Мобильная версия сайта Главная страница » Для туриста » Книги о Чернигове » Авторитет європейського масштабу - Ілля Васильович Буяльський

Авторитет європейського масштабу - Ілля Васильович Буяльський

Авторитет європейського масштабу  - Ілля Васильович Буяльський First Previous Next Last

У полоні анатомії


    Анатомія як наука бере свої витоки з сивої давнини, з тих далеких часів, коли людина розпочала пізнання своєї природи. У наші дні анатомія - самостійна наука про будову тіла організму - анатомія людини, анатомія тварин, порівняльна анатомія тощо. Останнім часом термін "анатомія" здобув й інші семантичні відтінки, наприклад - анатомія суспільства.
    Іллі Буяльському на все життя запам'ятались лекції з анатомії, які читав проф. Є.Й.Мухін у Московській медико-хірургічній академії, більше того - вони заполонили його.
    Блискучий лектор, турботливий вихователь, справжній український патріот, проф. Є.И.Мухін - один з основоположників анатомофізіологічного напряму у вітчизняній медицині та вчення про провідну роль головного мозку в життєдіяльності організму.
    Єфрем Йосипович з особливою теплотою ставився до студентів, зокрема до земляків. На своїх лекціях він не один раз наголошував студентам: "Лікар як анатом - не тільки не корисний, але й шкідливий ".
    Особливо великий вплив на формування І.В.Буяльського як анатома і людини мав професор Петро Андрійович Загорський - перший завідувач кафедри анатомії та фізіології, що була започаткована в 1798 р. у Петербурзькій медико-хірургічній академії, основоположник анатомічної школи в Росії.
    Його перу належить перший підручник "Сокращенная анатомия или Руководство к познанию строения человеческого тела для обучающихся врачебной науке" (1802 р.), Про його самодостатню цінність говорить факт: він витримав п'ять видань.
    Академік П.А.Загорський багато праці доклав до впорядкування російської анатомічної термінології та номенклатури. Думаючи про майбутнє науки учений готував собі заміну. Він помітив у студента Іллі Буяльського виняткову працелюбність і неабиякі здібності, які поєднувались з незвичайною майстерністю препарувати.
    Він всіляко підтримував його. Вміння тримати скальпель у руках у розумінні вченого було не простою справою. Через те він порівнював його із вмінням тримати смичок скрипки. А в яких умовах доводиться препарувати? Важкі умови - заняття проводились на нижньому поверсі.
    Короткі дні восени і взимку, освітлення недостатнє - киплять масляні лампи чи сальні свічки, приміщення майже не опалюються, температура взимку була не вище семи градусів.
    Працюючи в клініці проф. І.Ф.Буша, Ілля Буяльський не припиняє анатомічні заняття. Декілька років напруженої роботи віддає, аби виготовити 100 музейних препаратів.
    Здобуває визнання як анатом-практик і в 1818 р. нагороджується орденом, а ще через два роки його було затверджено на посаді ад'юнкт-професора анатомії.