З 01.01.2017 року в Україні на всіх станціях переливання крові припиняється виробництво альбуміну
До редакції Gorod.cn.ua електронною поштою надійшов лист-скарга такого змісту:
«Чи знають депутати Чернігівської обласної ради, чиновники управління охорони здоров’я Чернігівської ОДА, медична громадськість та громадські діячі, що з 01.01.2017 року закривається відділ виробництва єдиного і останнього препарату, що виробляє ЧОСПК, – 10 %-ного розчину альбуміну (це основний плазмозамінний препарат при онкозахворюваннях, опіках, крововтратах та операційному чи травматичному шоках і т.п.).
Закривається за наказом та ініціативою головного лікаря станції Герасименка П.В. Мотивацією цього наказу є НЕМОЖЛИВІСТЬ реєстрації препарату. Але згідно із Наказом Міністерства охорони здоров’я України № 460 від 23 липня 2015 року, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 07 жовтня 2015 р. за № 1210/27655, ця реєстрація непотрібна на виготовлення препаратів на основі крові та плазми для акредитованих відповідно до сфери діяльності установ, а саме: ЧОСПК.
ЧОСПК – комунальний заклад, власником якого є Чернігівська обласна рада. За законодавством України лише власник закладу може проводити реорганізацією ЧОСПК, а тим більше закривати виробництво 10 %-ного розчину альбуміну, який хворі отримували безкоштовно, у разі здавання крові рідними та близькими, або купували за 280 грн.
А що тепер очікує тяжко хворих? Яким чином вони будуть отримувати ці ліки? Лише купувати в аптеці, вартість 200 мл на фармацевтичному ринку коливається від 700 до 1000 грн., а альбумін донорський 10% р-р 100 мл – 1117 грн.! І ціни ще зазначені 2016 року, а що буде у 2017 ?
Куди буде іти плазма (сировина для виробництва альбуміну), що отримують на станції переливання крові? На продаж «Біофармі» для збагачення фармацевтичних підприємств та чиїх-то власних кишень? Залишаються тільки питання!
Лише у цьому році ЧОСПК продала майже 1000 л плазми! Натомість наші хворі в багатьох випадках вимушені були купувати розчин альбуміну, замість отримання його в обмін на донорську кров родичів, друзів, сусідів!
Це стосується хворих обласної лікарні, онкодиспансеру, міських лікарень, протитуберкульозного диспансеру.
Сподіваємось, що депутати Чернігівської обласної ради, як і депутати Львівської обласної ради зможуть допомогти в першу чергу хворим людям через збереження виробництва 10 %-ного розчину альбуміну!»
Звичайно, питання дуже важливе для всіх громадян. Ми повинні були відреагувати і перевірити, що відбувається насправді. Тому, в Чернігівській обласній станції переливання крові (ЧОСПК) побувала наш кореспондент.
Мене зустрів головний лікар ЧОСПК Павло Володимирович Герасименко. Павло Володимирович - лікар вищої категорії, кандидат медичних наук, працює головним лікарем в обласній станції три роки.
На моє прохання прокоментувати скаргу та розповісти читачам Gorod.cn.ua, щодо перспектив виробництва препарату з плазми крові «Розчин альбуміну людини 10%» на ЧОСПК, Павло Володимирович надав наступну інформацію:
-В цій справі є два аспекти: формальний та неформальний. Формальний аспект полягає в тому, що адміністрація Чернігівської обласної станції переливання крові не займається самодіяльністю. Про всі наші плани і наміри щодо виробництва препарату з плазми крові «Розчин альбуміну людини 10%», я доповідав в органи управління охорони здоров’я, особисто, керівнику комісії з охорони здоров’я.
Щодо реєстрації препарату. Згідно Національного переліку основних лікарських засобів від листопаду 2016 року, що був адаптований на основі 19-го видання Базового переліку основних лікарських засобів ВООЗ «Розчин альбуміну людини 10%» є лікарським засобом.
Враховуючи вимоги Закону України «Про лікарські засоби», «Розчин альбуміну людини 10%» підлягає державній реєстрації. До того ж, вказаний закон вимагає дотримання під час виготовлення лікарських засобів вимог належної виробничої практики (GMP). Єврокомісія з охорони здоров’я вимагає нас навести лад по містах. Але ж, теперішній стан матеріально-технічної бази та фінансування ЧОСПК не дають можливості виконати вищезгадані умови.
-Тобто, за вимогами Закону України, в Чернігівській обласній станції переливання крові немає належного обладнання для виробництва альбуміну?
-Так. Я вже протягом трьох років доповідав в вищі інстанції, про те, що станція знаходиться в такому стані, що незабаром не зможе виробляти альбумін. На сьогоднішній день, станції переливання крові не можуть підтримувати належний рівень фармацевтичного виробництва. Технологія виробництва альбуміну – це дуже тривалий процес заготівлі крові, збереження плазми протягом 6-ти місяців карантинізації, потім переробки на спеціальному обладнанні з використанням дуже важливих інгредієнтів.
- Якщо з 01.01.2017 року в усіх містах України припиняється виробництво 10 %-ного розчину альбуміну, на сьогодні ви припинили його виробництво?
- Зараз ми закінчуємо переробку останніх партій плазми. Ми маємо сертифікат від 2013 року, термін якого закінчується 7 квітня 2017-го. Тобто до квітня місяця наступного року наш препарат є зареєстрованим і лікарні мають право отримувати його від нас та використовувати.
- Відомо вже, хто буде займатися виробництвом надалі?
- Поки що, ні. Зараз йдуть перемовини між МОЗ України і європейськими виробниками препаратів плазми. Існує декілька компаній, які борються за перемогу, і можуть займатися виробництвом, це: австрійська, латвійська компанії, та українська фармацевтична компанія «Біофарма».
Отже, оскільки Україна приєдналася до асоціації з Євросоюзом, Європейським співтовариством з атомної енергії та їх державами-членами (Закон України «Про ратифікацію Угоди про асоціацію…»), то вона підтвердила свої наміри про виконання вимог цієї Угоди щодо доступності, безпеки і якості донорської крові та її компонентів. Угода про асоціацію передбачає здійснення Стратегії розвитку національної системи крові, в проекті якої, спираючись на європейський досвід, не передбачається виробництво лікарських засобів на потужності станцій або центрів переливання крові.
- Це стосується тільки ЧОСПК чи в інших містах це питання вирішається за допомогою обласних рад, як завіряє анонім, наприклад, у Львові: «Тільки у Львові історія із щасливим закінченням, де депутати Львівської обласної ради забили на сполох і вирішили вивести із кризи обласний центр крові»?
- Це стосується всієї України. Про Львів – це звичайна вигадка. А ті станції, які намагалися перереєструвати свій альбумін, будуть змушені відмовитися від цих планів. У всьому цивілізованому світі, виробництво препаратів та ліків – це фармація. Центри ж крові виконують тільки функцію заготівлі крові або компонентів. Але вони не займаються виробництвом.
- Що буде з робітниками, які працювали в відділі виробництва?
- Управління охорони Чернігівської держадміністрації погодило нам проект штатного розпису, в якому нема відділу виробництва. Всі робітники станції, які раніш працювали в цьому відділі, будуть переведені в інші підрозділи. Нікого звільняти не будуть.
Щодо неформальної частини, яка є теж важливою, Павло Володимирович, розповів:
-Нажаль, в мене є всі підстави вважати, що весь цей процес ініційований колишнім головним лікарем ЧОСПК Зубом Василем Сергійовичем. Я навіть вимагаю, щоб ви це опублікували.
Я вважаю, що Василь Сергійович провокує інформаційну атаку особисто на мене. Це було в 2014 році, коли вирішувалася доля мого контракту. Він робив все, щоб мене дискредитувати, навіть демонстрував і передавав через своїх друзів в Облраду фальсифіковані листи із міліції про нібито те, що в моїх діях знайдені ознаки злочину. Але потім міліція була змушена вибачатися.
Станція переливання крові за його ініціативою пережила безліч перевірок. В мене є всі підстави вважати, що це є якісь хворобливі амбіції людини, якій 80 років, яка не може змиритися з тим, що вона втратила владу на станції і вже не може керувати так, як колись. Це сумно, коли суспільство змушене розбирати його анонімні звернення в різні інстанції, я к наприклад, звернення до вашої редакції. Бо я впевнений, що це його чергове звернення.
Крім цього, коли я став головним лікарем, Василь Сергійович, дуже наполегливо мене переконував в тому, щоб я вже в 2013-му році закривав виробництво альбуміну та нарощував об’єми продаж плазми, як він це робив до мене, пропонував звільнити тих, хто йому не подобається та інше. Але я йому категорично відмовив та зауважив, що він вже не є головний лікар станції. З цього і почався наш конфлікт, який триває до сьогоднішнього дня.
- Василь Зуб вмовляв мене закривати виробництво. Але ж я наполягав на незалежному виробництві альбуміну в Чернігівській області. Зараз пляшечка альбуміну від «Біофарми» в аптеці коштує 1000 гривень, в 2013-2014 для порівняння – 285 гривень, а станція переливання крові для пацієнтів та міських, районних, обласної лікарень згідно договорів, видавала альбумін безкоштовно.
-Три роки ЧОСПК тримала виробництво та забезпечувала Чернігівщину альбуміном. Але ж новий час передбачає нові вимоги. Мені було ніяково перед представниками оціночної комісії з європейського центру по контролю та запобіганню за хворобами, яка була в нас на минулому тижні. Члени цієї комісії були в шоці від того, яке в нас обладнання, якого року воно випуску, і як взагалі ми працюємо? Тому в нас є всі сподівання, що Чернігівська область буде включена в пілотний проект допомоги нам.
Наталя Мачюліс
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: ЧОСПК, Герасименко, альбумін, Мачюліс
Коментарі (0)