Чи був гетьман Мазепа "героєм-коханцем"?
У листопаді в новому чернігівському видавництві "Русь" побачила світ книга чернігівського науковця і журналіста Сергія Павленка "Кохання гетьмана І. Мазепи". Сергій Олегович - один з найавторитетніших дослідників доби Мазепи, написав про гетьмана вже не одну книгу. Тож коли йому запропонували поділитися матеріалами про інтимний бік життя цієї видатної в історії України особи, він одразу ж погодився. Офіційної презентації видання поки що не було, втім для наших читачів автор погодився дещо відкрити завісу таємниці щодо коханих жінок Мазепи.
Дослідники трактували факти тенденційно
- Я вже тривалий час займаюся вивченням цієї теми, тож накопичив купу матеріалів і документів про добу гетьмана Мазепи. Коли до мене звернулася видавець - Валентина Мастерова, я мобілізувався і місяців за півтора написав цю книжечку. Навколо Мазепи завжди існувало дуже багато різних пліток, оскільки ім'я цієї людини згадувалось переважно в негативному контексті - як зрадника. І відповідно до цього в його біографії відшукувались такі епізоди, які не прикрашали гетьмана. Мушу відзначити, що дослідники трактували факти тенденційно. Книга складається з кількох нарисів: перший - про молодість Мазепи, другий - про його зв'язок з Мотрею Кочубей, а третій - про стосунки з Ганною Дольською. Першою дружиною Мазепи була Ганна Половець. Спочатку вона була заміжня за полковником Фрідрикевичем, і в неї був син. А в додатках я вміщую листи гетьмана до Мотрі Кочубей.
- Невже вони збереглися?
- Вони були прикріплені до доносу Кочубея. Оригіналів я не бачив, але вони були надруковані в ХІХ ст. Це було зроблено для того, щоб показати, на що, начебто, здатна ця людина. Хоча якщо уважно перечитувати ці листи із сьогоднішніх позицій, то стає зрозумілим, що це була дуже поетична натура. Далі у книзі я вміщую різні додатки - це мої репліки щодо тих чи інших дослідників, які займаються вивченням питання. Приміром, зараз у Росії є така жінка-історик Тетяна Таїрова-Яковлєва, котра видала монографію про Мазепу. Дослідження хороше, до того ж вийшло в серії "ЖЗЛ", але там є деякі моменти, що заслуговують на увагу. Наприклад, автор видала Мотрю Кочубей заміж за Василя Чуйкевича і відправила їх до Сибіру. Але на той час цьому поважному чоловіку було вже 70 років! Насправді ж Мотря вийшла заміж за Семена Чуйкевича, сина Василя. І коли ми прослідкуємо його долю, то він опинився в Ніжині, був генеральним обозним Ніжинського полку. Семен Чуйкевич був високоосвіченою людиною, його запрошували навіть до Генеральної канцелярії складати правничі документи. Але й він за моїми підрахунками також набагато старший за Мотрю.
Гетьман повернув Мотрю батькам
- Але ж і Мазепа був набагато старшим за неї!
- Існує міф, що Мотрі було років 16, коли вона спілкувалася з Мазепою, але логіка підказує звернути увагу на таку деталь: батьки Мотрі були ровесниками гетьмана, і очевидно, що мати народжувала її не в 40 років, а раніше. Тому я думаю, що дівчині на той час було років 20, а може, й більше. Дійсно, між ними була велика різниця, але і в ті часи, і сьогодні це сприймається нормально. Особливо, якщо враховувати, що гетьман мав високий інтелект, був дуже впливовою людиною, і це приваблювало багатьох жінок. До речі, по листах Мазепи видно, що кохання до Мотрі було взаємним і дуже поетичним, він дарував їй книги. Деякі дослідники-наклепники пишуть, що Мазепа зґвалтував Мотрю, але з цих документів випливають інші висновки. Коли Мотрі набридли ці стосунки (адже вони зустрічалися потай і дуже рідко) і вона вирішила втекти, Мазепа повернув її до батьків. Він був віруючою людиною і розумів, що ніколи б не отримав благословення церковних ієрархів на цей шлюб, адже Мотря була його хрещеницею.
- А що, він був вільним на той час?
- Він був удівцем, його дружина (вона була старшою) померла в 1702 році - за кілька років до зв'язку з Мотрею. І взагалі особисте життя гетьмана склалося трагічно - всі його діти померли у малому віці, він залишився без нащадків. Напевно, він прагнув одружитися з молодою жінкою, яка б народила йому дітей. По тому, як він піклувався про племінника, стає зрозумілим, що це була для нього дуже болюча проблема. Я вважаю, що стосунки з Мотрею були платонічними, хоча до її весілля він поставився дуже ревниво: коли дізнався, що готується сватання, намагався перешкодити. Вся ця історія розписана в доносі Кочубея.
Недобра слава - наклеп недругів
- Чому ж гетьман так і не одружився?
- Відомо, що у нього були взаємини з Ганною Дольською, польською князівною, але ми про це дізнаймося лише фрагментарно. Я написав у книзі, що Ганна теж була вдовою, але навряд чи гетьман планував створити з нею родину, хоча вона була дуже вродливою жінкою. 3 її допомогою Мазепа вів політичні переговори, адже Ганна була родичкою польського короля Станіслава Ліщинського.
- Але чому ж все-таки ім'я Мазепи асоціюється з великою кількістю любовних романів?
- Мазепа користувався дуже великою популярністю в Європі в ХІХ ст. саме в образі коханця. Про нього складали поеми, писали полотна. Це пов'язане з тим, що Вольтеру стала відома історія, як Мазепа зустрічався з однією польською княгинею, про це дізнався її чоловік, начебто спіймав юнака, зв'язав, посадив на коня і відправив в Україну. Цей сюжет зацікавив і Байрона, адже ця людина начебто була ніким, а потім стала правителем - гетьманом. Втім, цю пригоду всі змальовують із симпатією. Але, на мою думку, це не що інше, як історичний міф. Справа в тому, що коли Мазепа служив пажем у польського короля, то в нього був недруг Ян Пасек. Він і вигадав легенду, яка здобула Мазепі недобру славу. Насправді, як я говорив, його особисте життя склалося трагічно.
Вікторія СИДОРОВА
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.