Чернігівщина incognita

Чернігівщина incognita First Previous Next Last

Із минувшини - в сьогодення

ПРИЛУЦЬКИЙ ТЮТЮН: ВІД "ЗОЛОТОЇ РИБКИ" ДО "АЛЬЯНСУ"


       
       Зараз непросто озирнутися в 1889 рік, коли у селі Бродки Прилуцького повіту купці Бені Рабінович і Зальман Фраткін організували тютюново-махоркову фабрику, яку згодом назвали "Золотою рибкою". Та віддаляють тодішнє підприємство з ручною працею, одне з чотирьох подібних (перша велика махоркова фабрика в Прилуках була збудована в 1876 році, через десять років стали до ладу ще дві махоркові фабрики -"Риболов" та "Русалка"), від сучасної тютюнової фабрики не тільки рубежі трьох століть, незрівнянні умови праці та обсяги виробництва. Навіть зовсім недавно, десять років тому, коли вперше в Україні було засноване спільне підприємство "Акціонерне товариство Тютюнова фабрика "В.А.Т. - Прилуки", це порівняння не було таким разючим. Тепер змінилась сама філософія підходу до випуску продукції, яка живить усе ж таки шкідливу людську звичку, шкодить здоров'ю людини.
       
       Якщо до жовтневого перевороту 1917 року продукція фабрики поставлялася не тільки на внутрішній ринок, а й у Німеччину, Румунію, Туреччину, Китай та інші країни, бо вироблялися тут, окрім курильної махорки, й нюхальний та жовтий тютюн, то після націоналізації в 1920 році, з приєднанням фабрики "Риболов", на Другій державній тютюново-махорковій фабриці, як вона стала називатися, аж до війни вироблялася дешева, але низькосортна продукція - десь по 300 з лишком двадцятикілограмових ящиків махорки в день. У роки війни фабрика евакуювалася в Канськ Красноярського краю, де виробляла махорку для фронту. Після визволення Прилук уже в листопаді 1943 року практично заново, в пристосованих приміщеннях, бо колишні фабричні цехи були дотла зруйновані, відновилося виробництво махорки. Й вона теж пішла на фронт. Після війни фабрика швидко відбудовувалась. Але тільки в 1957 році було освоєно випуск сигарет, спершу виключно з махорки, а в 1959 - і з тютюну. З того часу фабрика стала називатись сигаретною, хоч певний час випускала й цигарки.
       
       Пригадуються ті часи, коли селяни диміли "Махорочними" по 4 копійки за пачку, які за аналогією зі зброєю масового ураження називали "термоядерними". З кінця 50-х і аж до 90-х наші солдати навіть за кордоном одержували курильний пайок прилуцьким "Димком" по 6 копійок. Лише в середині шістдесятих було припинено випуск махоркових сигарет, освоєно випуск "Прими", наймасовішої марки колишнього Союзу. Тоді ж почали випускати ароматизовані сигарети з фільтром "Запашні", сигарети з ментолом. Наприкінці 70-х припинено випуск цигарок і запущено лінію м'якої упаковки сигарет з фільтром. Курцям добре запам'ятався, передусім, прилуцький "Експрес".
       
       Столітній ювілей фабрика відзначила технічно переоснащеною - був побудований новий тютюново-сигаретний цех, почала працювати болгарська лінія по підготовці тютюну, намітилась тенденція до скорочення випуску овальних сигарет та різкого зростання виробництва сигарет з ацетатним фільтром. У дев'яності роки поряд з традиційно популярними сигаретами були запущені нові - "Козак", "Отаман", "Гетьман", "Прилуки", туманний праобраз сьогоднішньої сім'ї "Прилук Особливих", Gold Dollar". До речі, "Козак" за короткий час став лідером сегменту овальних сигарет.
       
       Треба сказати, тривалий період основною сировиною для фабрики були махорка та тютюн, вирощені в навколишніх колгоспах. Саме ця, некондиційна за світовими мірками, сировина й не давала змоги вивести на світовий рівень якості прилуцькі сигарети. Хоча й технології значно відставали. З приходом міжнародного інвестора тютюн почав завозитися лише високоякісний, вирощений у жаркому поясі планети, з найменшим вмістом смоли та інших шкідливих домішок. Всі, хто нині буває на фабриці, помічає, як приємно пахне тютюн, яка якість його підготовки до того, як потрапить він у "мішку" - спеціально підібрану суміш різних тютюнів у суворому співвідношенні, що й визначає в кінцевому підсумку смак майбутніх сигарет. Тоді ж почав здійснюватися проект технологічної перебудови фабрики, який продовжується й нині. Але найголовніше - прилуцька "табачка" почала сповідувати головні принципи, проголошені ще засновником British American Tobассо Джеймсом Дюком сто років тому: розробляти продукцію найвищої якості; наймати для цього найкращих людей; встановлювати мінімально можливу ціну на продукцію; механізувати, організовувати, продавати. Що до них можна додати? Хіба що - добре платити працівникам. Але це само собою розумілось, оскільки йшлося про "найкращих людей".
       
       Заступник Генерального директора Олег Ясон розповідав, що було лише декілька звільнень з приводу пияцтва та порушень дисципліни в перші роки десятирічного успіху "В.А.Т. - Прилуки" - психологія людей відразу ж змінилася докорінно. Кожен робітник працює як на імідж, так і, по великому рахунку, на виконання стратегічних задумів компанії.
       
       За даними "Укртютюну", нині частка British American Tobассо Україна на українському тютюновому ринку складає 31,5 відсотка, компанія є безумовним лідером у продажу сигарет. Скажімо, національну марку "Прилуки Особливі", запущену у виробництво в 1999 році, швидко сприйняли курці усієї України, і вже в серпні 2001-го її продаж досяг більше мільярда сигарет, а загальні продажі компанії перевершили два мільярди штук. Із місяця в місяць, з року в рік - рекорд за рекордом. Які ж складові такого успішного руху вперед?
       
       Запорукою успіху стали, передусім, висока якість та інновації British American Tobассо Україна. Особливо бурхливий розвиток компанії розпочався з "Прилук Особливих". Голова правління міжнародної корпорації British American Tobассо Мартін Бротон ще під час зустрічі з журналістами в серпні 1999 року повідомив, що компанія в найближчі роки має намір збільшити свою частку на українському ринку тютюнових виробів. І це сталося з освоєнням національної марки, яка знайшла популярність у переважній більшості регіонів і великих міст. Спершу були сумніви, чи будуть купувати "Прилуки" в презентабельній Одесі чи зросійщеному Харкові, у вишуканому Львові чи етнічно розмаїтих Чернівцях, тим паче в приєвропейському Ужгороді. Але в перший же рік ці сумніви розвіялись - по більшості територій була помітна впевнена хода національної марки.
       
       У березні 2002 року запущено одну з найстаріших марок компанії Lucky Strike. Адже завдяки новітньому обладнанню, інноваційним технологіям, прогресивній системі організації праці та комплексному контролю за якістю сировини продукція компанії повністю відповідає світовим стандартам якості. Для одержання ліцензії на виробництво Lucky Strike фабрика успішно пройшла всі міжнародні тести. Щоб отримати оцінку "міжнародна якість", вироблений продукт має досягти результату 80 пунктів МQI (індекс якості виробництва). Фабрика отримала результат 85 пунктів. Отже, значно перевищила міжнародні вимоги.
       
       Обсяги виробництва і продажу в British American Tobассо Україна з року в рік збільшуються: від 10 до 24 млрд. штук сигарет. Щомісячні обсяги продажу компанії перевищують рекордну позначку - 2 мільярди штук сигарет.
       
       Компанія робить вагомий внесок у розвиток держави, сплачуючи до 500 млн. податків щороку. Ринкова частка British American Tobассо Україна серед конкурентів складає 34% у 2002. Компанія стала номінантом 2002 року нагороди "Золотий лист" - щорічної відзнаки досягнень компаній мережі ВАТ Індастріз.
       
       Прагнучи задовольнити різноманітні смаки споживачів, British American Tobассо країна у липні 2001 року розпочала випуск "Прилук Особливих М'ятних" та "Прилук Особливих М'ятних Легких", а вже через рік -"Прилук Особливих Надлегких".
       
       "Прилуки Особливі" лискавично завоювали прихильність українських курців та стали національною маркою України, впевнено утримуючи позиції лідера. За даними незалежного інституту досліджень ринкова частка марки "Прилуки Особливі" у 2002 році склала близько 13%, що є безумовним свідченням лідерства. За 2002 рік було продано близько 13 мільярдів штук сигарет сім'ї "Прилуки Особливі". Це найбільші обсяги продажу однієї сигаретної марки з фільтром на українському тютюновому ринку.
       
       Показовий приклад Генерального директора Луїса Монтенегро - він палив тільки "Прилуки Особливі Легкі". Спершу подумалось - своєрідна рекламна акція. Аж ні, потім не раз помічав, як він діставав пачку "синіх". Не переходив ні на "Раll Маll", "Luску Strike", "Кеnt" прилуцької розсипки, ні на "Прилуки М'ятні", "Прилуки Особливі Надлегкі"... Думається і в Лондоні, куди пішов на підвищення, не зрадить своєму вибору, своїй звичці, яка нагадує, можливо, про найбільший, найпам'ятніший успіх у житті. Хоча це зробити непросто - українська національна марка "Прилуки" продається виключно в межах України, як російська "Ява" - в Росії тощо.
       
       Триває модернізація виробництва та його переорієнтація на сигарети з фільтром у твердій пачці. У розвиток компанії інвестуються значні кошти - сукупні інвестиції в модернізацію фабрики сягнули понад 55 млн. доларів США. Якість тютюнових виробів, які виробляє компанія, забезпечується відлагодженою системою виробництва, чітким контролем за якістю, новітніми ноу-хау та раціональною системою організації праці.
       
       Ринок пропонує споживачеві сотні марок сигарет, що відрізняються довжиною, товщиною та смаковими характеристиками. У Прилуках уже виробляються найвизначніші міжнародні марки "Раll Маll", "Luску Strike", "Кеnt" різних смаків. А наприкінці вересня 2003 року запущена у виробництво нова пропозиція, гідна уваги українських курців - "Альянс" у двох варіантах - "Аlliance Filter" та "Аlliance Lights". Поєднання міжнародної якості та американської суміші тютюну, м'якого багатого смаку та легкого приємного аромату, стильної пачки та сучасного дизайну сигарет, найнижчого вмісту смол та нікотину порівняно з іншими марками цього цінового сегменту - вигідно вирізняють нові сигарети прилуцького виробництва.
       
       Багато років тому сигарети були дорогою втіхою - їх робили вручну. За одну хвилину робітник міг виготовити лише чотири сигарети. Згодом молодий американець Джеймс Бонсак винайшов машину продуктивністю 200 сигарет на хвилину, яку так уміло використав майбутній засновник British American Tobассо Джеймс Дюк. Відтоді продуктивність верстатів зросла в багато разів, причому найзначніші зміни припали на останню чверть XX століття. Сьогодні машина Роске 700 упаковує за хвилину 16 тис. сигарет. Машина, здатна виробити 15 млн. сигарет за день, переробляє за цей час близько 12 тонн тютюну, тонну етикеток і таку кількість паперу, якою можна покрити відстань від Лондона до Парижа.
       
       84 фабрики British American Tobассо, розташовані в 64 країнах світу, щороку випускають 800 млрд. штук сигарет. Підрахуймо, скільки це тютюну, скільки найтоншого паперу затрачається щорічно, коли тільки Прилуцька тютюнка щодня розфасовує понад 50 тонн тютюну...
       
       Компанія вкладає частину коштів у соціальний розвиток міста та регіону, проводить численні зустрічі для ознайомлення з досвідом успішного ведення бізнесу та умовами виробництва продукції світової якості, вишуканого стилю і смаку.
       
       Віктор Криворучко