Чи можна у Чернігові влаштувати дитину без щеплень до дитсадка?
Чернігівські мами все частіше відмовляються від щеплень своїм дітлахам. Причини тому різні: можливі ускладнення у дітей після їх проведення; відсутність безкоштовних вакцин, якими має забезпечувати держава; висвітлення у ЗМІ випадків смерті дітей, яким було зроблено щеплення від тієї чи іншої хвороби, та багато інших. Педіатри Чернігова заявляють цифру у близько 400 сімей, батьки яких офіційно написали відмову від тих чи інших щеплень. На практиці цю цифру можна значно збільшувати, враховуючи непоодинокі випадки, коли батьки просто "діставали" потрібну довідку від лікарів, фактично щеплень не проводячи.
Безумовно, люди ще не придумали кращих засобів для попередження багатьох смертельних хвороб, ніж щеплення. У багатьох випадках батьки протестують не проти самих щеплень. Вони борються за те, щоб їхнім дітям давали лише якісну вакцину, щеплення робили безкоштовно, як це і визначено законом, а медики несли відповідальність за результати своєї роботи. Поки ж, незважаючи на всі випадки ускладнень і навіть смертей, лікарі за жодним із них своєї провини не визнали.
Відмова від щеплень передбачена законодавством України, і, теоретично, не повинна ускладнювати життя ні самим дітям, ні їхнім батькам, які приймають на себе відповідальність за можливу хворобу дитини. Але це тільки теоретично. На практиці ж - одне із основних прав дитини, право на освіту, порушується повсюди. А по-простому, без щеплень у Чернігові неможливо влаштувати дитину в дитячий садок.
На міському форумі rebenok.cn.ua у гілках конференції, які присвячені цьому питанню, думки щодо необхідності щеплення висловлюються абсолютно протилежні.
- Лично я считаю, вакцинацию достижением человечества, а не наоборот. Бороться надо не с прививками, а их качеством, - пише користувачка із ніком Vitalina.
- Всем привет! Я мама двух деток 15 и 4 лет. У старшего после первой прививки БЦЖ возникли осложнения, которые после переросли в проблемы с Манту. После чего в 4 года он у меня выжил благодаря небесным силам. И все врачи сказали, что это от прививки, но написать они этого не могут. Мы год реабилитировались и отказались от всех последующих прививок... - відстоює свою думку мама із ніком Nadiya.
Таких чи подібних тверджень у конференції налічується півсотні сторінок обговорень, але вирішенню проблеми вони допомагають мало.
Законодавча база питання має досить протиріч. Згідно статті 27 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", профілактичні щеплення з метою запобігання захворюванням на туберкульоз, поліомієліт, дифтерію, кашлюк, правець та кір в Україні є обов'язковими. У Законі не згадуються інші щеплення, яких всього налічується десять, і які держава зобов’язує робити дітям згідно з календарем щеплень. Крім того, будь-яке втручання у сферу здоров'я може здійснюватися тільки після добровільної та свідомої згоди на нього відповідної особи. А право на безкоштовну освіту, в тому числі і дошкільну, гарантовано статтею 53 Конституції України.
Тим часом малюкам, що не зробили щеплень, продовжують відмовляти у прийомі до дошкільних навчальних закладів. Алла Заліська - одна із таких мам. Мати-одиначка, що не може знайти роботу, бо ні на кого залишити п’ятирічну дитину, яку вже довгий час не може влаштувати до дитсадку.
- У мене вся сім’я алергіки, це спадкове. Погано переносимо не те щоб щеплення, а навіть медикаменти. Я сама щеплень ніколи не робила. У дитини часті проблеми зі здоров’ям. За таких умов щеплення може викликати дуже серйозні ускладнення, самі лікарі мені говорили, що їх краще не робити.
У поліклініці ми проходили огляд лікарів, яких вказала терапевт як обов’язкових при вступі до дитсадка. Коли я відмовилася від щеплень, лікарі зразу спитали: "А як Ви збираєтеся влаштовуватися до дитсадка, школи? Вас нікуди не візьмуть!". Лікар Шевчук із 2-ї поліклінки, що виписував мені довідку, сказав дуже просто: "Я ж не можу Вам відмовити і не пустити до дитсадка. Але і написати наш дозвіл без щеплень я теж не можу. Тому я у цій графі просто залишаю пусте місце."
Я зверталася у всі дитсадки мого району: 48, 63, 30, 38, і кругом отримала відмову: "Ваша дитина - загроза для прищеплених дітей". А яка ж може бути загроза, якщо вони прищеплені і хвороби їм не страшні?
Зі скаргами щодо порушення прав своєї дитини мами звертаються до міського управління освіти. Заяви там приймають, але відповіді надаються стандартні - щеплення робити необхідно.
А завідувачки дитячих садків міцно тримають оборону. Якщо вони не хочуть приймати дитину до себе, то відмовляють, посилаючись на відсутність дозволу у довідці з поліклініки. Але у письмовому вигляді відмову батькам не надають, а коментарі давати відмовляються, посилаючись на те, що право озвучувати свою позицію мають тільки після відповідного дозволу аж із управління освіти. Такими ж словами та вимогою припинити запис зустріла нас із Аллою і завідувачка дитсадка №38 Валентина Григорівна, до якої ми направилися за коментарями. З порога вона вразила тим, що дитсадок - це заклад закритого типу, і тільки дозвіл начальника управління освіти може розв’язати їй вуста. Тим не менш, пару слів про ситуацію із щепленнями витягнути зі строгої пані вдалося. Як вона пояснила нам, згідно Наказу Міністерства охорони здоров’я №1/9-389 від 25.05.11 року, потрапити до дитячого садка без щеплень можна лише згідно висновку лікувально-консультаційної комісії поліклініки, де дитина проходить медогляд. І лише така довідка від комісії може стати причиною прийняття дитини до закладу. Втім, на сьогодні таку довідку поки отримати нікому ще не вдалося, і всі 63 дитини, що відвідують дитсадок №38, мають щеплення.
Незважаючи на проблеми, які система вставляє в колеса тим, що не хочуть прищеплювати свою дитину, у Чернігові є декілька мам-активісток, які організовують батьків-відмовників і надають їм юридичну підтримку. Одна із них, Лілія Кулеба, з якою я познайомився на форумі rebenok.cn.ua, має у цій справі великий теоретичний і деякий практичний досвід. У її старшої дитини були великі проблеми зі здоров’ям після щеплень, і на сьогодні її відмовна позиція категорична. Лілія, яка вивчала юридичні аспекти питання, стверджує, що завідуючі дитсадків, які прикриваються наказом МОЗ, лукавлять, знімаючи з себе відповідальність. Для них основним документом є згадана вище 53-я стаття Конституції, рішення Конституційного суду по ній, та Закон про дошкільну освіту.
- Чернігів - абсолютно непробивний, на відміну від більшості інших міст України, де батьки не хочуть прищеплювати дитину, і їх беруть до дошкільного закладу. Мені не відомо жодного випадку, щоб така дитина у нас пішла до дитсадка. Але зараз ми уже практично підійшли до цього. Я підготувала скаргу на Уповноваженого по правам дитини, і буду звертатися до суду.
Я не проти щеплень в цілому. Але до кожної дитини треба підходити індивідуально і виясняти, чи підходить цей вид щеплення йому. Тим більше - вам ніколи не скажуть у дитсадку: "Ми не беремо Вашу дитину, бо вона не прищеплена". Це скажуть лише усно. А якщо звертатися із письмовою заявою, яка вимагає письмової відповіді, із усіх дитсадків приходить відповідь під копірку: "Місць немає".
Давати рекомендації щодо можливості відвідування дошкільного навчального закладу, на які посилається адміністрація дитсадків, повинні поліклініки. Вони ж зобов’язані проводити медогляд і надавати медичне відведення у випадку відмови від щеплень. Але сподіватися, що лікар напише про те, що дитина може відвідувати дитсадок, і при цьому вона не має щеплень, марно. Навіть якщо дитина реально хвора, і лікарі, як у випадку із ще однією активісткою з форуму Ольгою, у неофіційній розмові підтверджують, що із такими медичними показниками краще б дитині щеплень не робити. Тим не менш, коли доходить до діла, омріяну довідку без щеплень ніхто не дає.
Офіційну позицію закладів охорони здоров’я, яка опирається на Закон України "Про захист населення від інфекційних хвороб" озвучила міський дитячий імунолог, лікар вищої категорії Ніконець Любов Дмитрівна.
- Дійсно, останнім часом у нас багато відмовників від щеплень, людей, які не розуміють їх реального значення. Адже щеплення - це реальна можливість захистити дитину від вкрай важких інфекційних хвороб, які становлять загрозу для життя.
Доказаних випадків смерті дитини після вакцинації немає. Смертельні випадки були пов’язані з нашаруванням інших інфекційних хвороб або декомпенсацією хронічних хвороб, природжених патологій. Батьки часто чують хибну інформацію зі ЗМІ.
Реальних випадків, коли після щеплення дитина мала серйозні проблеми зі здоров’ям чи помирала у Чернігові не зафіксовано. Мова може йти тільки про так звані несприятливі події після імунізації, реакції, які передбачені інструкцією до вакцини. Найчастіше це підвищення температури, можливі місцеві реакції, набряки і т.д. Такі реакції як анафілактичний шок можливі надзвичайно рідко, я не пам’ятаю їх за всю свою практику.
Тому, якщо в законі про захист від інфекційних хвороб у статті 15 написано: "Дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється", щеплення треба робити. А випадки медичного відводу від щеплень розглядаються комісією. Таких випадків дуже мало, показання для медичного відводу від щеплень обмежені останнім наказом. Відводи видаються тимчасово, на строк від одного до шести місяців. Постійні відводи відсутні взагалі.
Поки чернігівські батьки дискутують на форумах, їх шанси добитися права віддавати дитину без щеплень до дитсадка виглядають невеликими. Одним із можливих варіантів, що дозволить вирішити проблему, яка розростається з кожним днем, могло б стати заснування одного-двох дошкільних навчальних закладів спеціально для дітей таких батьків-відмовників. Але навряд чи міська влада буде турбуватися цим, якщо батьки самі не об’єднають зусилля.
Алла Заліська та Лілія Кулеба готові судитися за право своїх дітей на освіту. Чи судовий прецедент зробить це право реальним?
Богдан Гуляй
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: щеплення, Алла Заліська, Ніконець Любов, Богдан Гуляй