Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » 140-річчя обласної бібліотеки імені Короленка (відео)

140-річчя обласної бібліотеки імені Короленка (відео)

Народитися 140 років тому, поневірятися по чужих хатах, двічі повністю загинути, відтворитися знову, розквітнути і весь час бути осередком думки і спілкування. Такий короткий нарис історії найбільшої книгозбірні Чернігівщини – обласної бібліотеки ім. Короленка – ховає за собою роки становлення і покоління читачів. Чим сьогодні живе колектив закладу, до чого прагне і як змінюється, розповідають наші кореспонденти.


 
28 березня 1877 року розпочалась історія обласної бібліотеки ім.Короленка. 140 років тому півсотні засновників — чернігівських інтелігентів зібрали кошти на перші 1300 книг та журналів. 2 карбованця коштував абонемент до «газетної читальні», яка розміщувалася в круглому залі приміщення нинішньої облдержадміністрації. Вчителі обслуговувалися безкоштовно.

Інна Аліфіренко, директор обласної бібліотеки ім. В.Короленка: «Але для того, щоб вони могли брати книги додому, вони обов’язково мали принести до бібліотеки рекомендаційні листи, з тим, що вони дійсно повернуть літературу до бібліотеки. За свій час бібліотека не мала, на жаль, постійного приміщення, весь час вона десь вселялася, десь знаходилися інші приміщення, і тому наше сьогоднішнє знаходження в цій будівлі, в дуже гарному, 1913 року побудови Земельного і Дворянського поземельного банків».
 
До діяльності бібліотеки причетні такі особистості, як Ілля Шраг, Петро Єфименко, Михайло Коцюбинський, Борис Грінченко, Микола Вороний і Григорій Коваленко. Відомо, що Микола Лисенко давав спеціальні концерти для збору коштів на закупівлю книг для закладу.

Інна Аліфіренко, директор обласної бібліотеки ім. В.Короленка: «Під час війни бібліотека була двічі знищена. Під час нальотів німецької авіації у серпні 1941 року бібліотека згоріла, всі фонди були знищені. І в 1942 році знову таки всі фонди, які були відновлені під час окупації, теж були знищені вдруге».
 
Вже після війни книжки збирали зі всього світу – як з обмінного фонду, так і приватних колекцій. Сьогодні в бібліотеці нараховують 870 тисяч примірників, з них 5 тисяч видані до 1917 року. Коли бачиш такі раритети, думаєш про вкладені до них частки душі, почуття та роздуми багатьох людей – від авторів до читачів. І хоча побутує думка, що…

Ірина Каганова, завідувач відділу краєзнавства обласної бібліотеки ім. В.Короленка: «Бібліотеки з книжками людству вже непотрібні. Аби заперечити цьому, варто привести висловлювання видатного художника Миколи Реріха, який говорив: «Серед мистецтв, які прикрашають наше життя, древнім і виразним є мистецтво книги», Він писав, що зовнішній вигляд книги розповість про сутність реактора і решту учасників, Микола Реріх називав книгу «Зерцалом душі человечской», А книги на електронних носіях таким «зерцалом» ніколи не стануть».
 
Інформаційний потенціал бібліотеки не обмежується друкованим словом. Тут працюють розмовні клуби, проводяться виставки картин та світлин, творчі зустрічі, фестивалі різних культур, презентації нових видань. 140 років поспіль для декількох поколінь читачів книгозбірня була, є і буде вікном у світ, де люди вчаться, пишуть, читають, думають і, врешті решт, змінюють  своє життя. А разом з ними змінюється і бібліотека.

«Сівер-центр»

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: бібліотека Короленка, Інна Аліфіренко, «Сівер-центр»

Добавить в: