Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » Стіна проти російських танків перекрила коровам дорогу до ставка

Стіна проти російських танків перекрила коровам дорогу до ставка

Стіна, що збудували біля Сєньківки Городнянського району, не дає 27 коровам уволю напитися води. Сеньківка — село у прикордонні.

64 дворів, 200 мешканців. Межує з Росією і Білоруссю. Стіна — піщаний насип висотою з людський зріст. За насипом, уздовж нього — рівчак з водою. Його вирили, зводячи стіну. За ним і за деревами є ставок.

З нього місцева череда пила воду. Стіна зведена на пасовищі, на землях запасу.

На протитанкову стіну запросто можна залізти без допомоги рук. Навряд чи вона зупинить сучасну техніку. Але для корів — зависока.



«Пасемо на голитьбі»

— Стіна тягнеться до самої Липівки (село Гірської сільради Сновського району), — киває у бік насипу 51-річна Тамара Дудко. — За стіною — наша земля, паї. Ставок був хороший. З нього корови пили. Тепер там пасти — не можна, пити худобі — не можна. Не перейдеш. Погранці та митники обіцяли: зробимо прогін, щоб люди корів ганяли. Ждемо досі. Пасемо на голитьбі. Замість ставка весною цього року зробили нам канавку маленьку: поїть.

Тамара Дудко, бухгалтер за освітою, їде велосипедом на пасовище доїти свою корову Чирву. 7 липня у череді було 24 корови. Пас чоловік Тамари, 54-річний Михайло, ветеринар за фахом. Він теж переживає, що худоба не напивається води.

— Вони ж відрізали у нас і пасовище, гектарів 20 точно, і ставок, — ображається. — Ставок хороший. Самі рили. Потім дорожники двома тракторами допомогли. Зробили добре. Але туди тепер — зась. Викопали взамін таке озерце, що з нього попити можуть корів 5, ну 7, і вода там мутна.

Чухає шию Чирві, яка дивиться, здається, з докором і образою на людей.

П'ють жижу

— Корови п’ють жижу, — розповідає сільський голова Юрій Голован. У нього самого чотири корови, найбільше з усіх сеньківців.

— Було зібрання села за участю заступника начальника прикордонної застави у Гірську Сергія Сапунова. Казав людям, якщо буде вказівка зробити перехід до водопою, зроблять.

Проблему із землею ми вирішили. Я на днях збирав пайовиків, їх 34 чоловіки. Землю, що була виділена за ровом, за згодою людей перенесли (тобто її виділення перенесли) в інше місце. Тільки документально це ще не оформлено. Отже, ми землі резерву поміняли. За ровом були сіножаті і пасовища, від 48 до 52 соток на кожного пайовика, а тепер землі резерву у нас — за селом. Там можна косити. Там можна б і корів пасти. Але, знову ж таки, звідти далеко до водопою.

Коли будували стіну, про водопій не думали.

— Яценюк такі рови наделав, — каже 43-річна Світлана Маталижонок, працює прибиральницею у барі «Взльот» на митниці. — Людські паї пририли. Рів далі дротом опутаний: піщаний насип, а зверху дріт.

Стіна зводилась проти танків, іншої військової техніки і диверсантів.

— Вам не здається, що стіна смішна?

Селяни у відповідь сміються.

— Промовчу, — говорить Юрій Голован.

— Проект не завершений, — повідомив начальник прес-служби Чернігівського прикордонного загону Олександр Дудко. — Розрахований до 2017 року.

Танки у Чуравичах стояли

— Зараз, кажуть, російські танки у Клинцях, — говорить Світлана Маталижонок. — їх звідси не видно. Та й то сказати, кілометрів 50 — не мала відстань для неозброєного ока. Кордон поряд. Вишка наша. Погранці. З вишки, може, російські танки й видно. Раніше вони у Нуровичах Климовського району Брянської області стояли, далекобійники розказували. (Від Чуровичів до Сеньківки 18 кілометрів по прямій, по автошляху — 24 кілометри. — Авт). Українські танки у 2014 році у Сеньківці стояли, де ферма.

— Я на фермі навантажив шалівку, чую — щось гуде. Аж то танк пече, — згадує Михайло Дудко. — Глядь наверх — прапор український.

Спочатку боялися.

— Кому ж було не страшно, коли дзвонять з Городні і кажуть: «У бік Сеньківки стільки танків тягнуть!», — говорить Юрій Голован.

* * *

«Стіна» — проект, який має підвищити рівень безпеки на кордоні України і Росії. Представлений Арсеніем Яценюком З вересня 2014 року. Планувалося впродовж 6 місяців об-лаштувати оборонні споруди, системи спостереження, рокади (об’їзні дороги) на всій ділянці кордону.

12 вересня Кабмін виділив перші 100 мільйонів гривень на «Стіну».

У травні 2015 року Арсеній Яценюк був у Сеньківці. Сказав, що на проект в цілому вже витрачено 160 мільйонів гривень, що загальна вартість облаштування кордону становить 4 мільярди гривень.

Опоненти Яценюка у «Стіні» бачили засіб для відмивання державних коштів.

Протяжність кордону України з Росією на Чернігівщині 183 кілометри, з них 171,2 кілометра суходолу.

— Яка вартість спорудження «Стіни» на Чернігівщині?

— Нема даних, — говорить Олександр Дудко. — Підрядник — окремий відділ капітального будівництва державної прикордонної служби України.

Тамара Кравченко, Аліна Сіренко, "Вісник Ч" №28 (1575) від 14 липня 2016

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: стіна, Сєньківка, Городнянський район, Тамара Кравченко, Аліна Сіренко, "Вісник Ч"

Добавить в: