Американець хоче забрати сина у колишньої дружини-українки
Понад два роки громадянин Сполучених Штатів Америки і білорус за національністю Андрій Віленчик не дає спокою своїй колишній дружині українці Ірині Стецикевич. Чоловік фактично видворив її з грудною дитиною на руках із благополучної Америки. А вже за рік звинуватив чернігівку у викраденні власної дитини та почав вимагати, аби вона повернула сина. Жінку захищає прокуратура та її власні адвокати, а от інтерес американця представляє українська юстиція. Саме юристи вітчизняного Міністерства юстиції наполягають на тому, аби забрати п'ятирічного Максима від мами, позбавити українського громадянства і відправити жити в Америку.
Ірина Стецикевич зі своїм сином Максимкой
Залишилася одна з дитиною на руках
За словами Ірини Стецикевич, усе почалося з того, що вона за молодіжною програмою поїхала до Сполучених Штатів Америки. Там зустріла американця, вийшла за нього заміж і народила дитину. Молода сім'я майже два роки жила в Штатах, а влітку 2011-го всі втрьох (мама, тато і дитина) приїхали до Чернігова, щоб провідати українських родичів і друзів, потім планували повернутися до Америки. Втім, не так сталося, як гадалося: до США полетів тільки чоловік. Він покинув дружину та маленького сина, якому на той момент не виповнилося й двох років, в Україні без засобів для існування та заборонив їм повертатися до Сполучених Штатів, оскільки продав там житло та розпочав стосунки з іншою жінкою. Ірина чекала, що Андрій схаменеться і забере їх із сином назад до США. Однак він лише надіслав із Америки всі їхні речі, а потім ще й документи на розлучення.
- Мій чоловік всіляко заохочував мене не повертатися до Америки. Казав, що у нього фінансові труднощі, - розповідає Ірина Стецикевич. - Оскільки нас там ніхто не чекав, ми почали облаштовуватися в Чернігові.
Через рік, у червні 2012-го, Андрій Віленчик подав на розлучення і захотів оформити опіку над дитиною. Вже у вересні американський суд розлучив пару, а питання опіки залишив без розгляду.
- Оскільки дитина більше ніж півроку проживала на території України, американський суд втратив юрисдикцію вирішувати питання опіки, - пояснює Ірина.
Чоловік звинуватив дружину у викраденні малюка
Здавалося б, що після цього молоду матір із дитиною мали б залишити у спокої, але насправді для них усе тільки починалося. Як розповідає Ірина, Андрій Віленчик написав заяву до Мін'юсту України і звинуватив її у порушенні Конвенції про цивільно-правові аспекти міжнародного викрадення дітей. Начебто Ірина викрала власного сина і силоміць утримує в Україні. Через 9 місяців після фіксації заяви та дачі пояснень справу було передано до Деснянського районного в місті Чернігові суду.
І... сталося неймовірне: суд задовольнив позов Андрія Віленчика та постановив відправити малолітню дитину, яка є громадянином України, та маму (теж українку) до США. За словами Ірини Стецикевич, суд не взяв до уваги навіть те, що хлопчик більшу частину свого життя прожив в Україні. Також суд не став зважати ані на дані органів опіки та піклування, які охарактеризували відповідачку як чудову матір, ані на позицію прокуратури, яка стала на бік мами та на захист інтересів дитини, ані на вимоги законодавства та міжнародних договорів України. Коли Ірина Стецикевич та її адвокат поставили перед судом питання, куди саме батько хоче забрати дитину в США, суддя навіть відмовилася видати судове доручення суду США, щоб це з'ясувати. Також Ірина каже, що суд не намагався нічого з'ясувати про стан фізичного та психічного здоров'я батька чи про його здатність забезпечити дитину всім потрібним та належним доглядом. Єдине, що було в матеріалах справи, - інформація про те, що батько має дохід у межах 19 000 доларів на рік. Як пояснює Ірина, за американськими мірками такий дохід можна вважати скромним, якщо не мізерним, на ці гроші неможливо утримувати дитину в США.
- Два роки мій колишній чоловік не допомагав мені у вихованні дитини, - скаржиться чернігівка. - Коли я нагадувала йому про це, він відмовляв, адже не вважав за доцільне утримувати свого сина.
Андрій Віленчик з сином
Хлопчик як прикриття від Феміди?
За словами жінки, вона подала до американського суду позов на свого колишнього благовірного про виплату аліментів. У червні 2013 року суд ухвалив рішення про сплату аліментів. Але для цього Андрій Віленчик мав показати свій реальний прибуток.
- Вважаю, що дитина йому потрібна для того, аби уникнути відповідальності перед законом, - каже чернігівка. - Він ніколи не декларував свої справжні прибутки і ухилявся від сплати податків. До того ж гроші на дітей чоловік отримував щороку.
Як пояснила Ірина, законодавством США передбачено норму про повернення 3 тисяч доларів щороку, якщо у родині є неповнолітні діти. А таких у громадянина Віленчика двоє. Крім п'ятирічного Максима, він має ще доньку від попереднього шлюбу. Дівчинка живе в Латвії з бабусею та дідусем. Аліментів на неї він також не сплачує.
Повертаючись до судової тяганини, зауважимо, що Ірина Стецикевич подала апеляцію на рішення суду першої інстанції. Апеляційний суд Чернігівської області скасував це рішення. Однак юристи Міністерства юстиції подали касаційну скаргу до Вищого спеціалізованого суду, і в листопаді 2013 року суд вирішив скасувати рішення Апеляційного суду.
- Таке рішення у Вищому спеціалізованому суді пояснили тим, що довідки від психолога про те, що негайне розлучення з матір'ю завдасть дитині психологічної травми - лише суб'єктивна думка однієї людини, - каже Ірина. - Сам суд відбувався в два етапи. Суддя двічі зачитував різні судові рішення. Представниця Генпрокуратури була, м'яко кажучи, шокована. Сказала, що за всю її практику таке бачить уперше.
Незважаючи на судове рішення, Ірина Стецикевич продовжує боротьбу за те, щоб її дитина залишилася жити з нею. Юристи жінки вже підготували касаційну скаргу до Верховного
Суду України. Ірина ж натомість заявляє, що подібних випадків в Україні всього дев'ять. І у всіх представники Мін'юсту захищають сторону іноземців. Наразі газета перевіряє цю інформацію. Також ми зробили запит до Головного управління юстиції в Чернігівській області щодо цієї справи.
- Якщо держава Україна не може захистити своїх громадян, ми проситимемо захисту в Європи, - каже молода матір.
А поки що рішення Вищого спеціалізованого суду призупинено, адже Ірина оскаржує його у Верховному Суді. На час розгляду справи дитину за кордон вивозити не можна. Та цей факт Андрія Віленчика не зупиняє. Він кілька разів намагався викрасти хлопчика і вивезти з України. Одного разу йому це ледве не вдалося. Маленького Максима його батько викрав із дитячого садочка. Завідувачка викликала міліцію і за кілька хвилин у садочку були правоохоронці, але дитину знайти не змогли. На слід викрадача натрапили зранку в міжнародному аеропорті. У батька й сина були квитки до Амстердама. Міліції таки довелося втрутитися. За фактом викрадення дитини відкрито кримінальне провадження. Поки Верховний Суд не оголосить рішення, Ірина Стецикевич та її син мусять переховуватися.
Матеріали по темі:
Американець викрав власного сина і намагався вивезти з України (відео)
В "Борисполе" задержали американца, который похитил сына в Чернигове
Американец украл ребенка из садика №72
Віталій Назаренко, тижневик «Деснянка» №17 (493)
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Ваш коментар