Чернігівщині загрожує своя «Новобогданівка»!

Чернігівщині загрожує своя «Новобогданівка»!
Свого часу вся громадськість нашої країни була свідком жахливих подій, що сталися внаслідок пожеж на території 275-і артилерійської бази ракет і боєприпасів Збройних Сил України у селі Новобогданівка Мелітопольського району Запорізької області. Були там і зруйновані села, і поранені, й навіть загиблі громадяни. Але, живучи далеко від запорізьких степів, мешканці Чернігівщини навіть не підозрюють, що насправді живуть на «пороховій бочці», яка будь-якої миті може стати куди небезпечнішою за новобогданівську.
Річ у тім, що величезну загрозу для мешканців області становить військова частина А-1479, яка знаходиться поблизу Ічні. Чи ж не парадокс - вітчизняна військова частина і раптом - загроза для усіх нас?! Але річ у тім, що, наприклад, площа технічної території Новобогданівської артилерійської бази становила 143 гектари, а Ічнянського арсеналу - 402!!!
Ця частина є стратегічним складом Міноборони. Ще до Другої Світової війни він вважався за кількістю зброї одним із восьми найбільших на території СРСР. Нині - найбільший в Україні. Тут зберігаються боєприпаси, міни, артилерійські снаряди, вибухові речовини. Якщо їх завантажити у вагони, а потім ті вагони вишикувати по залізниці, то довжина усієї колони розтягнеться на 300 кілометрів.
Колись надсекретний таємний об'єкт стає все більш відкритим для різних інспекцій і місцевих органів влади. Перевірки показали: зі складами, де на понад 400-гектарній площі зберігаються десятки тисяч тонн боєприпасів, потрібно щось робити!
Даний об'єкт несе реальну загрозу для 19 населених пунктів району та для частини населених пунктів сусіднього — Прилуцького.
Зазначене підкреслюють події, які виникли на базах зберігання боєприпасів поблизу м. Артемівська Донецької області, поблизу с. Цвітохи Хмельницької області. Але подібне траплялося вже й тут, у нас! Наприклад, 10 листопада 2005 року при відправці на утилізацію реактивних снарядів до пускової установки «Град» (їх вантажили, як дрова) спрацював стартовий заряд одного із снарядів і, пробивши борт автомобіля, влучив у дерево. На щастя, троє військовослужбовців в результаті вибуху отримали лише легкі ушкодження, а ракета не залетіла в сховище...
Відомо, що стан живучості та вибухо-пожежонебезпеки, зберігання боєприпасів та вибухових речовин тут, у цій частині, не відповідає вимогам багатьох законів України.
І значна частина боєприпасів вичерпала термін зберігання й підлягає утилізації, арсенал перевантажений у середньому на 30%. А 70% боєприпасів непридатні для подальшого використання. Лише 37% належно укриті від дощу, граду і т.ін.
Розміщена на території району військова частина А-1479, де зберігаються вибухонебезпечні предмети, створює складну техногенно-екологічну обстановку, яка може призвести до виникнення надзвичайної ситуації, в ході якої виникне потреба проведення евакуації населення, яке проживає в зоні можливого ураження.
Сьогодні у військовому містечку поблизу арсенала мешкає 900 осіб, працюють школа, дитсадок.
Загальна кількість населення, яке може опинитись в зоні ураження в разі виникнення надзвичайної ситуації на території в/ч А-1479, складає 20 309 осіб, в тому числі, дітей до 16 років - 2 657.
Штабелі ящиків з боєприпасами знаходяться на відкритих платформах і майданчиках (58 місць відкритого зберігання, або 4090 умовних вагонів!) не захищені від прямого сонячного проміння.
Наявність на території району військової частини А - 1479, вибухонебезпечних предметів, які зберігаються на її складах, умови їх зберігання і транспортування потребують особливої уваги та підвищених вимог протипожежної безпеки, здійснення комплексу заходів, щодо запобігання виникненню можливих надзвичайних ситуацій у військовій частині та забезпечення безпеки населення.
В незадовільному стані знаходиться автомобільна дорога від міста Ічня до військового містечка. В разі виникнення пожежної небезпеки на території військової частини виникнуть труднощі щодо швидкої евакуації населення, яке проживає в містечку.
Занепокоєна громадськість постійно порушує питання перед органами виконавчої влади про вирішення питання щодо припинення накопичення боєприпасів та утилізацію тих, що вже знаходяться на зберіганні. Потрібно забезпечити належні умови для утилізації боєприпасів і її достойне фінансування, аніж потім займатися проблемою подолання наслідків біди, яка може статися будь-якої миті.
Голова районної державної адміністрації неодноразово звертався до голови обласної державної адміністрації, Міноборони України, Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій, Президента України з проханням вирішити питання утилізації боєприпасів, але конкретної відповіді так і не отримав.
Доки ічнянські склади існують в області - всі ми живемо на бомбі. Хай не атомній, але дуже сильній. І будемо жити ще довго-довго. Якщо... не бабахне.
Іван Симоненко, тижневик «Чернігівщина» №24 (247)
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Новобогданівка, вибух, Іван Симоненко
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Ваш коментар