Зробити стартовою Мобільна версія сайту Головна сторінка » Новини » Місто і регіон » Гори книжок та підшивок рятують гармати і добрі люди

Гори книжок та підшивок рятують гармати і добрі люди

У Чернігові недавня потужна злива зіпсувала унікальні видання обласної бібліотеки імені Володимира Короленка. Вода просочилася в книгосховище, а це п’ятнадцять кімнат, через дерев’яні вікна, і тисячі книг та газетних підшивок плавали коридорами. Усе, що текло з водою, сміття, листя і багнюка, опинилося у фондах бібліотеки. Рятувальники відкачали з підвального приміщення, де зберігався архів, понад 250 кубів води. Про фінансові збитки в установі поки не інформують, адже бібліотекарі ще сподіваються хоч щось врятувати. Архів місцевих газет, що постраждав, унікальний - є лише тут(!). Працівники кажуть, що самі не впораються з бідою, а тому котрий день закликають чернігівців прийти до закладу та взяти книжку чи підшивку додому для просушки.



Увесь двір бібліотеки в книжках і газетах. Вони важкі і мокрі. Розкладені на дерев'яних піддонах, стільцях, картоні або просто на асфальті чи траві. Щодня бібліотекарі розгортають сторінки, щоб висихали ліпше.

- Літературу у дворі просушуємо цілодобово, - розповідає директорка Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Володимира Короленка Інна Аліференко. - Підшивок постраждало близько 300 тисяч. Ось тут на вулиці їх тільки тридцята частина! Наразі вивозимо мокрі газети до Літнього театру, десь тисячу вже роздали різним організаціям та установам.

Після потопу в Чернігові минуло чимало часу, і воду після зливи з приміщення відкачали, там цілодобово працюють три теплові гармати для прогріву. їх надали рятувальники МНС. Але бібліотечні книги досі мокрі.



- Уявіть: на вулиці біля стін будівлі рівень води сягав 45 сантиметрів! - згадує очільниця закладу. - В архіві -один метр 65 сантиметрів! Це саме стільки, як мій зріст. Затопило п'ятнадцять кімнат і коридори. Деякі - більше, деякі - менше. Перші три дні після потопу бібліотека не працювала. Ми вимкнули електропостачання. Нині потихеньку оговтуємося.

Унікальні фонди обласної бібліотеки вже двічі були знищені. Це сталося у період Другої світової війни: у 1941 році під час бомбардувань та у 1943-му. коли відступали загарбники, стався підпал. Червнева злива 2018-го наробила лиха втретє.

- Якщо порівняти, що в нас десь 650 тисяч тільки видань. то підтоплених 26 тисяч книжок - цене так уже й багато. Але ж усі знають, що бібліотекар піклується про кожну книжечку! Ми всі в розпачі, навіть плакали, адже фонди збирали десятиліттями, а вода наробила страшної біди за один день. Звісно, що деякі екземпляри спишемо, бо вони вже не підлягають ні зберіганню, ні використанню. Натепер не можу сказати, скільки книжок викинемо, згодом проведемо інвентаризацію й знатимемо, що втратила бібліотека. Нині колектив і всі небайдужі люди свої сили кинули рятувати газетні підшивки, вони дуже цінні для краєзнавчої та дослідницької робіт.

На заклик про допомогу відгукнулося багато організацій та установ, пересічних чернігівців.

- Боюся когось не назвати. - зізнається директорка Інна Аліференко. - насамперед, це рятувальники, військові частини, народні дружини. Велика вдячність Департаменту культури і туризму, нацюнальнос тей та релігій облдержадміністрації на чолі з Олександром Левочком, нашим колегам: бібліотекам міста, музеям, театрам, філармонії... Надали допомогу обласна рада, торгово-промислова палата, відділ освіти міської ради, багато шкіл... Допомагають підприємці, які навіть не називаються. Вони просто привозять дерев'яні піддони і на цьому вважають свою місію виконаною. Низький вам усім уклін! Приходять наші користувачі й беруть книги та підшивки на просушку додому. Облдержадміністрація надала паперові рушнички. захисні засоби.

Рідкісна література, на щастя, не постраждала, вона зберігається в іншому приміщенні. Вода ж намочила, окрім фонду краєзнавчих газет, відділ мистецтв. Уже третю добу допомагає просушувати книги у дворі бібліотеки заслужений артист України, актор Молодіжного театру Володимир Банюк (спілкувалися 6 липня). У білих рукавичках. що стали від бруду темними, театрал не відривається від роботи.

- Тут ось і ноти, і пісні, і балет. .. Є такі шедеври! - вражений артист. - Гляньте - це ж Феодоайська національна картинна галерея Айвазовського!.. Якби ви бачили, що тут ще вчора було! Багато газет уже забрали. Там такі раритети є 40-х років XX століття. Цікаво!.. Оце вже третій день ганчіркою витираю бруд з книжок, розкладаю на піддони. Через якийсь час перегортаю сторінки... На ніч дівчата накривають літературу поліетиленовою плівкою, бо раптом - дощ.

Замість справжнього моря у Володимира Банюка -море з книжок. У відпустку актор пішов напередодні потужної зливи.

- Завтра теж сюди прийду загоряти і купатися, рятуватиму фонди до кінця! - каже жартома і всерйоз добровільний помічник.

- Допомогти бібліотеці можна практично - будуть доречними паперові рушники та старі газети, якими можна перекладати літературу. Боїмося, щоб видання не заразилися грибком. що дуже шкідливий для здоров'я людини. Деякі приміщення звільнили під сушильні камери. - зазначає Інна Аліференко.

- Я вирішила допомогти, відгукнулася на заклик у Фейсбуці. - розповідає чернігівка Лана Боброва, яка багато років відвідує бібліотеку. - Просушую книги на балконі. Можна використовувати також фен. Найліпше з вологою справляються протяги і сонячні промені. Сподіваюся. що ці врятовані видання стануть потрібними ще багатьом людям у майбутньому.

Наша газета також приєдналася до рятувальної операції - працівники редакціі взяли додому книги для просушки.

* * *

Бібліотека імені Короленка просить усіх небайдужих допомогти коштами, які знадобляться у подальшому для відновлення літератури та рідкісних підшивок
р/р 31556348123849
в ГУДКСУ у Чернігівській області,
код СДРПОУ 02221159,
МФО 853592.

Призначення платежу: благодійний внесок.

Лариса Галета, "Деснянка" №28 (713) від 19 липня 2018

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.


Теги: бібліотека імені Короленка, Лариса Галета, "Деснянка"

Додати в:
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це редакцію.
 

Коментарі (0)

Додати коментар
 

Коментарі (0)

Додати коментар