Сборник исторических статей о Чернигове
Священні джерела
Віра у священні джерела та криниці існує у багатьох народів з давніх-давен. Поблизу таких місць проводили релігійні обряди та приносили жертви. За легендами, там часто з'являлися фантастичні створіння - духи озер та криниць, та й взагалі творилися різні дива. Вода цих джерел мала цілющу силу і лікувала від різних недугів. Чимало таких загадкових місць є і на Чернігівщині З прийняттям християнства поклоніння цим святиням не лише не зникло, а, навпаки, розквітло буйним цвітом. Як правило, з цими святими криницями пов'язані легенди про дивовижні зцілення або спасіння від посухи. До речі, з посухою на Чернігівщині боролися досить оригінальним способом. Селяни вважали, що для того, аби прикликати дощ, необхідно вкрасти з печі горщик з борщем та кинути його у колодязь.
Красуня з криниці
Оповіді про фантастичні створіння з криниць Чернігівщини також не рідкість. Наприклад, ще у XIX сторіччі етнографи записали на Новгород-Сіверщині одну досить цікаву легенду. Місцеві мешканці розповідали, що в одному з сіл є криниця, на зрубі якої регулярно з'являється русалка. Причому, побачити її можна не абиколи, а лише зранку на Зелену неділю. Як тільки починав займатися світанок, зеленокоса красуня вмощувалася на зрубі, розпускала волосся і розчісувала його дорогоцінним гребінцем. Русалок місцеві жителі називали також "криницями". Мабуть, за місцем проживання. Зустріч із таким створінням для людини нічого доброго, як правило, не віщувала. Тож близького знайомства намагалися уникати. І не доведи Боже, спокуситися на забутий русалкою дорогоцінний гребінець! Водяна красуня прийде вночі і задушить зухвальця, який насмілився це зробити.
Диво святої П'ятниці
В урочищі Каплиця, поблизу Козельця, є джерело, воду якого місцеві жителі здавана використовують для лікування хвороб. Колись тут було озеро, на плесі якого, як розповідають старожили, часто з'являлася ікона святої Параскеви П'ятниці. Тоді там вирішили спорудити каплицю. Але радянських часів вона не пережила, церковку безжально розвалили, а на її місці влаштували клуб. Втім, він там надовго не прижився, а от віра в цілюще джерело залишилась. І зараз дослідники дивуються абсолютно унікальному хімічному складу води цього джерела. Тож, мабуть, священним воно вважається не дарма. До речі, свята П'ятниця вважалася, крім усього іншого, покровителькою джерел і води. Тому не дивно, що саме її зображення бачили на озерному плесі.
Є своя священна криниця і в селі Нові Яриловичі Ріпкинського району. А ще великою популярністю у паломників користується так званий "Антоніїв колодязь" на Болдиних горах у Чернігові. Близько трьох сотень колодязів і джерел Чернігівщини мають славу цілющих. І більшість цих легенд час від часу підтверджуються навіть висновками серйозних вчених.
По матеріалам щотижневика "Місто"