Чернігівщина incognita
Із минувшини - в сьогодення
КРАЙ ЧЕРНІГІВСЬКОГО ПИВА
Перші згадки про пиво на території Чернігівщини сягають сивої давнини. Розкопки XII століття в Новгороді-Сіверському і Чернігові виявили більше ніж сто амфор, в яких зберігались різні напої, у тому числі подібні до пива. Пивні кружки знайдені під час археологічних розкопок міської забудови ХУ-ХУІ століть на сучасній алеї Героїв.
Але особливо активно пивоваріння почало розповсюджуватись після отримання Черніговом Магдебурзького права у 1623 році. Перші ж пивоварні заводи почали створюватись в наступному столітті, а найстарішим з них є Ніжинський, побудований в 1787 році, але навіть у першій половині XIX століття виробництво пива було переважно кустарним.
Лише наприкінці XIX та початку XX століття у Чернігові з'явились пиво-медоварні заводи. У 1885 році вступив до ладу завод В.Вондрака на вул. Підмонастирській (нині Толстого). Він отримав назву Слов'янського і у 1901 році на ньому працювало 17 робітників. Для підвищення престижу підприємства в 1909 році був запрошений чех Томець, який до цього працював пивоваром на відомих заводах Пільзеньському та Сміховському в Празі. В асортименті з'явились сорти пива "Пільзеньське", "Чорне", "Чеський граніт", "Експорт", "Березневий лежак". Пиво доставлялось на замовлення в межах міста безкоштовно, а також залізницею і навіть пароплавом. На початку минулого століття заводчик М.Хавін побудував завод "Нова Баварія", а в 1911 році новий його власник Ю.Шефнер виробляв на продаж такі сорти пива: "Народне" - 6 коп. за пляшку, "Столове" - 8 коп., "Пільзеньське" - 9 коп., "Мюнхенське" - 6 коп. за півпляшки. Пиво "Нової Баварії" за якістю не поступалось закордонному, мало приємний смак.
У 1910 році австрійська громадянка Ганна Стржибрна подала прохання на дозвіл на побудову на власній садибі пивоварного заводу по вул. Старокиївській (нині Київська). Це підприємство мало потужність 65 тис. відер пива на рік і за високу якість отримало кілька золотих медалей.
Під час першої світової війни виготовлення пива було заборонено, а після революції та громадянської війни у 1922 році чернігівські пивоварні заводи були націоналізовані.
Новітній період в історії чернігівського пива розпочався у 1976 р., коли було створено Чернігівський пивкомбінат "Десна". Пивоварне підприємство стало не тільки гідним продовжувачем славних традицій пивоварів Чернігово-Сіверського краю, але й примножило їхні здобутки, посіло лідируючі позиції в пивному ринку України.
З липня 1996 року пивкомбінат "Десна" увійшов до складу бельгійської компанії "Інтербрю", яка є одним з лідерів виробництва пива у світі. У 1999 році "Інтербрю" та "САН Брюінг" утворили на теренах СНД спільне підприємство "САН Інтербрю" з виробництва пива, солоду та безалкогольних напоїв. До його складу входять вісім російських пивзаводів та три українські: "Рогань", "Десна" та "Янтар".
"САН Інтербрю" вклала значні кошти в модернізацію обладнання. Введена в дію високопродуктивна лінія розливу пива в пляшки, здійснено реконструкцію дріжджового відділення, розпочалася експлуатація автоматизованої системи миття фарфасного відділення, завершено роботи з реконструкції компресорного цеху тощо. У 2000 році завершено будівництво нової сушарки солоду, введено в дію нову свердловину, що дало можливість значно зменшити використання води з мереж водоканалу. На підприємстві залучено новітнє обладнання для лабораторій, що дозволяє на високому рівні контролювати якість продукції. Впровадження інновацій, вихід на вищий ступінь якості дозволили підприємству наростити виробництво пива у пляшках і кегах. А у 2003 році введено в експлуатацію нову баночну лінію. її потужність дозволяє виробляти до 24 тисяч банок за годину ємністю 0,5 л.
У жовтні 2003 року "Десна" порадувала шанувальників пива новим унікальним трендом "Весk's".
У 2002 році пивкомбінат визнаний кращим з якості в Східній Європі серед заводів компанії "Інтербрю". Велику популярність в Україні має пиво "Стелла Артуа" - кращої міжнародної марки компанії, а також "Таллер", "Чернігівське". Останнє як один із лідируючих брендів отримало престижну Всеукраїнську премію "Вибір року".
Сьогодні ЗАТ "Чернігівський пивкомбінат "Десна" продовжує нарощувати виробництво популярних напоїв, турбуючись про забезпечення високої якості продукції.
Борис Гречко