Мобильная версия сайта Главная страница » Для туриста » Книги о Чернигове » Авторитет європейського масштабу - Ілля Васильович Буяльський

Авторитет європейського масштабу - Ілля Васильович Буяльський

Авторитет європейського масштабу  - Ілля Васильович Буяльський First Previous Next Last

У долі - широкі шляхи

Портрет молодого І.В. Буяльського, написаний Теребеньовим  (Російський музей в С.-Петербурзі)


    Азам початкової грамоти навчив Іллюшу батько, а коли тому виповнилося вісім років - віддали навчатись до Новгород-Сіверського повітового училища, по закінченню якого юнак вступив до Чернігівської духовної семінарії, філософський курс. Дев'ять років навчання у красивому старовинному місті над тихоплинною Десною пробудили в Іллі потяг до знань, особливо ж тут у нього проявляється схильність до малювання, креслення і математики. До цього треба додати, що семінаристом Буяльський працював V губернського архітектора креслярем, в певній мірі заробляючи невеликі гроші на прожиття і разом втамовуючи свою спрагу природженої схильності. Ілля захоплювався так малюванням і кресленням, що мріяв присвятити себе живопису чи архітектурі. Хлопець хотів податися до Академії мистецтв. Схильність, бажання ставлять одне, а життя іноді по-іншому розпорядиться. Синові батьки порадили інше, яке визначило його долю. Так от, за порадою батьків у 1809 р. І.В. Буяльський вступає до Московського відділення медико-хірургічної академії, де він навчався лише один рік Тут принагідно сказати що природня схильність до малярських і креслярських справ, художні смаки та образне мислення не полишали його упродовж всього життя. І можна поставити питання: чи був би І.В. Буяльський таким оригінальним неповторним анатомом, хірургом і педагогом, якби він не був наділений схильністю до малювання та креслення.
    У 1810 р. юнак разом з іншими студентами одержав дозвіл на переведення на П курс Петербурзької медико-хірургічної академії.
    Він зберіг у своєму серці добру пам'ять про московських учителів. З 1801 року все життя, наукова і громадська діяльність І.В. Буяльського пов'язується з Петербургом, тою атмосферою, яка панувала в той час у столиці імперії, вона на нього впливала і він до неї був органічно причетний.
    Кафедру фізіологічної анатомії в Петербурзькій медико-хірургічній академії очолював так само українець -проф. П.А. Загорський, засновник першої анатомічної школи в Російській імперії, автор першого оригінального посібника з анатомії.
    Петро Андрійович вимагав від своїх учнів перш за все освоєння практичної анатомії - вміння препарувати ін'єктувати виготовляти оригінальні анатомічні препарати. Проф. ПА. Загорський помітив працьовитість, сумлінне ставлення до дорученої роботи свого земляка (та ще й далекого родича - двоюрідного брата матері), його успішне оволодіння різними анатомічними методами. Студент Буяльський мав добру пам'ять, до всього ставився відповідально. Тому професор без вагань після закінчення її курсу запропонував йому посаду помічника прозектора (від лат. prosector - той, хто розтинає; лікар, який проводить розтин трупів з метою вивчення причин смерті, будови органів тощо), кафедри анатомії, а згодом повністю зосередився на виконанні обов'язків прозектора кафедри. Старанність студента І. Буяльського при виготовленні анатомічних препаратів була помічена конференцією академії, за що вона його відзначила грошовою премією.