремно відняту руку чи ногу.
    І як даремне каліцтво, як би не блискуче було виконане воно, не може бути винагороджене, ні славою хірурга, ні пізнім його каяттям, обов'язок чесної людини сім разів подумати, перш ніж один раз відрізати".
    І.В.Буяльський своєю працею хірурга-практика у Маріїській лікарні перетворив її із зубожілої "лікарні для бідних" у передовий лікувальний заклад того часу.