Чернігівщина incognita

Чернігівщина incognita First Previous Next Last

Сторінки кам'яного літопису

ЄВРЕЙСЬКІ ПАМ'ЯТКИ ЧЕРНІГОВА: ЕКСКУРС В ІСТОРІЮ

Чернігівська єврейська община має багатовікову історію. Євреї в Чернігові з'явилися за часів Київської Русі. Єврейська община існувала в першій половині XVII ст.
       Розселення євреїв на території Чернігівської губернії почалося з кінця XVIII століття. У XIX столітті спостерігається постійне зростання їх чисельності.
       
       За даними 1838 р. в Чернігові проживало 3000 євреїв, а всього по губернії - 18696. В 1859 р. в губернії - 36539 о., а в Чернігові в кінці XIX століття (1897р.) - із 27716 жителів - 8780 євреїв.
       Єврейське населення Чернігова зробило значний внесок в розвиток міста кінця XIX - початку XX століть.
       В цьому будинку по вулиці Комсомольській у грудні 1922 року відкрилась слюсарсько-ковальська школа "Юний пролетарій". Ініціатором її створення був Джойнт (Міжнародна організація допомоги євреям).
       В першому наборі було 52 єврейські хлопчики 1908 - 1913 років народження. У 1932 році перетворена у ФЗУ.
       
       По вулиці Горького будинок 3. Гозенпуда XIX століття. Купець З.Гозенпуд - власник млина на Стрижні та магазинів з продажу хутра. На початку XX століття виїхав до Америки. Перед від'їздом подарував свій будинок Чернігівському дворянському зібранню для розміщення притулку для дітей-сиріт та для дітей з малозабезпечених сімей.
       Наприкінці XIX - початку XX століть у Чернігові було 6 синагог та молитовних будинків. Вони знаходилися на Лісковиці (80-ті рр. XIX ст.) та і по вулицях: Шосейній (1866р.), Миколаївській (1860 р.), П'ятницькій (1842-1862 рр.).
       Збереглося два будинки синагог. ІБудинок хоральної синагоги по і вулиці Родимцева, 4 збудовано 1876 року після пожежі в хоральній синагозі по вулиці Богоявленській.
       
       Наприкінці 30-х будинок передали Палацу піонерів (з 1938 року упродовж двадцяти років драмгуртком у ньому керував М.І.Ліденталь, учень якого Євген Ковтуновський в 1989 р. організував самодіяльний єврейський театр "Менчн" - "Люди"). У 1988 році будинок переданий Чернігівському театру для дітей та молоді.
       Інший будинок синагоги зберігся на Лісковиці, тепер це приміщення належить школі № 4.
       
       Навпроти колишнього будинку Маркельса розташований так званий "будинок Левитської". Наприкінці XIX - початку XX століть тут жив відомий громадський діяч та лікар Аркадій Маркович Утевський, друг та лікар сім'ї Коцюбинських, відомий серед громадськості міста своїми лекціями з історії.
       У 20-і роки XX століття тут розміщувалося фотоательє сина Утевського.
       
       Будинок належав у 80-х роках XIX століття гласному Чернігівської думи, члену міської управи, провізору Ісааку Маркельсу, який був власником найбільшої аптеки у Чернігові (знаходилася по вулиці Богоявленській - тепер вулиці Шевченка).
       Походив він з бідної єврейської родини. Батько, Калман Маркельс, в середині XIX століття виграв неймовірну кількість грошей за державною позикою - 200 000 крб. Завдяки цьому Ісаак мав змогу закінчити спочатку Чернігівську чоловічу гімназію, потім медичний факультет Київського університету святого Володимира. Мав свою власну аптечну справу і став одним з найвідоміших та найбагатших людей Чернігова.
       Тепер в цьому будинку розміщується міська санепідемстанція. Будинок кінця XIX - початку XX століть по вулиці Молодчого належав присяжному повіреному Олександру Мироновичу Сацу. Його син Ілля (1875-1913) - відомий театральний композитор. Із 1906 по 1912 роки він очолював художню частину МХАТа.
       
       Молодша дочка - Наталія - створила у Москві першу дитячу оперу, перший дитячий музичний театр, у 80-х роках XX століття - президент Міжнародної асоціації дитячих музичних творів.
       Зведена сетра Іллі - Наталія Луначарська-Розенель була актрисою німого кіно, багато років працювала в Малому театрі у Москві.
       В будинку Саца у 1924 році було розміщено притулок для розумово відсталих дітей, пізніше - військовий комісаріат, тепер - Облтештокомуненерго.
       
       Традиційними районами заселення євреїв в Чернігові у другій половині XIX - початку XX століття були Лісковиця, район вулиці Воскресенської.
       Вулиця Воскресенська в 20-х роках була названа на честь героя революції Мусія Мурінсона. На цій вулиці збереглося декілька будинків, пов'язаних з єврейською історією.
       
       Будинок під № 23 збудував сто років тому Соломон Мурінсон для своєї сім'ї. Свого часу цей будинок відвідували майбутні відомі революційні діячі Коцюбинський, В.Примаков та інші.
       В будинку №7 до 1937року жив Борис Миронович Рівкін, генерал-майор авіації, Герой Радянського Союзу. До війни вважався кращим авіамоделістом Чернігова, у 40-х роках - один з кращих льотчиків Радянського Союзу.
       
       В Чернігові відомі декілька місць, пов'язаних з трагедією Холокосту. Масове знищення євреїв здійснювалося на єврейському кладовищі, в урочищах Рашевщина, Березовий Рів.
       18 листопада 1941року в урочищі Березовий Рів фашистами було розстріляно близько 1500 людей, серед них близько 800 євреїв.
       Всього восени 1941 року на Чернігівщині було знищено близько 11000 євреїв.
       
       Валентина Кузнецова, Вікторія Мудрицька

Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це редакцію.